Naše prodejna je stále otevřená. Dnešní doba není lehká pro nikoho a my si vážíme vaší podpory. Díky vám tu stále jsme. Věříme, že společně vše zvládneme. Team Otěhotnět

Menstruační cyklus

2 položek celkem
cytovitalgynex 1
Akce
978 Kč –5 %
929 Kč
767
Kontrola plodných dnů ženy
Akce
1 193 Kč –4 %
1 149 Kč
782

Všechny si to tak přejeme. Mít běžnou délku i podobu menstruace, netrápit se hormonální výkyvy, počítat s přirozenou ovulací. Zkrátka prožívat zdravý menstruační cyklus, který se obejde bez jediného mráčku. Přestože je ženské tělo díky svým schopnostem výjimečné, může občas chybovat. Najednou vám může do života vstoupit celá řada nepříjemností, které naruší jinak poklidný menstruační cyklus. Běžný menstruační cyklus zpravidla mívá délku 28 dní, přičemž je rozdělený do čtyř zásadních fází: 

1. Fáze – Menstruace: Přirozená menstruace trvá nejčastěji 2-7 dní. Tělo v tu chvíli produkuje několik hormonů a také enzymů, jako třeba plazmin, který zabraňuje srážení menstruační krve. Společnými silami se snaží o to, aby se děloha pečlivě očistila a byla následující cyklus připravena pro případné otěhotnění.

2. Fáze – Folikulární fáze: Po menstruaci přebírá slovo FSH, což je hormon stimulující folikul (produkovaný buňkami hypofýzy), díky kterému začne ve vaječníku růst několik míšků spolu s vajíčky. 

3. Fáze – Ovulace: Když je vajíčko plně vyvinuté, začne tělo produkovat dostatek estradiolu, díky kterému dojde k uvolňování luteinizačního hormonu. V ten okamžik se spouští ovulace, která obvykle probíhá 12-14.den cyklu a obyčejně trvá 48 hodin. Vajíčko posléze putuje vejcovodem do dělohy, kde vyčkává na oplodnění. 

4. Fáze – Luteální fáze: Mezi ovulací a menstruací se nachází poslední období – luteální fáze, která zakončuje menstruační cyklus. Ta zpravidla netrvá déle než 16 dnů. V tomto okamžiku dochází k dramatickému poklesu estrogenu a naopak prudkému nárůstu hladiny progesteronu, který je produkován žlutým tělískem, jež vzniká po prasknutí folikulu. Ten je důležitý také v případě raného těhotenství a drží nad oplodněným vajíčkem ochrannou ruku.