Syndrom polycystických ovárií je složité onemocnění, které se nepříznivě podepisuje na ženském zdraví. Jak se projevuje?
Ženská plodnost je natolik křehká oblast, které se může dotýkat řada různých problémů. Jedním z nich může být také zdánlivé nenápadný, o to víc zrádný, syndrom polycystických ovárií (PCOS), který je někdy také označován jako syndrom Steina a Leventhala. PCOS bývá charakterizován několika obtížemi, které nejčastěji vedou k problémům s reprodukčním systémem či ke ztrátě plodnosti. Jeho výskyt je poměrně vysoký. Udává se, že PCOS se týká 5 až 10 % žen v plodném věku.
Jak přesně se projevuje, co způsobuje a jakou cestou je možné negativní dopady na plodnost eliminovat?
Co je příčinou PCOS?
Syndrom polycystických ovárií je velmi komplikované onemocnění endokrinního původu, respetive tedy celého komplexu žláz s vnitřní sekrecí. Ve světě lékařských diagnóz se pohybuje již řadu let, dodnes ovšem není zcela jasné, co jej přesně způsobuje. Předně je důležité poznamenat, že onemocnění je typické zvýšenou tvorbou mužských pohlavních hormonů (androgenů), z nichž nejvíce převládá testosteron. Při PCOS je však často přítomna i amenorea (vynechání menstruačních cyklů), anovulace (menstruační cykly bez typicky probíhající ovulace) a inzulínová rezistence. A právě inzulínová rezistence bývá hlavním podezřelým, který může stát za vznikem PCOS.
Inzulín je rozhodujícím velitelem z hlediska transportu i využití krevního cukru na buněčné úrovni. Jednoduše pomáhá regulovat krevní cukr i metabolismus uhlovodanů a cukrů. Jakmile však dojde k rezistenci na účinek inzulínu, snaží se tělo navyšovat tvorbu inzulínu, čímž dochází k hyperinzulinemii, která může být jednou z příčin, proč vaječníky začnou produkovat více androgenů.
Stimulovat produkci inzulínu a zároveň snižovat riziko výskytu inzulínové rezistence i diabetu pomáhají přírodní sladidla s obsahem stévie. Na rozdíl od cukru neobsahují téměř žádné kalorie a zároveň se příznivě podílí na redukci hmotnosti.
Jakým způsobem se PCOS projevuje?
Ne nadarmo se o syndromu polycystických ovárií mluví jako o zloději ženství i plodnosti. Jeho jednotlivé symptomy negativně ovlivňují jinak harmonickou skladbu ženských pohlavních hormonů. Jednoduše v těle ženy neprobíhají přirozené procesy, které jsou důležité pro správné fungování těla i početí miminka. Vlivem zvýšené tvorby androgenů může docházet k nepravidelnému menstruačnímu cyklu i zvýšenému děložnímu krvácení. Dost často však ženy trpí úplnou ztrátou menstruace. Z toho důvodu pak nebývá přítomna ani ovulace (ve vaječnících se netvoří a ani se z něj neuvolňují vajíčka), jež je tolik potřebná pro otěhotnění. Ačkoli se androgeny v menší míře tvoří ve vaječnících i nadlevinkách, zvýšené hodnoty nejčastěji vedou k virilizaci – tedy k okamžiku, kdy se na těle ženy začínají projevovat známky mužského charakteru. Následně může docházet k hirsutismu, tedy zvýšenému ochlupení v oblastech tváře i hrudníku, dále pak také k plešatosti i vývoji hlubokého hlasu. V případě PCOS se ve vaječnících naopak netvoří dostatek progesteronu, velkou převahu proto přebírají estrogeny. Následkem toho může dojít k endometriální hyperplazii – přerůstání děložní výstelky, jež podstatně zvyšuje riziko rakoviny dělohy. Syndrom polycystických ovárií bývá také spojený s metabolickými poruchami, jež mohou vést k inzulinové rezistenci a následně k cukrovce 2. typu.
Dle herbáře je pro podporu tvorby progesteronu je velmi účinný DRMEK obecný, který příznivě působí na ženské hormonální problémy, přičemž účinně reguluje hladiny progesteronu i prolaktinu. Díky svým účinkům podporuje ženskou plodnost, zároveň skvěle harmonizuje menstruační i ovulační cyklus. DRMEK obecný můžete využívat nejen ve formě kapslí, ale také čaje.
Jedním z příznaků PCOS je podstatné zvětšení vaječníků, které mohou být až trojnásobně větší oproti své běžné velikosti, což lékaři nejčastěji odhalí pomocí ultrazvuku nebo během laparoskopie. Typickým projevem, který se vyskytuje až v 90 % případů, je přítomnost folikulů s nezralými vajíčky na povrchu vaječníku. Jednotlivé cysty pak kolem vaječníku vytvoří seskupení podobné perleťovému náhrdelníku.
Projevy syndromu polycystických ovárií:
- Úplná či částečná ztráta menstruace
- Nepravidelný menstruační cyklus se zvýšeným krvácením
- Neprobíhající ovulace
- Zvýšení hladiny inzulínu
- Přítomnost mužských znaků
- Sklon k tvorbě akné
- Obezita
Jakým způsobem je možné PCOS léčit?
Syndrom polycystických ovárií je komplikovaný nejen z hlediska symptomů, ale také léčby. Samotné onemocnění totiž nelze zcela vyléčit, možné je však zaměřit se na řešení jednotlivých projevů. To je možné jak s použitím léčiv, tak i bez nich.
Zcela nejvíce svému tělu pomůžete, pokud budete dodržovat zdravý životní styl s omezením sacharidů i mléčných výrobků. Ve spolupráci s pohybem pak docílíte snížení inzulínové rezistence a tím pádem zlepšení vašeho zdravotního stavu. Spousta žen má v tomto ohledu výborné zkušenosti se cvičením podle Ludmily Mojžíšové. Za zmínku však stojí také hormonální jógová terapie, díky které dochází k aktivování žláz s vnitřní sekrecí a zároveň posílení endokrinního systému. V případě, že trpíte nadváhou, je také velmi důležité redukovat hmotnost. Potvrdilo se, že pokud dojde ke snížení hmotnosti o 5 – 10 % z původní váhy, dojde u obézních žen k obnově ovulačních cyklů, snížení hladiny testosteronu i ke zlepšení inzulínové rezistence. Tělu prospějete samozřejmě také tím, pokud zanecháte alkoholu a kouření.
Při PCOS jsou velmi prospěšné také přírodní přípravky, které pomáhají zlepšit jednotlivé projevy a to tím, že harmonizují pohlavní hormony a pozitivně stimulují žlázy s vnitřní sekrecí. Velkou pomoc vám poskytne nejen koenzym Q10, který zlepšuje inzulínovou rezistenci i kvalitu vajíček.
ZDROJ:
https://www.healthline.com/health/polycystic-ovary-disease#symptoms