Všechny si to tak přejeme. Mít běžnou délku i podobu menstruace, netrápit se hormonální výkyvy, počítat s přirozenou ovulací. Zkrátka prožívat zdravý menstruační cyklus, který se obejde bez jediného mráčku. Přestože je ženské tělo díky svým schopnostem výjimečné, může občas chybovat. Najednou vám může do života vstoupit celá řada nepříjemností, které naruší jinak poklidný menstruační cyklus.

Jaké problémy mohou narušit menstruační cyklus v jeho jednotlivých fázích?

Běžný menstruační cyklus zpravidla mívá délku 28 dní, přičemž je rozdělený do čtyř zásadních fází:

1. Fáze – Menstruace

Přirozená menstruace trvá nejčastěji 2-7 dní. Po dobu těchto dní dochází ke ztrátám krve včetně endometria, které společně mohou dosáhnout objemu 50 až 80 ml. Tělo v tu chvíli produkuje několik hormonů a také enzymů, jako třeba plazmin, který zabraňuje srážení menstruační krve. Společnými silami se snaží o to, aby se děloha pečlivě očistila a byla následující cyklus připravena pro případné otěhotnění. Pokud ovšem menstruační cyklus nepracuje správně, mohou se dostavit následující obtíže:

 • Dysmenorea – je bolestivá menstruace, která je doprovázena nevolnostmi, křečemi v podbrišku, zvracením i průjmem.
 • Premenstruační syndrom – soubor velmi nepříjemných obtíží, které se mohou projevit z fyzické i psychické stránky.
 • Premenstruační a postmenstruační krvácení – jedná se o krvácení, které se objevuje několik dnů před i po menstruaci, tedy v období, kdy by k němu docházet nemělo.
 • Hypermenorea a hypomenorea – silné nebo naopak slabé krvácení, avšak při normální délce cyklu.
 • Menoragie – silné a zároveň prodloužené krvácení.
 • Amenorea – úplné vynechání menstruace, ke kterému může dojít v důsledku onemocnění v oblasti dělohy či vaječníků.
 • Polymenorea – příliš časté opakování menstruace.
 • Oligomenorea – je naopak méně časté krvácení v delším časovém rozestupu.

Protože za téměř každou poruchou stojí nestabilita hormonálního systému, je vhodné sáhnout po účinných bylinkách, které vyrovnávají stav hormonálních hladin a pomohou vrátit menstruační cyklus zpět do rovnováhy. Skvělým pomocníkem je například bylinný extrakt Gynex Energy, jež obsahuje fytohormony – látky podobné lidským hormonům. Má skvělý vliv na činnost ženských orgánů, podporuje plodnost, vyrovnává hormonální výkyvy a navrací menstruaci zpět do rovnováhy.


2. Fáze – Folikulární fáze

Po menstruaci přebírá slovo FSH, což je hormon stimulující folikul (produkovaný buňkami hypofýzy), díky kterému začne ve vaječníku růst několik míšků spolu s vajíčky. Jejich obaly produkují důležité estrogeny, zejména estradiol. Díky jeho působení se ve vaječníku vyvine kvalitní a oplodnění schopné vajíčko, které čeká na třetí fázi cyklu – ovulaci. V souvislosti s FSH se může objevit:

 • Vysoká hladina FSH – může značit anovulaci, předčasnou menopauzu, ale také selhávání vaječníků v důsledku onemocnění.
 • Nízká hladina FSH – značí sekundární selhávání vaječníků v důsledku onemocnění hypofýzy nebo hypothalamu.ADIEL FertilONA forte plus - Vitamíny pro ženy 60 kapslí
 • Oogeneze – jedná se o selhání během zrání vajíček.

K nastartování zdravé ovulace a k posílení ženského reprodukčního systému je ideální přírodní přípravek FertilOna Forte+, který obsahuje komplexní vitamíny, minerály a také účinnou macu negru s obsahem přírodních fytoestrogenů. Má prokazatelné účinky na hormonální systém, plodnost a také tělesnou vitalitu.


3. Fáze – Ovulace

Když je vajíčko plně vyvinuté, začne tělo produkovat dostatek estradiolu, díky kterému dojde k uvolňování luteinizačního hormonu. V ten okamžik se spouští ovulace, která obvykle probíhá 12-14.den cyklu a obyčejně trvá 48 hodin. Vajíčko posléze putuje vejcovodem do dělohy, kde vyčkává na oplodnění. Ovulace bývá často doprovázena ovulačními bolestmi. Typické jsou zejména změny na děložním čípku a také cervikálním hlenu, který spermiím usnadňuje cestu k vajíčku. Pokud ovšem nepracuje menstruační cyklus správným způsobem, mohou se dostavit následující poruchy ovulace:

 • Anovulace – jedná se o okamžik, kdy k ovulaci vůbec nedochází. Anovulace většinou zastavuje menstruační cyklus a to nejen z hlediska ovulace, ale i menstruačního krvácení.
 • Oligoovulace – je nepravidelná a vzácná ovulace, která se u žen objevuje v menší míře a delším intervalu, než je obvyklé.


Šikovným pomocníkem, který pomáhá srovnat celý menstruační cyklus, vyrovnat potřebné hladiny hormonů a podpořit přirozenou ovulaci, je nepochybně čaj Ludmily Mojžíšové. Vybrané a účinné bylinky působí komplexně na plodnost ženy a posilují tak schopnost snadného otěhotnění.


4. Fáze – Luteální fáze

Mezi ovulací a menstruací se nachází poslední období – luteální fáze, která zakončuje menstruační cyklus. Ta zpravidla netrvá déle než 16 dnů. V tomto okamžiku dochází k dramatickému poklesu estrogenu a naopak prudkému nárůstu hladiny progesteronu, který je produkován žlutým tělískem, jež vzniká po prasknutí folikulu. Ten je důležitý také v případě raného těhotenství a drží nad oplodněným vajíčkem ochrannou ruku. Vysoká hladina progesteronu zvyšuje tělesnou teplotu, proto můžeme v tomto období poznat ovulaci díky vyšší bazální teplotě. Progesteron také stojí za růstem děložní sliznice, kde je vajíčko nachystané na oplodnění. Pokud k němu nedojde, po konci luteální fáze vajíčko zaniká, bazální teplota spolu s hladinou progesteronu klesne a dochází k menstruaci. Během luteální fáze však může dojít k následujícím problémům:

 • Nedostatečná funkce žlutého tělíska – žluté tělísko během menstruační cyklu nefunguje správně, proto se embryo nemůže na sliznici dobře zahnízdit, případně je i po úspěšném zahnízdění odplaveno menstruací. Bývá častou příčinou neplodnosti.
 • Nedostatek progesteronu – je nižší hladina progesteronu, než jaká by v ideálním případě měla být. Způsobuje neplodnost a také přerušení těhotenství v jeho raných fázích.

Drmek Forte


Podpořit funkci žlutého tělíska můžete také s pomocí produktu Drmek s vitamínem E a vitamíny FertilCare, které ve vzájemné kombinaci podporují plodnost a také samotnou ovulaci. Společně vyrovnávají hladiny potřebných hormonů (FSH hormon, LH hormon, estrogen i progesteron). Zatímco Drmek dokáže podporovat činnost hormonů, stimulovat syntézu luteinizačního hormonu LH a progesteronu a tím umocnit celou ovulaci, vitamíny FertilCare připravují tělo na těhotenství a přispívají ke správnému vývoji miminka.


ZDROJ:

http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productid=10&pid=10&gid=000100

https://www.verywellfamily.com/anovulation-and-ovulatory-dysfunction-1959926