Porcované čaje ADIEL za 89Kč. Využijte sílu bylinek.

NÍZKÉ LIBIDO: CO DĚLAT, KDYŽ NEMÁTE CHUŤ NA SEX?

Trápí vás nízké libido a občas máte pocit, že se k sexu musíte přemlouvat? Poradíme vám, co s tím.

S poklesem libida se občasně setkal snad každý, a to nejčastěji v důsledku přechodné únavy, nárazového stresu, přílivu starostí z oblasti rodinného i pracovního života. Zkrátka v okamžicích, kdy řešíme spoustu věcí kolem sebe a nejsme příliš naladěni na intimní sblížení s partnerem. Nízké libido však nutně nemusí znamenat problém, pokud se objevuje jen jednou za čas. Vrásky na čele však může přinášet zejména v případě, kdy se nízký sexuální apetit stane každodenním chlebem bez zjevné příčiny. A i když vztah není pouze a jenom o sexu, je samozřejmě velmi důležitý a také zcela nezbytný v rámci snahy o miminko. Pokud vás právě takový problém trápí, určitě vás bude zajímat, co za tím může stát a jak opětovně získat chuť na sex.

Nízké libido může potrápit nárazově i dlouhodobě

Nic není samo sebou, proto ani nenadálý pokles chuti na sex nebývá jen tak bez příčiny. Nízké libido má svou jasnou charakteristiku, přičemž hlavními příznaky je nezájem o jakýkoliv druh sexuální aktivity včetně masturbace, vymizení sexuálních myšlenek i fantazií. A samozřejmě v takové chvíli je dobré rozlišovat mezi krátkodobou a dlouhodobou ztrátou chuti na sex. Pojďme si obě varianty rozklíčovat.

Krátkodobý pokles libida - možná máte za sebou těžké dny nebo poslední dobou řešíte toho mnohem víc, než unesete. Pak je zřejmé, že v takové chvíli jsou vaše myšlenky někde jinde a u sexuálních představ to určitě nebude. Může se však jednat i o řadu dalších důvodů, třeba nově užíváte nějaké léky nebo vaše tělo zrovna bojuje s hormonální nerovnováhou. Nízké libido se pak v takové souvislosti objeví jen přechodně - jak se vám v životě zase uleví, vyřešíte vše podstatné, zdravá chuť na sex se znovu vrátí v plné síle. Zpravidla se sexuální apetit srovná v řádu pár týdnů až měsíců podle okolností.

Dlouhodobý pokles libida - zde nastává problém, pokud se z vašeho života vytratil ten správný impuls a pomalu se sexu začínáte vyhýbat. V tu chvíli je třeba myslet jednak na to, že třeba podvědomě v sobě nesete určitý druh duševní bolesti či bloky, které potřebují delší čas, nebo za tím mohou stát mnohem hlubší zdravotní problémy - od banalit až po závažnější onemocnění. V takovém případě se může řešení protáhnout na několik měsíců i let.

Nízké libido má své jasné důvody

Příčin může být samozřejmě celá řada, proto si bod po bodu ukážeme ty nejčastější 

 • Fyzické příčiny - široká škála nemocí, fyzických změn a léků mohou způsobit nízkou sexuální touh.
 • Sexuální problémy - zejména bolestivost během sexu a neschopnost dosáhnout orgasmu mohou snižovat vaší chuť na sex.
 • Různá onemocnění - řada nesexuálních onemocnění může rapidně ovlivňovat váš intimní apetit. Mezi ně řadíme zejména nemoci štítné žlázy, neurologické, cévní nebo srdeční onemocnění.
 • Léky - také některé léky na předpis, a to zejména antidepresiva nebo antikoncepce, mohou být důvodem nízké sexuální touhy.
 • Životní styl - a to především nevhodné stravování, užívání alkoholu i kouření cigaret.
 • Chirurgické operace - jakékoliv operace s prsy či genitáliemi mohou ovlivňovat sexuální funkce, potažmo také vaše libido.
 • Únava - starosti z práce, celodenní péče o děti nebo stárnoucí rodiče mohou přispět k nízkému libidu.
 • Hormonální změny - nízké libido může být způsobené také změnou hladin hormonů, a to hlavně v důsledku menopauzy, v době těhotenství i kojení, stejně tak v důsledku gynekologických poruch, které jdou ruku v ruce s hormonální nerovnováhou.
 • Psychologické příčiny - nejčastěji úzkost, deprese, nízké sebevědomí, předchozí negativní zkušenosti, vztahové potíže, problémy s partnerskou důvěrou a špatnou komunikací, traumata (a to například v návaznosti na prodělaný potrat).

Jak si poradit s nízkým libidem?

Pokud za poklesem libida stojí nemoc, je samozřejmě nutné samotný problém včetně jeho důsledku řešit přímo s odborníky. Pokud ale z tohoto hlediska není shledána žádná příčina, je nutné postupně přebudovat svůj život, naučit se některé věci dělat o něco lépe a také si dopomoci třeba bylinkami, které dovedou mnohdy zázraky. V rámci zvýšení libida byste se měli zaměřit na:

Zdravý životní styl - kvalitní strava, pravidelný pitný režim i pohybová aktivita. Trojice, která dokáže s vaším tělem zázraky v každé rovině. Díky této sestavě dodáte svému tělu dostatek energie i síly, stabilizujete tělesnou váhu a zlepšíte svou kondici. Budete se cítit vitálně a také zocelíte nejen své tělo, ale i mysl, která si o to lépe poradí s každodenním stresem i vysokým tempem.

Dostatek spánku - díky dostatečně dlouhému a kvalitnímu spánku si pěkně odpočinete a získáte sílu na další den. Nezapomeňte proto dodržovat pravidla spánkové hygieny a dbát na to, aby váš spánek byl pokaždé osvěžující. I to má na hladinu libida výrazný vliv.

young-smiling-couple-sleeping-embraced-bed

 Eliminace stresu - pokud se trápíte s dlouhodobějším psychickým problémem, určitě nebude od věci svěřit se do rukou odborníků. Sami pro sebe můžete udělat jediné - naučit se pracovat s těžkostmi všedních dnů, umět některé věci házet za hlavu a hledat na každém dni především to hezké. Občas je to sice boj, ale každý krok, který trochu změní váš přístup ke zpracování stresu, se počítá. Klidně zapojte i meditace, různá relaxační cvičení. Zkrátka se vynasnažte, aby vám stres a starosti co nejméně zasahovaly do života.

 Sexuální poradenství - v případě dlouhodobých potíží je vhodné také návštěva sexuologa, a to zejména tehdy, pokud je nízké libido způsobené zhoršenou sebedůvěrou, sexuálními dysfunkcemi nebo traumaty.

 Bylinková pomoc - rovněž bylinky jsou jednou z cest, která vám pomůže zvýšit chuť na sex, přičemž takto účinných pomocníků je hned celá řada. Za zmínku nepochybně stojí například:

  • Maca peruánská, která upravuje hormonální hladinu. U žen dokáže harmonizovat menstruační cyklus, podporovat funkci vaječníků, vyživovat pohlavní orgány a podporovat zvýšení sexuální aktivity. Také mužům dokáže pomoct zvyšovat sexuální touhu a vitalitu, mimo jiné podporuje tvorbu spermatu, zvyšuje kvalitu spermií a eliminuje potíže s erekcí.
  • Kotvičník zemní je právem považovaný za přírodní afrodiziakum se širokým působením na zdraví žen i mužů. Zatímco u žen pomáhá vyrovnávat hormonální hladiny a zvyšovat libido, u mužů dokáže zvyšovat hladinu testosteronu, podpořit tvorbu i kvalitu spermií a rovněž zlepšovat kvalitu erekce. Kromě toho podporuje fyzickou i psychickou výkonnost.
  • Směs Libido pro muže a ženy - Doplňky stravy, které podporují libido a celkovou psychickou pohoduNapomáhají k sexuální touze a zájmu o intimní život. Přispívají k uvolnění těla od stresu. 

 

ZDROJE:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-sex-drive-in-women/symptoms-causes/syc-20374554

How to boost libido: 10 natural methods for males and females (www-medicalnewstoday-com.translate.goog)

Maca peruánská - Otehotnet.cz

Kotvičník zemní - Otehotnet.cz