Těhotenství po odebrání vejcovodů není nemožné. Jak se v takovém případě stát maminkou?
Život není jednoduchý a občas nám klade nejrůznější překážky. Jednou z nich může být i nepříjemné odebrání vejcovodů, které každou ženu toužící po miminku hodně zasáhne. Schopnost otěhotnění je náročný tělesný proces, ve kterém je zapotřebí, aby jednotlivé části vzájemně a synchronně spolupracovaly. A právě přítomnost vejcovodů hraje v případě schopnosti přirozeného početí klíčovou roli. Vejcovod totiž představuje pro oplodněné vajíčko cestu do dělohy, kde se může usadit a začít dále růst. Chybějící nebo neprůchodné vejcovody jsou proto velkou překážkou v úspěšném početí děťátka. Je ale těhotenství po odebrání vejcovodů možné a pokud ano, jaké jsou dnes možnosti.
Odebrání vejcovodů má své důvody
Salpingektomie je velmi radikální operace (nejčastěji laparoskopickou cestou), u které dochází k odebrání jednoho nebo obou vejcovodů. Provádí se z mnoha důvodů, přičemž nejčastěji se tak děje po mimoděložním těhotenství, pokud je vajíčko uhnízděné právě uvnitř vejcovodu. Odstranění vejcovodů však může mít i preventivní charakter, a to zejména tehdy, pokud jsou predispozice ke gynekologickým nádorům. Vejcovod však může být odebrán také tehdy, pokud je zničený zánětem či srůsty. Stává se tak neprůchodným, což ženě způsobuje bolesti v podbřišku a také nemožnost početí. Posledním z důvodů, proč dochází k odstranění vejcovodů, je také trvalá sterilizace
Je možné těhotenství po odebrání vejcovodů?
Těhotenství jako takové samozřejmě možné je. Záleží ale především na tom, zda vám byl odebrán pouze jeden anebo oba vejcovody. Spontánní početí je totiž možné pouze v případě, pokud máte alespoň jeden průchozí vejcovod. Šance na otěhotnění je pak samozřejmě o něco nižší, než když máte průchodné oba dva. A i v takovém případě platí pravidlo, že pokud se vám nepodaří do jednoho roku přirozeně počít, je vhodné obrátit se na centrum asistované reprodukce, které zprvu nejčastěji volí metodu IUI, neboli intrauterinní inseminaci. Teprve po neúspěchu se přistupuje k dalším metodám, na které se podíváme o něco níže
TIP: V případě přítomnosti jednoho vejcovodu se rozhodně vyplatí podpořit svůj reprodukční systém kvalitní stravou, pravidelným sportem, ale také bylinkami a vitamíny, které umocní činnost reprodukční soustavy a umožní stabilizovat hormonální hladiny. V tomto ohledu může pomoci třeba drmek obecný, který stimuluje ovulační fázi, nebo třeba také maca peruánská, která upravuje nepravidelnou menstruaci, vyrovnává hormonální hladinu, podporuje funkčnost vaječníků a vyživuje ženské pohlavní orgány.
V případě jednoho vejcovodu je o to důležitější pečlivě sledovat plodné dny a správně si tak načasovat oplodňující styk. Určitě není od věci vést si deník, sledovat bazální teplotu a také využít ovulační testy, které vám včas odhalí, kdy přišla ta ideální chvíle pokusit se o miminko. Ještě před snažením je vhodné také otestovat množství partnerových spermií. Jednou z možností je absolvování spermiogramu nebo využití testu mužské plodnosti, který z pohodlí domova odhalí, zda máš váš protějšek dostatek spermií.
I bez vejcovodů se můžete stát maminkou
Pokud jste však po zákroku, kdy vám lékaři odebrali oba vejcovody, přirozené početí už bohužel není možné. Jedinou alternativou, která vám umožní stát se maminkou, je návštěva centra asistované reprodukce. V současné moderní době je naštěstí spousta oplodňujících a podpůrných metod, které vám pomohou založit rodinu. Které jsou ty nejčastější?
IVF - in vitro fertilizace
Jednou z rozšířených metod umělého oplodnění je IVF. Jedná se o soubor léčebných postupů, během kterých jsou zárodečné buňky (vajíčka) oplozeny spermiemi muže či dárce mimo ženino tělo. Na samém počátku metody IVF je důležitý proces hormonální stimulace ženy, díky které je možno získat mnohem větší počet vajíček, než je tomu při přirozeném cyklu v období ovulace. Zralá vajíčka jsou následně při celkové anestezii a pod bedlivým ultrazvukovým dohledem odebrána punkcí folikulů. Ve stejnou chvíli pak probíhá i odběr spermatu partnera. Získaná vajíčka jsou poté oplozena spermiemi a vzniklá embrya jsou uchovávána mimo tělo ženy. Po několika dnech kultivace vybere lékař nejlepší embryo, jenž je poté přeneseno do dělohy ženy, přičemž zbylá silná embrya lze zamrazit a následně využít k případné další léčbě. V prvním cyklu metody IVF se úspěšnost otěhotnění pohybuje mezi 40 - 50 % v závislosti na věku ženy
ISCI - intracytoplasmatická injekce spermií
Intracytoplasmatická injekce spermií (ISCI) je forma mikromanipulační metody umělého oplodnění, při níž se pomocí mikropipety zavede spermie přímo do vajíčka. ISCI je doporučována především párům se závažnou poruchou plodnosti, u kterých selhal i pokus o oplodnění metodou IVF. Úspěšnost léčby ISCI se u jednotlivých párů liší v závislosti na příčinách neplodnosti, avšak stejně jako u ostatních metod je při léčbě ISCI věk ženy tím největším faktorem. Ženy mladší 35 let mají až 33% šanci úspěšného otěhotnění pomocí ISCI metody, oproti tomu šance na úspěšnost oplodnění u ženy starší 40 let se pohybuje jen kolem 5 %.
ZDROJE:
Lůžkové gynekologické oddělení - Nemocnice Rakovník (nemorako.cz)
Maca peruánská - Otehotnet.cz
Drmek obecný - Otehotnet.cz
https://www.reprofit.cz/umele-oplodneni/ivf-lecba-reprofit/
ICSI - Modrý koník (modrykonik.cz)