Název cvičení určitě nebude pro většinu žen ničím novým. Jedná se o sérii cviků, které kromě jiných účinků mohou pomoci i při odstraňování mužské a ženské neplodnosti. Díky této metodě se už hodně párů dočkalo vytouženého otěhotnění.

tehotna

Pořiďte si DVD cvičení Ludmily Mojžíšové, ať víte, jak správně cviky provádět. Dále doporučujeme užívat i Čaj Ludmily Mojžíšové, který obsahuje několik nahrubo nasekaných kvalitních bylin. Květ hluchavky a řebříček zajišťují menstruační a premenstruační komfort ženy. 

Ludmila Mojžíšová se narodila v roce 1932 a prakticky celý svůj život zasvětila práci v oblasti léčby a prevence poruch pohybového ústrojí. Původním povoláním byla zdravotní sestra, působila však jako rehabilitační asistentka a fyzioterapeutka. V roku 1985 poprvé zveřejnila soustavu cviků doporučenou pro uvolnění a posilnění svalů. Její série speciálních cviků se postupem času velmi rozšířila a dnes se už celkem běžně používá při odstraňování celé řady problémů.

Kdy cvičení Ludmily Mojžíšové pomáhá?

Cvičení je možno s úspěchem použít při:

  • Artróze bederních kloubů
  • Skolióze u dětí
  • Bolestech zad
  • Bolesti vnějších pohlavních orgánů
  • Bolesti při pohlavním styku
  • Nedostavení se menstruačního krvácení u mladých děvčat
  • Nepravidelné nebo bolestivé menstruaci
  • Opakovaných potratech
  • Nemožnosti otěhotnění

Vykonávaní cviků

Cviky nejsou fyzicky nijak namáhavé ani těžko uskutečnitelné. Důležité však je vykonávat jednotlivé úkony přesně a pravidelně. Jen tak může dojít k uvolnění, protáhnutí a posílení svalových skupin. Cviky vykonáváme pomalu, plynulým zapojováním jednotlivých svalů. Nesmí být při nich vyvolaná bolest, jen pocit tahu a napnutí svalů. Pokud si chcete být jistí správným provedením, můžete cvičení vyzkoušet pod vedením školeného fyzioterapeuta.

PaedDr. Marie Zelená podle publikace Ludmily Mojžíšové, kresby: Eva Fantová

Uvedená sestava zahrnuje cviky z nejznámější sestavy paní Mojžíšové – cvičení umožňující otěhotnění. Táto sestava je komplexnější a lépe zahrnuje procvičení celého těla. Cviky je vždy lepší se naučit pod vedením fyzioterapeuta nebo pomocí instruktážního DVD Ludmily Mojžíšové, který naleznete i v našem e-shopu.

1. V sedě na stoličce. Vytáhnout hlavu nahoru, ramena stáhnout dozadu a dolů. Uvolněně uděláme maximální předklon. hlavy a vzpriamim  (Uvolnění a protáhnutí krční páteře a šíjového svalstva)

 v sede na stolicce

2. V sedě na stoličce. Vytáhnout hlavu nahoru, ramena stáhnout dozadu a dolů. Co největší úklony hlavy vpravo a vlevo. (Uvolnění a protáhnutí krční páteře a šíjového svalstva)

 v sede na stolicce2

3. V sedě na stoličce. Vytáhnout hlavu nahoru, ramena stáhnout dozadu a dolů. Předklonem hlavy otáčet vpravo a vlevo. (Uvolnění a protáhnutí krční páteře a šíjového svalstva)

 v sede na stolicce3

4. V sedě na stoličce. Kroužení rameny vpřed a vzad. (Uvolnění ramenního kloubu)

 v sede na stolicce4

5. V sedě křižmo. Ze vzpažení skrčit upažmo dolů, zatlačit lopatky dozadu a dolů. Zatlačíme do loktů. Ruce v úrovni ramen, lokty tlačíme vzad. Při vzpažení nádech, při ohýbání dolů upažmo výdech. (Posílení pletence ramenního)

 v sede krizem

6. V sedě na stoličce, pokrčit vzpažmo, předloktí dovnitř, ruce spojené dlaněmi. Taháme dlaněmi od sebe a napínáme prsní svaly. Poloha paží určuje napětí v různých místech žeber. (Posílení prsních svalů)

 v sede na stolicce5

7. Vzpor klečmo, ruce opřené o stoličku ve výšce asi 30 cm. Zvolna „vyhrbit“ bederní páteř a opět zvolna přehnout nazpět. Při tomto cviku dbáme, abychom procvičovali převážně dolní oblast páteře. (Uvolnění beder)

 vzpor klecmo

8. Vzpor klečmo, ruce opřené o stoličku (jako obr.7). Otáčet trup a střídavě upažovat pravou, levou ruku. (Rotační protáhnutí bederní páteře)

 vzpor klecmo2

9. Vzpor klečmo, ruce opřené o stoličku. Úklony na stranu v oblasti bederní páteře, pohyb nohou proti hlavě. (Uvolnění a protáhnutí v oblasti bederní páteře)

 vzpor klecmo3

10. Vzpor klečmo. Zvolna vyhrbit bederní páteř, zvolna prohnout. Důležitý je též pohyb hlavou: při přehnutí jde hlava nahoru. (Uvolnění a protáhnutí v oblasti hrudní a horní části bederní páteře)

 vzpor klecmo4

11. Vzpor klečmo. Otáčet trup a střídavě upažovat pravou a levou ruku. (Protáhnutí do otočení v oblasti dolní části hrudní a horní části bederní páteře)

 vzpor klecmo5

12. Vzpor klečmo. Úklony (na stranu), pohyb nohou proti hlavě. (Protáhnutí do otočení v oblasti dolní části hrudní a horní části bederní páteře)

 vzpor klecmo6

13. Podpor klečmo na předloktí. Střídavé vyhrbení a prohnutí horní části hrudní páteře. Pohyb hlavy je též důležitý, podívejte se na obr. 10. (Uvolnění a protáhnutí v oblasti horní části hrudní páteře)

 klecmo predlokti

14. Podpor klečmo na předloktí. Otáčet trup a střídavě upažovat pravou a levou ruku. (Protáhnutí a otočení v oblasti horní části hrudní páteře)

 podpor predlokti

15. Podpor klečmo na předloktí. Úklony (na stranu) v oblasti horní časti hrudní páteře, pohyb nohou proti hlavě. (Protáhnutí v oblasti horní části hrudní páteře)

 podpor klecmo predlokti

16. Leh na zádech skrčmo přednožmo, rukami přidržujeme kolena. Přitáhnout kolena k hrudníku, hlavu a hrudník nezdvihat. Potom stáhnout zadek a tlačit kolena do dlaní. (Uvolnění beder a křížové páteře)

 leh na zadech

17. Leh na zádech. Vzpažit, vytahujeme trup do dálky (paže a nohy opačným směrem) tak, že se snažíme vyrovnat všechna zakřivení páteře. (Uvolnění oblasti celé páteře)

 leh na zadech 2

18. Leh na zádech. Střídavě klademe kolena v ose beder vpravo a vlevo. (Uvolnění v oblasti kříže)

 leh na zadech 3

19. Leh na levém boku, unožovat pravou nohu. Střídat leh na pravém a levém boku. (Uvolnění vazů mezi pravou a levou křížovou kostí)

 leh na levem boku

20. Leh na břiše, levou dolní končetinu pokrčit, pánev přitlačit k podložce. Levé koleno přitáhnout co nejvíc nahoru, případně přitáhnout rukou. Střídáme ohýbání únožmo levou a pravou nohu. (Uvolnění v oblasti kříže, protáhnutí svalů podél páteře, protáhnutí přitahovačů stehen)

 leh na brise

21. Vzpor klečmo. Zanožit levou nohu, přitáhnout do dálky a vydržet asi 6 sekund. Hlavu nezdviháme, je v poloze prodloužení trupu. (Posílení v oblasti bederní páteře a sedacích svalů)

 vzpor klecmo posledni

22. Leh na zádech. Přednožit, nohama kmitáme nahoře a dole v rozsahu asi 15 stupňů po dobu asi 10 sekund. V druhé fázi následuje leh skrčmo, dvakrát hluboký nádech a výdech. (Posílení břišních svalů)

 leh na zadech 4

Naučte se cvičit správně a tím i efektivněji pomocí DVD Ludmily Mojžíšové v našem e-shopu.

Převzaté z časopisu Pohyb je život vydávaného Českou asociací Sport pro všechny.