Co je kontryhel obecný neboli Alchemilla vulgaris?
Zdánlivě nenápadný, přesto v každém ohledu výjimečný. Přesně takový je kontryhel obecný – vytrvalá bylinka, která roste především na okraji lesů, loukách i pastvinách. Objevit jej můžete po celé Evropě, své místo si ovšem získal také v severní Asii i na východu Severní Ameriky. Dorůstá většinou kolem 10 až 30 cm a je typický nezvyklým tvarem listů připomínající ženskou sukni (odtud také pochází lidový název „ženský plášť) i rozvětveným květenstvím. V lidovém léčitelství se používá jeho nať a kvetoucí listy, které se sbírají od května až do září. Ty jsou bohaté zejména na silice, organické kyseliny, tříslovinu, kyselinu salicylovou i vitamín C, které ve vzájemné souhře pomáhají hned s několika neduhy.
O kontryhelu, který se lidově přezdívá také jako nebeská rosa, alchemilka, deštníček nebo bylinka panny Marie, koluje řada pověstí. Specifický tvar listů každé ráno zachytává kapku rosy, o níž se říkávalo, že je to slza panny Marie, která po vypití pomáhala léčit ženské problémy u dívek i žen. Proto se o kontryhelu často mluví také jako o posvátné rostlince.
Kontryhel obecný je malý zázrak po ženy
Kontryhel obecný je jednou z nejlepších bylinek, která podává pomocnou ruku zejména v okamžiku, kdy se v životě ženy objeví gynekologické či hormonální problémy. Kontryhel obecný je zjednodušeně synonymem pro ženské štěstí. Přestože kontryhel je typický svou schopností harmonizovat ženské hormony, skvěle si poradí i s jinými zdravotními problémy. Působí silně protizánětlivě, podporuje funkci svalů, stabilizuje zažívání, stejně tak pomáhá na cestě za vysněnou váhou.
Účinky kontryhelu na ženu:
- Harmonizuje stav ženských hormonů a vyrovnává jejich hladiny
- Regeneruje ženské pohlavní orgány
- Mírní menstruační bolesti a silné krvácení, podporuje pravidelnost cyklu
- Pomáhá vyrovnat se s příchodem menopauzy
- Tlumí premenstruační syndrom, zmírňuje obtíže s ním spojené
- Preventivně působí proti gynekologickým zánětům i výtokům
- Díky příznivému působení na svalovinu zpevňuje a posiluje dělohu
- Stabilizuje ovulační cyklus, a proto výrazně zvyšuje šance na početí
- Je velkým pomocníkem při sklonech k potratům
- Podporuje hojení poporodních jizev a zpevnění děložního svalstva
Obecné účinky kontryhelu:
- Má protizánětlivé a antimykotické účinky
- Pomáhá při zažívacích a střevních obtížích, zlepšuje střevní mikroflóru
- Podporuje tělesné orgány, zlepšuje stav při jaterních i ledvinových chorobách
- Odstraňuje nečistoty z těla i krve, je silným antioxidantem
- Povzbuzuje metabolismus a pomáhá k přirozenému úbytku váhy
- Dezinfikuje močovou trubici, působí močopudně
- Zklidňuje sliznice a tím zvyšuje jejich odolnost
- Pomáhá při nachlazení, angínách, zánětech v krku, aftech i paradentóze
- Příznivě působí na svalovinu a tím pádem i činnost srdce
- Podporuje funkci svalů, proto je skvělou prevencí při oslabení svalstva
- Používá se také jako cenný doplněk při cukrovce i roztroušené skleróze
- Má protikřečové účinky
Kontryhel obecný se už nějaký čas sleduje pro své jedinečné účinky a spousta lidových léčitelů uvádí, že pokud by se kontryhel údajně užíval pravidelně již od mládí, výrazně by se tím snížil počet gynekologických operací.
V jaké formě můžete kontryhel obecný používat?
Síla kontryhelu se dá využít hned v několika směrech a jeho výhodou je, že není spojený s vedlejšími účinky. Kontryhel obecný můžete pít ve formě čaje i tinktur, připravit z něj bylinnou koupel, přikládat jej na postižená místa nebo z něj nachystat vaginální napářku.
Pokud ovšem hledáte poněkud pohodlnější způsob, jistě vás potěší NAŠE NOVINKA – Kontryhel FORTE v kapslích, který kromě extraktu obsahuje vitamín E a B. Zatímco silný extrakt kontryhelu (v poměru 4:1) podporuje normální stav ženských orgánů, vitamín E působí jako antioxidant a vitamín B udržuje zdravý nervový i imunitní systém. Kontryhel je vhodné užívat zejména první část cyklu až do ovulace.
Diskuze (0)