Kyselina listová je nezbytná pro zdravý vývoj plodu. Proč je tak důležitá a kde ji najít?
Každá nastávající maminka si přeje udělat maximum proto, aby se její očekávané miminko dobře vyvíjelo a bylo tak co nejlépe připravené na příchod na svět. Kyselina listová je jedním z vitamínů, které vám doporučí téměř každý gynekolog ve chvíli, kdy se potvrdí vaše těhotenství anebo v případě, kdy se mu svěříte, že plánujete otěhotnět.
Co je kyselina listová?
Kyselina listová (Folic Acid) , známá také pod označením B9, je ve vodě rozpustný vitamín patřící do skupiny B-komplexu. Je naprosto nezbytná pro zdravý vývoj plodu a rovněž má příznivý a prokazatelný vliv na neplodnost. Právě proto je doporučována jako doplněk stravy nejen v prvním trimestru těhotenství, ale i před samotným otěhotněním či při problémech s početím. Jedná se o jeden z mála vitamínů, jehož nadbytek nezpůsobuje lidskému organismu žádné vážné problémy ani komplikace. Naopak nedostatek kyseliny listové může být příčinou mnoha starostí.
Co když tělu schází kyselina listová?
Nedostatek kyseliny listové nepříznivě ovlivňuje krvetvorbu a zpravidla je příčinou chudokrevnosti (megaloblastové anémie). Když tělu schází kyselina listová, jsou červené krvinky zdeformované, zvětšené a ztrácí svou schopnost přenášet kyslík, což může být mimo jiné příčinou únavy a podrážděnosti. S nedostatečným příjmem kyseliny listové je spojený také zvýšený sklon k depresím. V některých případech se mohou objevit poruchy růstu či dokonce neplodnost. U žen, kterým schází kyselina listová, hrozí odtržení placenty a tím se i zvyšuje riziko potratu.
V jakých potravinách je kyselina listová?
Zdrojem kyseliny listové je především listová zelenina jako je špenát, růžičková kapusta, brokolice či chřest. Najít ji můžeme ale také v luštěninách, celozrnném pečivu, ovesných vločkách, v kvasnicích i v játrech. Vařením a tepelnou úpravou však zničíme až 95 % tohoto prospěšného vitamínu a vstřebatelnost kyseliny listové přijímané v potravinách je pouze okolo 50 %. Abychom svému tělu zajistili dostatek kyseliny listové, doporučují odborníci užívat ji ve formě vitamínových doplňků stravy, u kterých je vstřebatelnost do organismu až 100%.
Kyselina listová v těhotenství
Vitamín B9 je nezbytný pro syntézu nukleových kyselin, pro krvetvorbu a zvláštní význam má pro správný růst a vývoj plodu. Kyselina listová se doporučuje ve zvýšeném množství užívat během těhotenství, nejlépe však už 1-3 měsíce před samotným otěhotněním, jelikož je nezbytná pro obnovu a růst buněk. Během těhotenství má kyselina listová nesporný význam pro vývoj nervové soustavy miminka, především v prvních týdnech, kdy se vytváří mícha a mozek. Vitamín B9 napomáhá dělení buněk a podporuje růst plodu. Dále kyselina listová prokazatelně snižuje riziko některých vrozených vad, především v oblasti nervové soustavy, ale i dalších vážných poškození plodu, jakými jsou například vady srdce, močových cest, končetin či rozštěp. Dostatek kyseliny listové můžete svému tělu zajistit buď formou neupravené zeleniny či se spolehnout například na doplněk stravy FertilMum vitamíny pro ženy s kyselinou listovou.
ZDROJ:
https://www.webmd.com/baby/folic-acid-and-pregnancy