Porcované čaje ADIEL za 89Kč. Využijte sílu bylinek.

Ovulační kalkulačka

Datum začátku menstruace
Délka menstruačního cyklu (ve dnech)
Délka menstruace (ve dnech)
 

Legenda

 
Plodné období
 
Neplodné období
 
Menstruace

 

Nabízíme několik způsobů, jak si hlídat své plodné dny.

 

Měření z moči

Jednorázový ovulační test z moči zjišťuje přítomnost luteinizačního hormonu (LH), jehož nárůst LH obvykle nastává před ovulací. Ovulační test vám tedy může pomoci předpovědět dva nejplodnější dny po  nárůstu LH. K testování nepoužívejte první ranní moč, testujte dvakrát denně.

» KOUPIT «

542_seenow-ovulacni

Měření ovulace ze slin

Několik dní před ovulací produkuje ženské tělo ženský hormon Estrogen. Estrogen se na mikroskopu zobrazuje jako listy kapradiny nebo krystaly vytvořené mrazem. V okamžiku, kdy se na mikroskopu začne objevovat vzor kapradin, dojde obvykle k ovulaci během tří až pěti dnů. 

» KOUPIT «

 

533_fertilcontrol-light-1
midstream ovulacni test 3ks

Měření z moči s Midstream testem

Stejně jako jednorázové ovulační testy SeeNow zjišťují Midstream ovulační testy přítomnost luteinizačního hormonu (LH) v moči. Jeho hlavní výhodou je hygienické a komfortní použití pomocí plastového testeru.

» KOUPIT «

teplomer

 

Měření bazální teploty

Další metodou, jak si ověřit své plodné dny, je měření bazální teploty digitálním bazálním teploměrem. Právě v době ovulace stoupá vaše tělesná teplota, což vám umožňuje ovulaci sledovat. Měřte teplotu denně, vždy ve stejnou dobu. Podle vyšší teploty poznáte, kdy nastávají vaše plodné dny.

» KOUPIT «

 

 Menstruační cyklus a výpočet ovulace

Celý menstruační cyklus trvá zhruba 28 dní (může být ale i 21 až 35 dní). Menstruační cyklus lze rozdělit do tří částí: folikulární fáze, ovulace a luteální fáze.

Folikulární fáze začíná prvním dnem menstruace, v tento den také začínáme počítat nový menstruační cyklus. V této fázi dochází k hormonálním změnám, které připravují tělo ženy na ovulaci. Obvyklá délka této fáze je 13-18 dní a je během ní malá pravděpodobnost početí.

Ovulace nastává na konci folikulární fáze, obvykle v polovině menstruačního cyklu. Ovulace je proces, během kterého je zralé vajíčko za pomoci luteinzačního hormonu uvolněno a nastává čas pro možné oplodnění vajíčka. 2-3 dny před ovulací a 2-3 dny po ní jste nejvíce plodná a je tak pravý čas na početí.

Luteální fáze začíná dnem ovulace a končí prvním dnem menstruace. Obvyklá délka této fáze je 12-16 dní. V luteální fázi klesá hladina estrogenu a zároveň roste hladina progesteronu, což způsobuje další nárůst děložní sliznice. Ženské tělo je tak definitivně připraveno na přijetí oplodněného vajíčka. Součástí této změny hladiny hormonů je mírné zvýšení tělesné teploty ženy, což lze sledovat pomocí měření tzv. bazální teploty. Lze tak spolehlivě poznat den ovulace. Pokud není zralé vajíčko oplodněno, žluté tělísko zaniká a děložní sliznice spolu s neoplodněným vajíčkem odchází z těla ven v podobě menstruačního krvácení.

Plodné dny

Za plodné dny jsou považovány 2-3 dny před a 2-3 dny po ovulaci. Plodné dny vychází ze skutečnosti, že mužské spermie přežívají až 72 hodin po pohlavním styku a zralé vajíčko je schopno oplodnění v průběhu 24 hodin od uvolnění.