Cheiron T, o.p.s. je komunitní společnost založena roku 1996, která podává pomocnou ruku dětem a mladistvým v obtížné životní nebo nepříznivé sociální situaci. Hlavní myšlenkou organizace je budování bezpečného prostředí, kam mohou děti i mládež přicházet s důvěrou pokaždé, kdy si neví rady při řešení svých problémů. Centrum poskytuje pomoc ve všech rovinách života. Jeho cílem je motivovat, podporovat, inspirovat i pomáhat – v oblasti vzdělání, sociálních a hygienických návyků, společenského chování, pracovního života, tak také rodinného života, přičemž jednou z činností je řešení problematiky nezletilých rodičů.


Otěhotnět.cz v rámci spolupráce věnovalo neziskové organizaci Cheiron T 200 kusů těhotenských testů pro nezletilé dívky pro včasné odhalení případného těhotenství.


Rozhovor s ředitelem organizace Mgr. Romanem Vargou

Pane Vargo, jednou z činností Vaší organizace je poskytnutí pomoci nezletilým dívkám, které přišly do jiného stavu v nesprávný čas, ale rozhodly se o své miminko pečovat. Povězte nám, jakým způsobem nezletilé rodiče podporujete.

Naše organizace provází děti, mladé lidi i dospělé v obtížných situacích jejich života. Stává se celkem pravidelně, že dívky dokončí základní školu, nemají motivaci pokračovat dál ve vzdělávání a ve svém okolí mají málo pozitivních vzorů. Tím, že většinou pocházejí z rodin, které strádají jak ekonomicky tak sociálně, a ve kterých je běžné, že děti přicházejí ve velmi mladém věku, tak i dívky po základní škole vlastně nevidí nic špatného na tom, když otěhotní. My je pak vedeme k převzetí určité odpovědnosti nejen za sebe, ale i za jejich miminko. Probíráme s nimi zdravotní péči, bydlení, ekonomickou situaci nebo posilujeme rodičovské kompetence.

Jste s mladistvými v kontaktu i po dovršení jejich plnoletosti?

Naše služby mají široký věkový rozsah. Většinu těchto mladých maminek známe dlouhodobě, a pokud si nějakou podporu přejí, jsme schopni s nimi spolupracovat i po dovršení dospělosti. Vzhledem k tomu, že existujeme už 22 let, tak mladí lidé, se kterými jsme pracovali v začátcích, už k nám posílají i své děti a čas od času se přijdou poradit, svěřit nebo i pochlubit, že jim něco skvěle jde.

Jaké jsou hlavní příčiny těhotenství nezletilých? 

Dle mého názoru to vyplývá hlavně z vlivů prostředí, ve kterém žijí. V jejich okolí je většinou naprosto normální, že těhotenství přichází velmi brzy. Pokud nejsou dívky motivované k dalšímu studiu, nemají nějaké profesní ambice nebo zájmy, tak je vlastně nenapadá moc dalších možností, co dělat po základní škole. Většina těchto dívek pochází z prostředí, kde to takhle dělají všichni, kde jen málokdo pokračuje ve studiu po základní škole a kde je větší hodnotou rodina než kariéra.

Co je důvodem, proč se s problémem obrátí na Vaší organizaci?

Na naší organizaci se většinou neobrací kvůli tomu, aby řešily nějaký svůj problém, ale protože nás dlouhodobě znají, vědí, že se můžou kolegům svěřit, nebo si jen přijít v klidu „pokecat“. Na nás je, abychom v rozhovorech nacházeli vykřičníky, témata a podněty, které se dají rozvíjet a motivovat dívky, aby zkusily dělat věci jinak, přemýšlely o své situaci a hledaly řešení, pokud je něco trápí. Nepracujeme stylem, kdybychom říkali našim klientům, co mají dělat. Respektujeme to, že každý je odborníkem na svůj život a jen nabízíme možnosti, alternativy a podporujeme klienty, aby si své ideální řešení našli, realizovali a vyhodnotili sami. Nechceme, aby byli závislí na naší pomoci, ale uměli se orientovat v možnostech a byli schopni si vybrat tu, která je pro ně a jejich okolí nejlepší.

Dokážete nám říct, jaký je aktuální vývoj celé situace? Přibývá nebo naopak ubývá množství nezletilých rodičů?

Myslím si, že situace se moc nemění. Jsme pouze lokální táborskou organizací, takže nedokážu říci, jak se vyvíjí situace obecně, ale mezi našimi klienty v tomto směru nějaké posuny nevidím. Pracujeme ale se specifickou cílovou skupinou, která vyrůstá a žije v prostředí bez vzorů, motivace i peněz a kde obecná teze o tom, že běžná populace odsunuje narození prvního potomka do pozdějšího věku, neplatí.

Co je podle Vás tou nejlepší prevencí, která by mohla problematice předcházet?

Myslím si, že situace se nezmění, dokud mladí lidé nebudou mít nějakou motivaci k dalšímu studiu, dokud před sebou neuvidí nějaký cíl a dokud je v tom nebude podporovat jejich okolí. Je těžké vysvětlovat mladé dívce, že by mohla otěhotnět třeba ve dvaceti, když teď je jí patnáct, končí základní školu, nechce dál studovat a neví, co by vlastně těch dalších pět let měla dělat. Naší úlohou není přesvědčit ji o tom, co my si myslíme, že je správné, ale ukázat jí, že má různé možnosti, jak se svým životem naložit a podpořit ji v tom, co si sama vybere. Často je ale nejjednodušší vybrat si to, co udělala její maminka, babička, teta i většina jejího okolí.

Před nedávnem jsme s Vaší organizací navázali spolupráci. Velmi nás těší, že Vás můžeme podpořit a zapojit se s pomocí. Prozraďte nám, co Vás k nám přivedlo?

Nás moc těší, že firmy, jako jste vy, přemýšlí nejen o své činnosti, ale i o tom, jak mohou podpořit něco, v čem vidí smysl. A co nás k Vám přivedlo? Byla to prostě potřeba naší práci zefektivnit. Pokud má některá z dívek podezření, že je těhotná, můžeme se s ní bavit hypoteticky „tak když bys tedy těhotná byla, co se v tvém životě mění?“, nebo jí dát test, vysvětlit jí, jak se s ním zachází a řešit už reálnou situaci.

Jak pomůže Vaší organizaci sada těhotenských testů, které jsme Vám věnovali?

Těhotenské testy usnadní naší práci a zkrátí nervozitu a nejistotu u dívek. Tak proč jsme si testy jednoduše nekoupili? Jako většina neziskových organizací máme finance z grantů a dotací a ty se musí utratit přesně podle kolonek navrženého rozpočtu. Těhotenské testy nás ale napadly až poté, co byly granty podané a tak jsme se rozhodli oslovit Vaší firmu. A navíc spolupráce s firmami je ve většině případů daleko příjemnější než jednání s úředníky :-).


Obrázky – Zdroj: Freepik, archiv Cheiron T, o.p.s

ZDROJ:

http://www.cheiront.cz/