KONTRYHEL OBECNÝ: TAJEMSTVÍ ŽENSKÉ KRÁSY, ZDRAVÍ A VITALITY

Kontryhel obecný je zázračnou bylinkou, která je v mnoha ohledech nejlepším přítelem žen. Víte, čím je natolik jedinečná?

Kontryhel obecný neboli Alchemilla vulgaris

Zdánlivě nenápadný, přesto v každém ohledu výjimečný. Přesně takový je kontryhel obecný – vytrvalá bylinka, která roste na okraji lesů, loukách i pastvinách. Objevit jej můžete po celé Evropě, své místo si ovšem získal také v severní Asii i na východu Severní Ameriky. Dorůstá většinou kolem 10 až 30 cm a je typický nezvyklým tvarem listů připomínající ženskou sukni (odtud také pochází lidový název „ženský plášť“) i rozvětveným květenstvím. V lidovém léčitelství se používá jeho nať a kvetoucí listy, které se sbírají od května až do září. Ty jsou bohaté zejména na silice, organické kyseliny, tříslovinu, kyselinu salicylovou i vitamín C, které ve vzájemné souhře pomáhají hned s několika neduhy. Tradičně se kontryhel sklízí v období, kdy je rostlina v květu, avšak studie ukázala, že pokud je sklizena později v sezóně, obsahuje vyšší množství látek, zejména důležitých taninů (což jsou třísloviny, které mají kromě antiseptických a antioxidačních vlastností také schopnost vytvářet komplexy s molekulami, které následně detoxikují celé tělo).

Co jste možná nevěděli?

O kontryhelu, který se lidově přezdívá také jako nebeská rosa, alchemilka, dámský plášť, deštníček nebo bylinka panny Marie, koluje řada pověstí. Specifický tvar listů každé ráno zachytává kapku rosy, o které se říkalo, že je to slza panny Marie, která po vypití pomáhala léčit ženské problémy všem ženám i dívkám. Proto se o kontryhelu často mluví také jako o posvátné rostlince.

Jaké jsou obecné účinky kontryhelu?

  • Má protizánětlivé a antimykotické účinky
  • Usnadňuje hojení ran a zastavuje krvácení*
  • Pomáhá při zažívacích a střevních obtížích
  • Zlepšuje střevní mikroflóru
  • Podporuje tělesné orgány, zlepšuje stav při jaterních i ledvinových chorobách
  • Odstraňuje nečistoty z těla i krve, je silným antioxidantem
  • Povzbuzuje metabolismus a pomáhá k přirozenému úbytku váhy
  • Dezinfikuje močovou trubici, působí močopudně
  • Zklidňuje sliznice a tím zvyšuje jejich odolnost
  • Pomáhá při nachlazení, angínách, zánětech v krku, aftech i paradentóze
  • Příznivě působí na svalovinu a tím pádem i činnost srdce
  • Podporuje funkci svalů, proto je skvělou prevencí při oslabení svalstva
  • Používá se také jako cenný doplněk při cukrovce i roztroušené skleróze
  • Má protikřečové účinky

*O kontryhelu existuje spousta historických zmínek. Jednou z nich je také použití byliny v souvislosti s hojením ran. Nicolas Culpepper (1616-1654) napsal, že kontryhel byl “vysoce ceněn a chválen” jako “jedna z nejpozoruhodnějších bylin na rány”. Popisuje tak, že se používá k vysychání ran, zmírnění zánětu a dokonce k řešení infekce v ranách, a to nejen na kůži, ale i v oblasti úst při aftózní stomatitidě.

Kontryhel obecný je malý zázrak pro ženy

Kontryhel obecný patří k jedné z nejlepších ženských bylinek, které podávají pomocnou ruku zejména v okamžiku, kdy nastanou gynekologické či hormonální problémy. Kontryhel obecný je zjednodušeně synonymem pro ženské štěstí. S čím konkrétně pomáhá?

happy

Účinky kontryhelu na ženské zdraví:

  • Harmonizuje stav ženských hormonů a vyrovnává jejich hladiny
  • Regeneruje ženské pohlavní orgány
  • Mírní menstruační bolesti a silné krvácení
  • Podporuje pravidelné krvácení
  • Pomáhá vyrovnat se s příchodem menopauzy
  • Tlumí premenstruační syndrom, zmírňuje obtíže s ním spojené
  • Preventivně působí proti gynekologickým zánětům i výtokům
  • Díky příznivému působení na svalovinu zpevňuje a posiluje dělohu
  • Stabilizuje ovulační cyklus, a proto výrazně zvyšuje šance na početí
  • Je velkým pomocníkem při sklonech k potratům
  • Podporuje hojení poporodních jizev a zpevnění děložního svalstva

Zajímavosti ze života kontryhelu

Problém s menstruací a poprsím

Kromě schopnosti zastavit nadměrné menstruační krvácení působí kontryhel rovněž jako emmenagogum, který stimuluje tok krve do dělohy a pomáhá tak s podporou pravidelné menstruace. Kontryhel se však využívá také v podpoře plodnosti a to nejčastěji v kombinaci s bylinkami, jako je jetel luční, listy malin nebo kopřiva dvoudomá.

Bylinářka Gail Faith Edwardsová navíc udává, že kontryhel je “cenným spojencem žen, které se potýkají s oteklými, bolestivými a hrudkovitými prsy před menstruací.” V tomto případě kontryhel pomůže nejen ve formě čaje, ale i obkladu. Další zajímavostí je také zjištění Elizabeth Blackwell (1707-1758), která byla skotskou botaničkou, ilustrátorkou i autorkou knihy The Curious Herbal. Podle ní “listy aplikované přímo na poprsí pomáhají zvyšovat jejich pevnost.”

Velmi zajímavou informaci také přinesla v rámci prezentace Léky Země 2013 lékařka Deborah Francis, která kontryhel doporučovala i coby emoční podporu v těžkých chvílích. “Kontryhel je indikován také v případě emočních i fyzických traumat, proto by se o něm dalo uvažovat jako o doplňku v období po potratu, porodu, operaci, prasknutí ovariální cysty i zánětlivém onemocnění pánve.”

 

 

Poporodní péče a kojení

Kontryhel má mnoho předností také během péče po porodu, ať už z hlediska celkového zdraví nebo řešení specifičtějšího problému. Běžně je doporučován ve formě sedací koupele pro léčení v oblasti hráze i pro zlepšení hemoroidů a to nejčastěji v kombinaci s jitrocelem, řebříčkem obecným anebo měsíčkem lékařským. Dula Leslie Lekos ale udává, že kontryhel je ceněný také v období laktace. “Během své práce duly jsem v rámci podpory laktace doporučila kontryhel ženám, které vyjádřily zklamání z kojení. Po několika týdnech každodenního používání silných obkladů a pití čaje z kontryhelu vyjádřila většina žen velkou spokojenost.”

Menopauza

Kontryhel může být obecně použitelný také pro podporu přechodu v menopauze. Průzkum britských bylinářů ukázal, že téměř 39 % žen používá kontryhel pro stabilizaci projevů menopauzy. Bylinkářka Robin Rose Bennettová ji ve své knize Dar léčivých bylin doporučuje speciálně pro nadměrné menopauzální krvácení.

V jaké formě můžete kontryhel obecný používat?

Síla kontryhelu se dá využít hned v několika směrech a jeho výhodou je, že není spojený s vedlejšími účinky. Kontryhel obecný můžete pít ve formě čaje i výluhů, tinktur, připravit z něj bylinnou koupel, přikládat jej na postižená místa spolu s plátnem nebo z něj připravit vaginální napářku. 

 

ZDROJE:

https://www.planetayurveda.com/ladys-mantle-alchemilla-vulgaris/

https://www.herbalremediesadvice.org/alchemilla-vulgaris.html

https://www.botanical.com/botanical/mgmh/l/ladman05.html.

http://www.blessedmaineherbs.com/ourlamaalvu.html.

https://www.herbrally.com/monographs/ladys-mantle.

http://cms.herbalgram.org/herbclip/158/review41923.html?ts=1557341693&signature=9d6b2febc409be50bb520b01985d55d6.