Co je endometrióza?

Slovo endometrióza pochází z latinského endometrium, které představuje výstelku dutiny děložní. Jedná se o onemocnění, u kterého se částečky sliznice, jež z těla přirozeně neodejdou, nacházejí na reprodukčních orgánech v oblasti pánevního dna. Objevovat se však překvapivě mohou také kdekoli v těle.

Endometrióza nejčastěji postihuje ženy v reprodukčním věku, přičemž právě ona bývá jednou z nejčastějších komplikací z hlediska ženské plodnosti. Statistiky uvádí, že zhruba 6-10 % žen v plodném věku trpí endometriózou, u 30-50 % případů je hlavním důvodem neplodnosti. Projevy a také komplikace spojené s endometriózou nejsou nikterak příjemné, zejména pak v okamžiku, kdy pár touží po miminku. Šance na početí totiž bývají zpravidla podstatně nižší.


U zdravých žen se možnost početí pohybuje kolem 15-20 % během jednoho cyklu, kdežto u žen trpící endometriózou to bývá pouze 2-10 %. Naštěstí to ale neznamená, že by otěhotnění při endometrióze bylo zcela nemožné.


Jak endometrióza vzniká?

První zmínka o endometrióze pochází z roku 1860, kdy ji poprvé popsal vídeňský patolog Karel Rotikanský. Přestože od prvního objevení endometriózy uběhlo už téměř 160 let, dodnes není objasněné, proč jí některé ženy trpí. Podle nejstarší teorie může být hlavním viníkem menstruace. Během měsíčků se krev vyplavuje ven pochvou, ovšem částečky děložní sliznice mohou ulpít na vejcovodech či dutině břišní, kde se následně usídlí. Teorii o to víc podporuje skutečnost, že endometriózou nejčastěji trpí ženy se silnou a častou menstruací nebo dívky s poruchou menstruačního cyklu.

Další příčinou může být takzvaná metaplastická teorie, při které může docházet k přeměně buněk v pobřišnici na buňky děložní výstelky, jejímž výsledkem je právě endometrióza. Způsobená pak může být nejen opakovanými záněty, ale i vysokou hladinou estrogenu v krvi. Endometriózou podle imunologů nejčastěji trpí ženy se sníženou imunitou a také s protilátkami proti endometriu.

Ačkoli každá teorie vychází z jiných poznatků, odborníci se shodují, že na vzniku endometriózy se podílí více faktorů, zejména pak problémy s imunitou, porucha genetiky a také hormonální nerovnováha.

Jaké jsou její projevy?

Každá žena je jiná, ovšem mezi typické příznaky endometriózy patří chronická bolest v oblasti kříže a pánevního dna, bolestivý nebo nepříjemný pohlavní styk, poruchy menstruačního cyklu, křeče během ovulace a problémy s početím. Mezi varovné příznaky se řadí také problémy a bolesti během vyprazdňování, nevolnosti i neobvyklá únava. Endometrióza bývá často spojena s vyšším rizikem potratů i mimoděložního těhotenství.

Jak se endometrióza pozná?

Endometriózu vždy odhalí až pečlivě provedené gynekologické vyšetření. Je proto důležité zavčasu navštívit lékaře v okamžiku, kdy vás podobné problémy začnou trápit. Váš lékař nejprve provede základní vyšetření spolu s ultrazvukem. Lehčí formy endometriózy ale váš gynekolog klasickým vyšetřením bohužel neodhalí. V řadě případů je proto ženám doporučovaná laparoskopie nebo hysterektomie, při níž lékař může odebrat také vzorky z děložní dutiny i hrdla. Právě zmíněné zákroky jsou jedinou cestou, která potvrdí nebo zcela vyloučí přítomnost endometriózy.

Jakým způsobem se obvykle léčí?

Spousta odborníků zastává názor, že při lehčích formách endometriózy je vhodná hormonální léčba, díky které dochází k úpravě cyklu, zmírní se příznaky onemocnění a zamezí se tvorbě nové endometriózy. Hormonální terapie je podle slov lékařů vysoce úspěšná, přesto se může stát, že u 20-50 % žen se po vysazení léčby může endometrióza opětovně vrátit. U rozvinuté a závaznější formy onemocnění se řada gynekologů přiklání spíše k operativnímu zákroku.

Při endometrióze je velmi užitečný bylinný čaj Endometrióza, který pomáhá stabilizovat hladiny pohlavních hormonů. Speciální čaj napomáhá snižovat množství estrogenu a tím zmírňovat příznaky endometriózy. Lze jej užívat jako podpůrný prostředek také při hormonální i chirurgické léčbě.

Mohu si pomoci sama?

Vznik a následný průběh endometriózy někdy nejde zcela ovlivnit, o to horší je, pokud s ní bojujeme a přitom toužíme po miminku. Rozhodně ale není důvod ztrácet naději. Je totiž hned několik možností, které vám v boji proti nepříjemnému onemocnění pomohou.

V první řadě je důležitá změna jídelníčku a životního stylu. Ze studií vyplynulo, že už po měsíci vhodné životosprávy došlo u 62 % testovaných žen ke zmírnění příznaků endometriózy. Podstatné je vynechat konzumaci polotovarů, příjem alkoholu i cukru, stejně tak zanechat kouření. Velmi pomáhá začlenit do své stravy potraviny s protizánětlivým účinkem jako je zázvor, celer nebo řepa.

Velmi pomůže, pokud se pokusíte nastolit ve svém těle hormonální rovnováhu. Je totiž zřejmé, že právě endometrióza je způsobena jejich nevyváženým působením. Skvěle vám v tom pomohou přírodní produkty, jež pomáhají harmonizovat menstruační cyklus, podporují ovulaci a srovnávají hladiny všech ženských hormonů.

V okamžiku, kdy vás trápí endometrióza a problémy s početím, vám podá pomocnou ruku speciální čaj Ludmily Mojžíšové, který komplexně působí na plodnost ženy. Nejenže srovnává hormonální hladiny, ale také pozitivně ovlivňuje menstruační cyklus včetně správné ovulace.

Ilustrační fotky – Zdroj: Google