Ovulační kalkulačka

Legenda

Plodné období
Neplodné období
Menstruace
Dnešní datum

Menstruační cyklus a výpočet ovulace

Celý menstruační cyklus trvá zhruba 28 dní (může být ale i 21 až 35 dní). Menstruační cyklus lze rozdělit do tří částí: folikulární fáze, ovulace a luteální fáze.

Folikulární fáze začíná prvním dnem menstruace, v tento den také začínáme počítat nový menstruační cyklus. V této fázi dochází k hormonálním změnám, které připravují tělo ženy na ovulaci. Obvyklá délka této fáze je 13-18 dní a je během ní malá pravděpodobnost početí.

Ovulace nastává na konci folikulární fáze, obvykle v polovině menstruačního cyklu. Ovulace je proces, během kterého je zralé vajíčko za pomoci luteinzačního hormonu uvolněno a nastává čas pro možné oplodnění vajíčka. 2-3 dny před ovulací a 2-3 dny po ní jste nejvíce plodná a je tak pravý čas na početí.

Luteální fáze začíná dnem ovulace a končí prvním dnem menstruace. Obvyklá délka této fáze je 12-16 dní. V luteální fázi klesá hladina estrogenu a zároveň roste hladina progesteronu, což způsobuje další nárůst děložní sliznice. Ženské tělo je tak definitivně připraveno na přijetí oplodněného vajíčka. Součástí této změny hladiny hormonů je mírné zvýšení tělesné teploty ženy, což lze sledovat pomocí měření tzv. bazální teploty. Lze tak spolehlivě poznat den ovulace. Pokud není zralé vajíčko oplodněno, žluté tělísko zaniká a děložní sliznice spolu s neoplodněným vajíčkem odchází z těla ven v podobě menstruačního krvácení.

Plodné dny

Za plodné dny jsou považovány 2-3 dny před a 2-3 dny po ovulaci. Plodné dny vychází ze skutečnosti, že mužské spermie přežívají až 72 hodin po pohlavním styku a zralé vajíčko je schopno oplodnění v průběhu 24 hodin od uvolnění.

banner
banner

Přihlaste se k odběru novinek, slevových akcí a slevových kupónů.