Využijte akci testování plodnosti s -15% slevou

VŠE, CO BYSTE MĚLA VĚDĚT O TĚHOTENSTVÍ PO CÍSAŘI

Plánujete těhotenství po císaři?

Připravili jsme pro vás nejčastější otázky

Těhotenství po císaři je v dnešní době, kdy poměrně stoupá počet sekcí, velkým tématem. Budoucí maminky zajímají nejen možná rizika a komplikace císařského řezu, ale také informace týkající se plánovaného početí dalšího miminka. Pokud jste po císařském řezu a do budoucna byste si přála další děťátko, pak vás zajisté bude zajímat, jak sekce ovlivní vaše budoucí těhotenství. Mrkněte na podrobnosti.

Přirozený porod nebo císařský řez?

Porod přirozenou cestou i císařský řez mají své světlé i stinné stránky. Občas ale panuje představa, že právě císařský řez je pohodlnější způsob, jak přivést na svět miminko. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Oproti přirozenému porodu je sekce mnohem bolestivější, stejně tak náročnější je i následná rekonvalescence včetně přidružených rizik. Někdy ale nejde situaci poručit, a pokud nastane život ohrožující problém, představuje právě císařský řez záchranu pro maminku i miminko. Komplikace z hlediska císařského řezu nastávají zejména z důvodu, že je během zákroku chirurgicky otevřená a následně sešitá břišní stěna, stejně tak také děloha, která je při dalším těhotenství ohroženější, než po klasickém porodu.

císařský řez

Ovlivní císařský řez plodnost?

Ačkoli je k dispozici řada studií, bohužel odpověď na tuto konkrétní otázku je stále poněkud neznámá. Zatímco studie provedená v roce 2014 naznačuje, že míra porodnosti po císařském řezu je téměř stejná, jako v případě přirozených porodů, další studie z roku 2020 tvrdí, že císařský řez snižuje pravděpodobnost opětovného početí. Vědci se domnívají, že jistou roli v tom hraje děložní jizva, avšak stále se jedná jen o pouhé domněnky.

Z téměř 2 500 žen, které se studie účastnily, otěhotnělo asi 69 % do tří let po císařském řezu. Z těch, které měly za sebou vaginální porod, otěhotnělo přibližně 76 % do tří let.

Kdy je vhodné naplánovat další těhotenství po císaři?

Pokud plánujete těhotenství po císaři, určitě se ptáte, kdy je ideální doba na početí dalšího miminka. Odpověď však závisí na mnoha faktorech, a je důležité zvážit, jak dlouho jste od porodu, kolik vám je let a zda jste měla v minulosti rizikové těhotenství.

Podle lékařů je ideální počkat alespoň půl roku po císařském řezu. Někteří odborníci však uvádějí, že těhotenství po císaři je vhodné naplánovat po roce až dvou letech. Protože rozhodující je právě vaše anamnéza, historie celé gravidity a také celkový stav, je vůbec nejlepší obrátit se na svého gynekologa, který vám dá přesné doporučení.

Jaká jsou rizika, pokud otěhotním dříve, než mi bylo doporučeno?

Císařský řez je velká operace břicha a vaše tělo potřebuje čas (pravděpodobně více, než si uvědomujete) na to, aby se úplně uzdravilo.

V opačném případě hrozí riziko:

  • Ruptury dělohy - v zásadě platí, že čím déle počkáte s následujícím těhotenstvím, tím se výrazně snižuje riziko jejího prasknutí. Míra ruptury dělohy u žen, které měly císařský řez, je:

Téměř 5 % žen, které znovu otěhotněly za méně než 18 měsíců
Téměř 2 % žen, které s těhotenstvím počkaly 18 až 23 měsíců
Přibližně 1 % žen, které čekaly 24 měsíců a déle

  • Vrostlé placenty - neboli placenta accreta je vážný stav, který představuje abnormální fixaci placenty nebo její části k děložní stěně, přičemž však přímo nezasahuje do její svaloviny. Vrostlá placenta je pak častou komplikací během porodu a udává se, že ženy po císařském řezu mají vyšší pravděpodobnost, že se s takovým stavem setkají.
  • Předčasného porodu - podle studie z roku 2019 vědci zjistili, že jizvy po císařském řezu mohou být důvodem předčasných porodů. Míra předčasných porodů totiž byla v případě sekce mnohem vyšší, než u vaginálního porodu.

císařský řez2

Co se stane, pokud i přesto brzy otěhotním?

Časné těhotenství po císaři už mnohdy řešil nejeden gynekolog. Ačkoli je opravdu vhodné vyčkat určitý čas, někdy se může stát, že antikoncepční metody selžou a najednou zjistíte, že jste opět v jiném stavu. Spousta maminek se pak obává všech možných rizik a komplikací. Ačkoliv brzké těhotenství po císaři není zcela vhodné, rizika problémů jsou v celkovém rozsahu  poměrně nízká. I krátce po císaři můžete mít zdravě probíhající těhotenství, avšak vždy je nutné úzce spolupracovat se svým lékařem, abyste se vyhnula případným komplikacím.

Mohu po císařském řezu rodit vaginálně?

Další obavou mnohých maminek je strach, že po jednom císaři vždy musí následovat další sekce. Ovšem vždy tomu tak není. Pokud jste pro císařský řez měla indikaci, která se nezměnila, je pravděpodobné, že se císařskému porodu opravdu nevyhnete. Pokud se ale jednalo o náhlé řešení situace, která vznikla nenadále během porodu, a jinak jste zcela zdravá, můžete své děťátko porodit přirozenou cestou. Určitě ale záleží také na tom, o kolikáté těhotenství po císaři se jedná. Žena, která rodila prostřednictvím sekce pouze jednou, může bez problémů rodit vaginálně. Pokud máte ale za sebou již dva porody operativním způsobem, vaginální porod již z důvodu případných rizik a také bezpečnosti, není z hlediska gynekologů a porodníků doporučený.

 

  

ZDROJE:

https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-after-c-section#considerations

https://healthcare.utah.edu/womenshealth/pregnancy-birth/placenta-accreta.php

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20410775/

https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2764595

https://academic.oup.com/humrep/article/29/6/1320/626018