NÍZKÁ DĚLOŽNÍ SLIZNICE BRÁNÍ POČETÍ MIMINKA. JAKÉ JSOU JEJÍ PŘÍČINY A PROJEVY?

Jak si poradit s nízkou děložní sliznicí?

Nízká děložní sliznice často bývá důvodem neúspěšného početí. Jak si s takovým problémem poradit?
Toužíte po miminku, ale i po několika pokusech se vám nedaří otěhotnět? Důvodů, proč tomu tak je, může být hned celá řada. Poměrně častou příčinou bývá nízká děložní sliznice, která už ze své podstaty nevytváří zrovna ideální podmínky pro početí a následné udržení miminka. Pojďme se na její problematiku podívat o něco zblízka.

děloha

Děložní sliznice je důležitá pro početí miminka

Děloha, která se celých devět měsíců stará o donošení miminka, se skládá ze tří vrstev - perimetria (vnější vrstva tvořená vazivem), myometria (děložní svalovina tvořící největší část stěny dělohy) a endometria (vnitřní část dělohy s cylindrickými buňkami a řasinkami). Endometrium jednoduše představuje děložní výstelku neboli sliznici, která je klíčová nejen pro zdravý menstruační cyklus, ale také pro úspěšné početí. Pokud je děložní sliznice zdravá a dostatečně silná, představuje to pravé zázemí pro implantaci oplodněného vajíčka. Později během těhotenství pečuje o výživu a ochranu plodu. O optimální děložní sliznici se stará estrogen, který se snaží o to, aby byla dostatečně silná, zdravá a bohatá na krevní zásobení. Jeho příliš nízká hladina má za následek snížení děložní sliznice, se kterou se pojí řada nepříjemností.

Jako ideální se hodnotí výstelka o tloušťce alespoň 8-12 mm. Pokud je však výstelka menší než 7 mm, stává se diagnózou nízká děložní sliznice, kterou je zapotřebí v zájmu zachování plodnosti co nejdříve řešit.

Nízká děložní sliznice brání v úspěšném početí

Dostatečně vysoká děložní sliznice představuje pro miminko jakési hnízdečko, ve kterém se může snadněji uchytit a bezpečně růst po celou dobu těhotenství. Naopak čím nižší je děložní výstelka, tím menší je také pravděpodobnost otěhotnění a to jednoduše z důvodu, že příroda vyhodnotí takové prostředí jako nehostinné. Miminko se v takovou chvíli nemůže bezpečně uhnízdit, chybí mu také vše potřebné pro další rozvoj a výživu. Následkem toho pak může docházet k časnému ukončení těhotenství, které vlivem opožděné menstruace ani nemusíte postřehnout. Pokud jsou ale hodnoty estrogenu v rovnováze a endometrium dosahuje tloušťky alespoň 8 mm, spolu s tím roste i pravděpodobnost implantace.

Nízká děložní sliznice má své příčiny

Nízká děložní sliznice se v životě ženy neobjeví jen tak. Mohou za ní stát různé zdravotní problémy. Které patří mezi ty nejčastější?

  • Nízké množství estrogenu
  • Nízká kvalita endometriální tkáně
  • Nedostatečný průtok krve
  • Přítomnost fibroidů
  • Amenorea
  • Zánětlivé pánevní onemocnění
  • Intrauterinní adheze (jizvy na stěnách dělohy)
  • Nadměrné užívání klomifenu
  • Dlouhodobé užívání léků
 

Jak se projevuje nízká děložní sliznice?

Zcela nejčastěji se ohlásí nepravidelným nebo abnormálním menstruačním cyklem, který může být také značně bolestivý. Ve většině případů se pak během měsíčků objevuje spíše nedostatečné menstruační krvácení, které zároveň může být oproti průměru podstatně kratší. Dost často se však nízká děložní sliznice odhalí zejména ve chvíli, kdy má žena problémy s přirozeným početím. Některým ženám tedy jednoduše nemusí způsobovat žádné problémy. 

Jak dostat děložní výstelku zpátky do rovnováhy?

Získat zdravou a přitom dostatečně silnou děložní sliznici naštěstí není tak složité. Je však nutné zaměřit se nejen na zvýšení hodnot hladiny estrogenu, ale také zacílit na prokrvení v pánevní oblasti. Co odborníci v takovém případě doporučují?

Masáže

Zdravotní masáže jsou ideální cestou, jak zlepšit prokrvení a růst děložní sliznice. Umožňují totiž cirkulaci krve do různých orgánů a navíc posilují svaly dělohy.

Přírodní pomocníci

Bylo prokázáno, že existují různé bylinky a přírodní doplňky, které dokážou regulovat hladinu estrogenu a tím pádem také posilovat stav děložní výstelky. Mezi ně patří třeba kontryhel obecný, mateří kašička nebo třeba červený jetel.

Pravidelné cvičení

Ideální je zejména každodenní a krátké cvičení, které nastartuje proces proudění krve do dělohy, která se tím stává o něco silnější. Vůbec nejlepší jsou pak cviky se zaměřením na posílení pánevního dna. Skvělým volbou je například cvičení podle dr. Ludmily Mojžíšové.

Obklady s ricinovým olejem

Je to určitá forma terapie, která se postará o detoxikaci organismu. Zajistí bezproblémový tok krve do dělohy a soustavně podpoří optimální nárůst estrogenu. Obklady s ricinovým olejem jsou pro růst endometria údajně velmi prospěšné.

Hysteroskopie

Jedná se o operativní způsob léčby, při kterém se lékaři podívají dovnitř dělohy, kde zároveň mohou odstranit případné původce nízké děložní sliznice (například adheze).

GCSF

Jednou z možností je také léčba za pomoci faktoru stimulujícího granulocytární kolonii (GCSF), která stimuluje tvorbu bílých krvinek a tím pomáhá zvýšit tloušťku endometria.

Akupunktura

Dobré výsledky může přinést také akupunktura, která se využívá pro zmírnění stresu a negativních energií v těle. Bylo totiž prokázáno, že hromadění stresu v těle může způsobovat mimo jiné i nízkou děložní sliznici.

 

 

ZDROJ:

https://www.indiraivf.com/thin-endometrium-causes-symptoms-treatment/

Děloha - stavba, funkce a možná onemocnění | uLékaře.cz (ulekare.cz)

ZÁKLADY FUNKČNÍ ANATOMIE ČLOVĚKA (palestra.cz)