IVF je už od samého počátku složitý proces, který představuje poměrně velký zásah do organismu každé ženy. Pokud se váš první pokus o IVF nezdařil a plánujete podstoupit další cyklus, je značně důležité dopřát tělu čas a zaměřit se na to, co v současné době potřebuje nejvíc, a tím je komplexní regenerace po IVF. Na co je dobré myslet a jakými kroky připravíte své tělo na další pokus o umělé oplodnění?

Proč je regenerace po IVF natolik významná?

young-women-yoga-indoors-keep-calm-meditates-while-practicing-yoga-explore-inner-peace-yoga-meditation-have-good-benefits-health-photo-concept-yoga-sport-healthy-lifestyle

Ženy, které podstoupily IVF, zažily mnoho dní plných nejistoty a očekávání. Některé z nich se na konci celého procesu mohou pochlubit pozitivním těhotenským testem a radostnou novinkou.  Ovšem ne všechny IVF cykly jsou úspěšné, proto se některé ženy musí vyrovnat i s nepříznivými zprávami. Složitá cesta za miminkem spolu s pocitem zklamání se následně negativně odrazí na psychice, která je v tu chvíli mnohem zranitelnější. Nezdařilé umělé oplodnění se ale podepisuje také na těle, které se v rámci IVF muselo chovat podle předem nastaveného plánu a vlivem několika změn i uměle vyvolaných procesů se vykolejilo ze své původní rovnováhy. 

Je proto pochopitelné, že po nezdařeném IVF potřebuje dostatek času na zotavení, díky kterému se vrátí zpět do přirozené kondice a získá potřebnou sílu na další pokus o početí. Regenerace po IVF má pro tělo ohromný význam a je dobré na ni nezapomínat, zejména pak v okamžiku, kdy chcete podstoupit další cyklus. Čím lépe se o své tělo postaráte a dopřejete mu přesně to, co mu schází či potřebuje, tím více se zvyšují šance na úspěšné početí. V opačném případě vaše tělo obecně nemusí fungovat správně a může se dostavit celá řada nepříjemností, které bývají důsledkem narušené rovnováhy. V rámci regenerace po IVF byste se měly zaměřit zejména na:

  • Srovnání hormonálních hladin

Největší roli během IVF hrají jednoznačně hormony, jejichž hladinu chtějí odborníci vyladit vždy tak, aby pokus o umělé oplodnění byl úspěšný. Spolu s tím pak souvisí výkyvy v hormonálních hladinách, které bývají poměrně běžné. Některé ženy projevy hormonálních změn pociťují, jiné je po umělém oplodnění ani nezpozorují. Přesto svému tělu velmi pomůžete, pokud jej během regenerace po IVF podpoříte tím správným způsobem, se kterým dosáhnete harmonie v oblasti ženských hormonů. Pomoc můžete hledat v hormonální józe a také přírodních produktech, které posílí vaše zdraví a podpoří vás v dalším snažení o miminko. Vzhledem k tomu, že po dobu IVF cyklu bylo vaše tělo zasobené podporujícími léky, je vhodné dopřát tělu odpočinek od chemických produktů.

Cenným pomocníkem v rámci regenerace po IVF je výhodná sada s produktem Drmek Forte s vitamínem E a také vitamíny Fertilcare. 

  • Posílení duševního i fyzického zdraví

Během regenerace po IVF byste neměla zapomínat na silnou trojici, do které patří pravidelný pohyb, zdravá strava a kvalitní spánek, jež posílí vaši fyzickou kondici i celkové zdraví. Pozornost byste měla věnovat zejména psychice, která se vlivem nezdařeného pokusu o početí stala ještě mnohem křehčí a zranitelnější. Pomoct vám mohou metody čínské medicíny či homeopatie. Dobrý pocit pohody zvyšují a podporují především metody psychosomatiky a psychoterapie. Patří mezi ně například akupunktura, kraniosakrální terapie pro obnovení vitální síly a pročištění těla, progresivní svalové uvolnění, relaxační autogenní trénink nebo mentální trénink pro navození duševní rovnováhy. Myslete především sama na sebe a podpořte své tělo v každém ohledu. Nepodceňujte dostatečný odpočinek a relaxaci. Rozmazlujte a hýčkejte se, užijte si se svým partnerem hezké dny a přitom nepřestávejte věřit, že i vy dostanete šanci být tou nejlepší mámou pro svoje děťátko.

Detoxikační náplasti Biomagick odstraňují z vašeho těla nečistoty a toxiny, zatímco spíte. Toxické látky mohou zatěžovat organismus, který se pak více zaměřuje na správné fungování těla a ne na kvalitu pohlavních buněk a schopnost početí.

Jak jste regenerovala své tělo po IVF?

„Regenerace po IVF je u každé ženy jiná. Po kyretáži jsem pila kontryhelový čaj a snažila jsem se lépe psychicky naladit na další pokus. Později jsem se dočetla na různých diskuzních fórech o peruánské mace, která pomáhá zregenerovat celý organismus. S přítelem jsme ji začali užívat oba dva, abychom se nejen psychicky připravili na další pokus.“

Kdy se znovu pokoušet o miminko?

Regenerace po IVF představuje cestu, která vaše tělo důkladně připraví na další pokus o početí. To, že byl první pokus IVF neúspěšný, neznamená, že byste se měla vzdát veškerých nadějí na vytoužené miminko. Kdy je ideální doba znovu podstoupit nový IVF cyklus vám vždy upřesní váš lékař, se kterým budete v úzkém kontaktu, proto vám zodpoví i všechny důležité otázky. Také určí nutný odstup mezi jednotlivými pokusy a doporučí vhodnou podpůrnou léčbu.

Pokud ze strany lékařů nic nebrání v tom podstoupit další IVF cyklus, zbývá už jen poslední věc, kterou je vaše rozhodnutí. V každém případě ale naslouchejte především svému tělu, které vám samo řekne, kdy je skutečně připravené. Pamatujte, že pro své miminko chcete být v dobré tělesné i duševní kondici a nachystat mu to nejlepší zázemí pro jeho zdravý vývoj i růst.

Po jak dlouhé době jste znovu zkusila další IVF cyklus?

„Další pokus jsem zahájila dva měsíce po skončení šestinedělí. Každé reprodukční centrum má ale jiný postup. V některých centrech upřednostňují projít po šestinedělí minimálně dvěma menstruačními cykly, což byl přesně náš případ. Jiné centrum zahajuje po domluvě s pacientkou cyklus ihned po skončení. Zde záleží opravdu na každém, jak se na to cítí.“