Porcované čaje ADIEL za 89Kč. Využijte sílu bylinek.

CESTA K HORMONÁLNÍ ROVNOVÁZE: JAK SROVNAT MENSTRUAČNÍ CYKLUS?

Víte, jakou cestou srovnat menstruační cyklus?

Ženské tělo se občas dostává do hormonální nerovnováhy. Správná hormonální hladina a hladce probíhající menstruační cyklus jsou pro život každé ženy nesmírně důležité, a to obzvlášť, pokud jste právě ve věku, kdy toužíte po miminku. Nepravidelný nebo jakkoli zhoršený menstruační cyklus působí celou řadu nepříjemných obtíží, ale také bývá častou překážkou v oblasti početí. Srovnání menstruačního cyklu není zrovna zcela jednoduché, ale určitě ne nemožné.

menstruace (1)

Jak si se svou menstruací poradit a vrátit ji její přirozené zdraví?

Menstruační cyklus je matkou čtyř jednotlivých fází

Některé ženy se domnívají, že menstruační cyklus je odrazem samotného krvácení. Ve skutečnosti se ale jedná o promyšlený tělesný děj složený ze čtyř fází – mezi ně patří menstruační, folikulární, ovulační a luteální fáze.

Menstruační fáze – představuje první den menstruace, tedy samotného krvácení. Dochází tak k vyloučení neoplodněného vajíčka spolu s děložní sliznicí. Během menstruace může žena ztratit 50-80 mililitrů krve, proto je zapotřebí v tuto dobu zvýšit přísun železa.

Folikulární fáze – začíná první den krvácení a končí přibližně 14. den menstruačního cyklu. Během této fáze roste ve vaječníku folikul, z něhož se následně uvolňuje vajíčko. Obal vajíčka soustavně produkuje estrogeny, děložní výstelka se ztlušťuje a tím je děloha připravená na možné těhotenství.

Ovulační fáze – folikulární fázi střídá ovulační fáze, která se objevuje zhruba 14. den cyklu a trvá přibližně 24 hodin. Z prasklého folikulu se uvolňuje zralé vajíčko, které putuje vejcovodem, kde se setkává se spermiemi. Oplozené vajíčko pak následně míří do dělohy, kde dochází k nidaci a následnému vývoji.

Luteální fáze – po ovulaci nastává luteální fáze, která zbytek folikulu přeměňuje na žluté tělísko produkující progesteron. Právě ten je důležitý zejména pro udržení těhotenství. Jeho produkce pak pokračuje také v momentě, kdy tělo začne produkovat těhotenský hormon (hCG). Pokud však k oplodnění nedojde, žluté tělísko zaniká, klesá produkce estrogenu a progesteronu, která zapříčiní spuštění menstruačního krvácení neboli novou menstruační fázi.

Menstruační cyklus musí šlapat jako hodinky 

I přestože nás menstruace (vlivem svých projevů) občas přivádí k nepříjemným pocitům, samy moc dobře víme, co pro nás v životě ve skutečnosti znamená. Je to životodárný biologický proces, díky němuž můžeme na svět přivést své vytoužené miminko. Ovšem ale tehdy, pokud vše skutečně funguje tak, jak má. Někdy si ale můžeme říkat, co vlastně normální je a co běžné už není. Každá žena je jiná, a podobně je to také s menstruačními cykly, které se mohou lišit svou délkou. Zdravý menstruační cyklus by na základě průměru měl probíhat přibližně 21-35 dní. Velmi individuální je také interval samotného krvácení. Jako běžné se udává krvácení v délce 2 až 7 dnů. Pokud však na svém menstruačním cyklu pozorujete změny z hlediska pravidelnosti, délka krvácení se najednou významně prodlužuje nebo se naopak zkracuje, případně vám přibyly zdravotní starosti, které jste doposud řešit nemusela, je zapotřebí určitě zbystřit. Je totiž možné, že tělo vám vysílá jasný signál, že se právě něco děje.

menstruace2

Jaké jsou nejčastější poruchy menstruačního cyklu?

Problematika menstruačního cyklu je vlivem přítomnosti čtyř fází poměrně rozsáhlá. Každá část totiž může být vzájemně provázaná. My se však podíváme na ty zcela nejčastější poruchy, a to zejména ty na první pohled viditelné, které jsou neodmyslitelně spojené s menstruační fází. Které to jsou?

Poruchy typu menstruace

metroragie – krvácení mimo menstruační cyklus
menoragie – silné a dlouhé menstruační krvácení
hypomenorea – slabé menstruační krvácení
hypermenorea – silné menstruační krvácení
Poruchy četnosti menstruace

polymenorea – příliš časté menstruační krvácení
oligomenorea – méně časté menstruační krvácení
amenorea – úplná ztráta menstruačního krvácení
Jak srovnat menstruační cyklus?

Pokud dojde k některé uvedené poruše, dost často ztratí rovnováhu i další fáze, čímž může být negativně ovlivněná také plodnost i celková stabilita ženských hormonů. Na vině může být celá řada onemocnění (syndrom polycystických ovarií, diabetes mellitus, rakovina dělohy, myomy, endometrióza, poruchy štítné žlázy či onemocnění ledvin), ale také faktory, které lze z naší strany velmi dobře eliminovat (nadváha, stres, podvýživa, příliš náročné sportování). V každém případě, pokud už se jednou poruchy menstruačního cyklu objeví, je dobré nic nepodceňovat. Prvně je důležité vyloučit některé z příčin, s čímž vám pomůže váš ošetřující gynekolog na základě série vyšetření a případné léčby. Celý proces uzdravení však můžeme podpořit i my samy.

Podívejte se, co harmonizaci menstruačního cyklu rozhodně prospěje

Vyvážená strava

Spoustu zdravotních problémů lze vyřešit právě zdravou a hodnotnou stravou a ani menstruační cyklus není výjimkou. Zaměřte se na kvalitní a chemicky neošetřované potraviny, dopřejte si ideální přísun sacharidů, tuků, vlákniny i bílkovin. Vyvarujte se těžkým, mastným, příliš kořeněným a tučným jídlům., které zatěžují organismus toxiny.

Pravidelný pohyb

Pro harmonizaci menstruačního cyklu je nesmírně důležitý také pohyb, ideálně na čerstvém vzduchu. Vyzkoušejte nenáročné sporty a nezapomínejte ani na cvičení se zaměřením na posílení pánevního dna. Velmi prospěšné je třeba cvičení podle dr. Ludmily Mojžíšové, které si dobře poradí se srovnáním menstruačního cyklu a stabilizací ženských pohlavních orgánů.

Vitamíny pro zdravou menstruaci

O tom, že jsou vitamíny a minerály důležité pro fyzickou kondici, celkové zdraví i duševní vyrovnanost není žádný pochyb. Existuje však několik konkrétních vitamínů, které dokáží cíleně působit na harmonizaci a rovnováhu menstruačního cyklu. Mezi ty nejzákladnější lze zařadit především železo, kterého díky krvácení může mít ženský organismus právě v období menstruace nedostatek. Dalším nezbytně důležitým vitamínem je vitamín B9 neboli kyselina listová. Ta je prokazatelně nezbytná nejen pro zdravý vývoj plodu, ale také má vliv na plodnost. Její nedostatek se však nepříznivě odráží v celkovém zdraví a způsobuje komplikace v podobě poruchy krvetvorby. Je proto vhodné upravit svůj jídelníček a zařadit do něj potraviny bohaté na železo a kyselinu listovou. Abychom svému tělu zajistily dostatek vitamínů, doporučují odborníci užívat je ve formě doplňků stravy, u kterých je vstřebatelnost až 100%

Vyzkoušejte sílu bylinek

Stejně jako pravidelný přísun vitamínů dokáže s hormonální rovnováhou a harmonizací menstruace pomoci i přírodní síla bylinek. Tu si můžete dopřát v podobě lahodných čajů, potravinových doplňků či osvěžujících nápojů. Prospěšná vašemu menstruačnímu cyklu bude například hluchavka bílá (tlumí silné krvácení, harmonizuje cyklus) či heřmánek pravý (působí proti vynechání menstruace). K dalším prospěšným bylinkám lze jednoznačně zařadit i kontryhel obecný. Kontryhel patří k jedné z nejlepších ženských bylinek, které podávají pomocnou ruku zejména ve chvíli, kdy nastanou hormonální či gynekologické potíže. Je výjimečný především svou schopností upravovat menstruační cyklus a také podporuje spuštění menstruace. Za zmínku nepochybně stojí také maca peruánská, která upravuje nepravidelnou menstruaci a vyrovnává hormonální hladiny.

 

 

ZDROJ:

Patologie menstruačního cyklu - Zdraví.Euro.cz

Period problems | Office on Women's Health (womenshealth.gov)

https://www.otehotnet.cz/herbar/