Plodné dny jsou pro početí velmi důležité. Co když je ale narušuje zrádná porucha jménem anovulace?
Ovulace je neodmyslitelnou součástí zdravého cyklu, ke které dochází několik dní po skončení menstruace (nejčastěji 12. – 14. den cyklu). Dochází k uvolnění zralého vajíčka, které následně putuje vejcovodem do dělohy a tam vyčkává na oplození. Někdy má ale taková fáze cyklu zcela jiný děj a to v okamžiku, kdy do života vstoupí anovulace, která zcela zastaví období plodných dnů a znemožní přirozené otěhotnění.
Co znamená anovulace?
Anovulace je porucha, kdy během menstruačního cyklu nedochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníků, proto není ani šance, aby došlo k jeho oplodnění. V děloze však pravidelně dochází k nárůstu i odloučení sliznice, tedy k běžně probíhající menstruaci, ovšem vajíčko nedokáže ve vaječníku zcela uzrát. Anovulační cykly mohou být ojedinělým výkyvem a projít v životě ženy bez povšimnutí, někdy však bývají pravidelné a jsou známkou anovulační sterility, která zabraňuje v úspěšném početí. Ze statistických čísel je zřejmé, že anovulace je až u 30 – 40 % případů důvodem neplodnosti.
Jak poznat, že neovulujete?
Některé ženy ovulaci ani nepostřehnou. Objevit ji však mohou ženy, které již dobře znají své tělo a poznají probíhající ovulaci na základě typických příznaků. Zpravidla se dostavuje pocit nafouknutí v oblasti podbřišku, nevolnost, citlivé poprsí, zvýšená chuť k jídlu i na intimní chvilky, stejně tak čirý a hojný hlen, jež je přátelský vůči spermiím. Přesně takové příznaky obvykle značí přítomnost plodných dnů. Pokud náhle z vašeho života zmizely, je pravděpodobně, že se mohla dostavit anovulace.
V tomto okamžiku je velmi užitečné pravidelně měřit bazální teplotu, která může odhalit případné výkyvy. Ovšem mnohem komfortnější a bezesporu rychlejší jsou ovulační testy, jež fungují podobně jako ty těhotenské a to na základě přítomnosti hormonů v moči. V období ovulace by měl být přítomný 12 hodin před jejím začátkem takzvaný luteinizační hormon, který zahajuje plodné dny. V případě, že testy vyjdou negativně a to dvakrát po sobě jdoucích cyklech, je na místě včasná návštěva lékaře.
Co anovulaci způsobuje?
Příčin anovulace může být hned několik. Vznik anovulačních cyklů však nejvíce podporuje:
- Nevhodný životní styl spojený se stresem
- Problémy s hormonální rovnováhou
- Podvýživa či naopak nadváha
- Zvýšená hladina prolaktinu
- Porucha činnosti štítné žlázy
- Syndrom polycystických ovárií (PCOS)
- Vyšší věk
Některé z příčin je možné velmi dobře léčit a zpravidla bývají otázkou přechodného období. Mnohem komplikovanější je onemocnění endokrinního systému, tedy poruchy štítné žlázy a syndrom polycystických ovárií, které nejenže s sebou nesou spoustu dalších nepříjemných obtíží, ale také mohou vést až k anovulační sterilitě. Odhalit se dají pouze krevním a ultrazvukovým vyšetřením.
Anovulace je velmi nepříjemná a o to zrádnější, že se do života ženy může dostat poměrně plíživě. Pokud se objeví, nutně to neznamená, že se musíte vzdát naděje na založení rodiny. Moderní medicína si v současné době dokáže poradit s mnohými problémy a ani anovulace není výjimkou. Obvykle se léčí podáváním vhodných hormonů. Vlivem léčby ale někdy může dojít k úpravě cervikálního hlenu, který se stane pro spermie méně přátelský. V takových případech se pak odborníci mohou uchýlit k intrauterinní inseminaci, kdy se upravené spermie vloží přímo do dělohy.
Připravit přátelské prostředí pro spermie je možné také za pomocí lubrikačního gelu Babystart Fertilsafe Plus. Jeho jedinečná receptura má hydratační účinky, zvyšuje komfort během pohlavního styku a také pomáhá spermiím na cestě k vajíčku, čímž zvyšuje možnosti početí.
Podporu je možné najít také v přírodě, která dokáže léčbu výrazně podpořit, někdy s její pomocí dojde až k úplnému vymizení obtíží. V takovém případě se velmi osvědčily přírodní produkty, jež podporují hormonální stabilitu a správnou činnost pohlavních orgánů. Vitamínový doplněk stravy ADIEL vitamíny pro ženy FertilONA forte plus s unikátním složením. Jedná se o směs vybraných vitamínů, minerálů a bylin, které zajišťují vitamínovou výživu každé ženy před plánovaným těhotenstvím. Obsahem vitamínů je například fytoestrogen maca horská, která prokazatelně podporuje plodnost a hormonální systém žen. Obsahuje také důležité vitamíny skupiny B, zejména vitamín B6 s účinky na hormonální aktivitu nebo vitamín B3, který přispívá ke správnému stavu sliznice.
ZDROJ:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318552