Zanedlouho nastane Den matek a jak jsme slíbili, tak plníme. Přinášíme vám 2. část velmi emotivního a otevřeného rozhovoru s Hanou Igondou Ševčíkovou. V následujícím rozhovoru odhalí, co pro ní znamená manželství a jakou roli hraje manželství ve vztahu k dětem. Proč je podle ní účast partnera u porodu důležitá. V závěru rozhovoru jsme Hanku požádali, jaké rady by dala ženám, které se snaží o miminko…

Pokud vám cokoliv uniklo nebo jste neměli možnost přečíst si 1. část rozhovoru, vše můžete ještě napravit. První část rozhovoru s Hankou Ševčíkovou naleznete zde.

Proč máš jen jedno dítě?

Na tuhle otázku není správná nebo špatná odpověď. Já ti odpovím, ale je to jen můj názor. Uvědomuji si, že mě za to někdo odsoudí, někdo se s tím třeba ztotožní. Opravdu se tím nechci nikoho dotknout nebo někoho urazit, ale já to vnímám takto. Proč mám jen jedno dítě? Protože tahle společnost není připravená na to, abych mohla mít víc dětí. Protože jsem vděčná, že mám jedno zdravé krásné silné dítě, protože tohle není dnes samozřejmost. A možná taky proto, že jsem já sama ze třech dětí a vlastně jsem chtěla dát Marušce všechno, co jsem já díky tomu, že nás v rodině bylo víc, neměla. A myslím, že Maruška není chudák, že je jedináček. A taky to tak má být, protože kdybych měla mít víc dětí, tak je mám.

„Prostě moje přesvědčení je takové, že když to dítě má přijít na svět, tak přijde.“

Co pro tebe rodičovství znamená?

Já, když jsem byla svobodná a bezdětná, jsem se vždy smála a bavila se, jak mi zkušené maminky vyprávěly, že to dítě je to, co má smysl a že je to úžasný a teď vidím, že je to pravda. Takže jaký smysl má rodičovství, ten zásadní a kvůli tomu jsem na světě.

Co pro tebe bylo na rodičovství nejtěžší?

Mě absolutně vždycky vykolejí, když se Marušce něco děje. Ve smyslu nemoci! To mě vždy úplně dostane a je to pro mě to nejtěžší. Ale v tomhle je zase naprosto 100% můj manžel, který okamžitě ví, co dělat a jedná. A myslím si, že to souvisí i s tím, že byl i u porodu.

Chtěla jsi, aby byl manžel u porodu?

My jsme se na tom oba shodli, že chceme, aby byl u porodu, když byl i u početí. To dítě je naše a já nevidím důvod, proč by žena v tom okamžiku měla být najednou sama. A domnívám se, že když je muž u porodu, tak je tím pozitivně ovlivněný vztah otec – dítě. On začne to dítě vnímat jinak, když vidí, jak se zrovna narodilo. On je ten, kdo vidí dítě první. On přijme tu zodpovědnost a sounáležitost. Já dítě beru jako pokračování naší lásky.

A taky musím zmínit, že jsem manželovi nikdy neříkala, jak se má o dceru starat. Když ji přebaloval a nedal ji plenku úplně přesně tak, jak bych to udělala já, nikdy jsem na to nic neřekla. Nikdy bych ho za to nehodnotila, protože vím, že ji miluje stejně jako já a myslí to s ní jenom dobře. Mě je totiž jasný, že když mu třikrát řeknu, že to dělá špatně, že to raději udělám já, tak už tu plenu víckrát měnit nebude. A to není o chlapech, to je obecně platné pro nás pro všechny.

Co si myslíš o manželství? Je podle tebe důležité, aby byli partneři manželé, než si pořídí dítě?

Podle mě se nejedná jen o papír. Já to vnímám tak, že člověk přijme zodpovědnost za toho druhého a s čistým svědomím se pod to podepíše. A zároveň jsem pro, aby mělo dítě příjmení shodné jako jeho rodiče. Asi jsem v tomto názoru hodně radikální, ale dnes to tak vnímám a vím, co pak v životě přijde za různé fáze vztahu a považuji to za základ, než si člověk pořídí dítě.

Co ti role matky nejvíc dala a co naopak vzala?
,,Vzala mi klid, ale dala mi smysl bytí“

Co bys poradila těm, kteří nemohou otěhotnět?

Aby neztráceli naději. Aby si znovu v klidu sedli a zhodnotili veškerou svojí situaci, jestli je opravdu všechno tak, jak má být. Jestli je všechno tak, jak si to přejí a jestli opravdu ta jejich situace, ve které se právě nacházejí, unese mít další život. A jestli třeba příčina toho, že nemohou počít, nemá i jiný důvod. Jestli je třeba ten partner tím pravým… Všechno v životě má nějaký smysl, proč nám věci vychází nebo ne. Nikdy nevíme, co nás čeká a co nám osud přinese.

Máš nějaké tipy, co dělat před / při a po těhotenství?

Nemám, já jsem přesvědčená o tom, že když to dítě má přijít, tak přijde. Já bych se do toho přírodě nepletla.

Příští rozhovor s Hankou povedete vy!
Rozhodli jsme se, že rozhovor v květnu složíme z vašich dotazů.
Vaše otázky na Hanku nám zasílejte na e-mail: obchod@otehotnet.cz nebo nám je napište zde pod článek do diskuze. Děkujeme 🙂