Již odedávna se bylinky zpracovávaly různým způsobem, jako například čaje, masti, oleje nebo jako přídavky do koupele, kdy se látky do těla vstřebávaly skrz pokožku. Nejznámější a nejúčinnější formou jsou bylinné tinktury.

Co je to gemmoterapie?

Ve 20. století byla objevena nová metoda gemmoterapie (z latiny gemma – pupen). Jedná se o léčbu pomocí tinktur, které jsou vyráběny z pupenů či poupat rostlin. Právě poupata a pupeny obsahují vysokou koncentraci účinných látek a také pro tělo nejvíce přínosné látky jako vitamíny, minerály, antioxidanty a stopové prvky. Vzhledem k tomu, jaká je doba a životní tempo, pomohou nám tyto látky k udržení zdravého organismu a mohou pozitivně ovlivnit i plodnost žen a mužů.

I když byla gemmoterapie populární především v jiných zemích (převážně Francie), v devadesátých letech 20. století, kdy jí zavedl bylinkář Rudolf Franěc, si prorazila cestu i k nám do Česka.

V naší nabídce máme tinktury z pupenů od firmy Serafin, které obsahují látky jako je kotvičník zemní, maliník, černý jeřáb, měsíček a mnoho dalších rostlin či bylin. Účinky a forma zpracování těchto bylin je velmi dobře vysvětlena v následujících videích na konci tohoto článku.

Proč jsou tinktury z pupenů tak účinné?

Zárodečné tkáně (semena, pupeny, výhonky) jsou převážně sklízeny na jaře, jelikož obsahují nejvyšší množství biologicky aktivních látek nezbytných pro jejich růst. Tyto aktivní látky jsou extrahovány do směsi etanolu a glycerinu, čímž dochází k lepšímu uvolňování potřebných prvků. Mechanismus účinku je udávám dle obsahových látek zárodečných tkání, které jsou vysoce koncentrované. Proto gemmoterapeutika působí na organismus v různých fyziologických úrovních a zpravidla nejúčinněji ze všech bylinných koncentrátů.

Jak gemmoterapeutika působí?

  • podporují plodnost u mužů i žen
  • regulují a posilují hormonální hladiny
  • celkově působí na jednotlivé soustavy lidského těla
  • posilují detoxikaci a regeneraci organismu
  • působí tak jako buněčná a tělní drenáž (schopnost vypuzovat z těla škodliviny)
  • zvyšují obranyschopnost a posilují imunitu
  • zlepšují funkci centrální nervové soustavy
  • mají protialergický komplex

Důležité je tinktury užívat dlouhodobě, jelikož účinek se dostavuje až po čase. Je dobré gemmoterapeutika užívat i preventivně pro snížení rizika nemocí a chorob, se kterými si ani moderní medicína mnohdy neví rady.

Jaké jsou nejúčinnější a nejběžnější gemmoterapeutika?

Bříza (Betula) – drenážní prostředek, specificky příznivě ovlivňuje jaterní činnostčerný jeřáb tinktura z pupenů
Maliník (Rubus) – antisklerotikum, léčba artrózy a osteoporózy, má podobné účinky jako steroidy (Serafin Maliník tinktura z pupenů)
Brusinka (Vaccinium) – střevní potíže, desinfekce močových cest (Serafin Klimakter směs z pupenů)
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) – zvyšuje hormony, působí jako přírodní viagra, léčba neplodnosti (Serafin Kotvičník tinktura z pupenů)
Jeřáb černý – aronie (Photinia melanocarpa) – stimuluje cévní soustavu, štítnou žlázu a játra (Serafin tinktura z pupenů Černý jeřáb)
Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) – regulace hormonů, stimulace štítné žlázy, léčba močových cest (Serafin Jeřáb ptačí tinktura z pupenů)
Svída krvavá (Cornus sanguinea) – působí jako první pomoc při zvýšené činnosti štítné žlázy
Růže šípková (Rosa canina) – působí protizánětlivě, zbavuje angíny, bronchitidy, detoxikuje
Rozmarýna (Rosmarinus) – regenerace srdce a ledvin, léčba osteoporózy, antidepresivum
Hloh (Crataegus) – srdeční arytmie, podporuje srdeční činnost (Serafin Klimakter směs z pupenů)
Rybíz (Ribes nigrum) – antialergikum, stimuluje činnost nadledvinek (Serafin ženský směs z pupenů)


Podívejte se také do našeho HERBÁŘE, který jsme pro vás připravili. Najdete tam širokou škálu bylin, jež jsou součástí našich produktů a více či méně se podílejí na podpoře plodnosti. U každé bylinky se dočtete o jejich účincích, vlastnostech a zároveň i zde uvidíte přehled produktů, které danou bylinu obsahují.


Podívejte se na následující videa o výrobě tinktur a síle pupenů rostlin. Rozhovor je veden s paní Anetou Benediktovou z firmy Serafin.