Porcované čaje ADIEL za 89Kč. Využijte sílu bylinek.

MACA PERUÁNSKÁ: SUPERPOTRAVINA S NEUVĚŘITELNOU PŘÍRODNÍ SILOU

Vyladí hormonální hladiny, zvýší libido, podpoří plodnost, posílí celkové zdraví i imunitu. Nejen to dokáže s vaším tělem maca peruánská, která je proslulá blahodárnými účinky na mysl i tělo.

Co je maca peruánská?

Maca peruánská (latinsky Lepidium meyenii) je nízká dvouletá rostlina, která je známá také pod přezdívkami řeřicha peruánská, brazilský ženšen, královna And nebo peruánská viagra. Své léčebné síly získává v oblasti peruánských And, ve vysokých nadmořských výškách pohybujících se okolo 4 500 metrů nad mořem. Velmi intenzivní sluneční svit, prudký vítr, chlad, kamenitá či písčitá kyselá půda. Přesně takové prostředí je pro většinu rostlin nehostinné, avšak pro peruánskou macu to není žádná překážka. Je totiž odolná a silná. A právě v tom tkví její jedinečnost. 

maca_1

Co jste možná nevěděli?

Maca peruánská, která se v domorodém jazyce ma-ca překládá jako “z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje,” je rostlinou, která byla podle archeologických nálezů vyšlechtěna a pěstována již v době kolem jednoho a půl tisíciletí před naším letopočtem, dávno před vznikem Incké říše. Podle legend ji dostali jihoameričtí indiáni od boha zvaného Virakoči. Maca v té době sloužila jako dar od boha do vlastního života i do života svých potomků. 

Jak si vychutnat jedinečnost macy?

Vysokou koncentraci zdraví prospěšných látek nalezneme v kořenu rostliny, jenž nápadně připomíná řepu. Světlé odrůdy zpravidla mívají sladší chuť, tmavší odrůdy jsou typické zemitou chutí s náznakem štiplavosti. Z kořene peruánské macy, kterou je možné jíst v syrovém i vařeném stavu, lze nachystat nejen nápoje, pudinky, kaše ale také třeba džemy. U nás je však maca peruánská nejčastěji dostupná ve formě tobolek či prášku, díky kterému snadno připravíte zdravé smoothie nebo ochutíte jogurt. 

Maca je bohatým zdrojem prospěšných látek a vitamínů

Ačkoli se kořen macy tváří poměrně nenápadně, ukrývá v sobě spoustu vitamínů (zejména vitamíny skupiny B, vitamín E i C), minerálů (především železa, selenu, manganu, draslíku, zinku i vápníku), saponinů, sterolů, alkamidů, fytosterolů, ale i řadu esenciálních mastných kyselin, tříslovinu a vlákninu. Obsahuje také antioxidanty, proto se skvěle uplatní i z hlediska očisty organismu a jeho ochrany proti nepříznivým vnějším vlivům. Mimo to plní rovněž funkci adaptogenu, čímž zlepšuje únavu a zvyšuje psychickou odolnost. Maca peruánská obsahuje až 70 % sacharidů včetně vlákniny, více než 10 % proteinů složených z aminokyselin a také určitou část zdravých tuků.

S čím maca peruánská může pomoci?

  • Zlepšuje činnost reprodukčních orgánů a zvyšuje plodnost
  • Podporuje sexuální apetit a nárůst libida
  • Zajišťuje hormonální rovnováhu
  • Harmonizuje menstruační a ovulační cyklus
  • Podporuje erekci a předchází erektilním dysfunkcím
  • Posiluje psychickou a fyzickou odolnost
  • Funguje jako silné afrodiziakum
  • Dodává energii a pomáhá se zkvalitněním spánku
  • Regeneruje svalstvo a dodává celkovou vitalitu
  • Posiluje imunitní systém
  • Příznivě působí na paměť a mentální zdraví
  • Zvyšuje odolnost vůči stresu
  • Pomáhá předcházet depresím, smutku i pocitu vyhoření
  • Eliminuje nepříjemné příznaky v době menopauzy
 

Zvyšování libida


Jedna ze starších studií z roku 2002 zjistila, že muži, kteří užívali 1,5 až 3 gramy macy denně, zaznamenali zvýšené libido ve srovnání s těmi, kteří dostávali placebo. Také studie z roku 2015 přináší důkazy o tom, že kořen macy snižuje sexuální dysfunkce u postmenopauzálních žen. 

Snížení erektilní dysfunkce 

Jedna z menších studií prováděná v roce 2009 zkoumala účinnost 2,4 gramů kořene macy denně po dobu 12 týdnu u mužů, jež trpěli mírnou erektilní dysfunkcí. U pacientů užívající macu došlo k významnému zvýšení sexuální pohody, než u pacientů užívající placebo. 

Zvýšení plodnosti


Jedna z prvních studií zkoumající účinky macy na plodnost potvrdila prokazatelné zlepšení spermatogeneze u potkaních samců. Avšak byl to až peruánský výzkum, jenž konečně potvrdil blahodárné účinky macy na mužskou plodnost. Ten prokázal, že v průběhu 4 měsíční kůry, kdy byla maca perorálně podávána v podobě tablet devíti dospělým mužům ve věku mezi 24 - 44 lety, se u testovaných zlepšila nejen kvalita, ale také množství i pohyblivost spermií. Studie z roku 2006 také potvrdila, že kořen macy zlepšuje kvalitu spermatu u plodných i neplodných mužů. Právem je proto maca peruánská považována za naději pro páry, které se dlouhodobě potýkají s neúspěšným početím. 

maca2

Zlepšení nálady


Maca s obsahem flavonoidů zlepšuje náladu a snižuje úzkost. Studie, které se účastnilo 14 žen po menopauze, zjistila, že maca u nich prokazatelně snížila deprese a pocity úzkosti. To samé potvrdila také studie z roku 2015, která byla prováděna výhradně u postmenopauzálních žen. 

Snížení krevního tlaku


Nyní se vraťme k poslední studii, která mimo jiné sledovala také vliv macy na krevní tlak. Bylo zjištěno, že 3,3 gramů macy denně po dobu 12 týdnů podstatně snížilo hodnoty krevního tlaku u postmenopauzálních žen. 

Ochrana pokožky


Výzkumy zkoumající působení macy na lidské tělo rovněž prokázaly, že má maca blahodárný vliv i na kondici a stav pokožky. Výtažky z listů macy peruánské chrání pokožku před UV zářením a pomáhají s obnovou kožních buněk, jež byly poškozeny přímým slunečním zářením. 

Detoxikace organismu


Maca peruánská je také velmi vyhledávaná pro svou schopnost podporovat přírodní cestou funkci antioxidantů v lidském těle, zejména pak glutathionu a superoxidu dismutázy. Ty jsou pro lidský organismus nezbytné především z důvodu obrany proti nepříznivým vlivům a působení volných radikálů, které mohou způsobovat poškození buněk v těle. Maca je tedy skvělou a účinnou volbou při detoxikaci celého organismu.

Zmírnění příznaků menopauzy


Při nástupu menopauzy, respektive v průběhu perimenopauzy (období, než žena dosáhne menopauzy) dochází v ženském těle k častým výkyvům hladiny hormonu estrogenu. V důsledku hormonální nerovnováhy se ženské tělo musí vypořádat s různými nepříjemnými příznaky menopauzy. Kořen macy má při podání 2 tablet denně schopnost vyrovnávat hormonální hladiny a tím dochází ke zmírnění příznaků menopauzy, kterými nejčastěji jsou návaly horka a nadměrné pocení.

Zlepšení paměti 


Existují různé studie, které dokazují, že maca peruánská dokáže zlepšovat schopnost učení a mít pozitivní vliv na paměť, což dokazuje výzkum z roku 2011. Další vědecká studie z roku 2014 rovněž prokázala účinky macy na lidskou paměť.  Na jejím základě byla maca navržena jako jedna z podpůrných přírodních látek při léčbě ovlivňující paměť, jako je například Alzheimerova choroba. 

Macu peruánskou najdete v našich produktech zde. 

 

ZDROJE:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322511#ten-benefits

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1046/j.1439-0272.2002.00519.x

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4411442/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1439-0272.2008.00892.x

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27621241

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21781063/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614644/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169115300162

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11561196

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98e%C5%99icha_peru%C3%A1nsk%C3%A1