Co je bazální teplota, proč se v průběhu cyklu mění a jak ovlivňuje šanci na početí miminka?
Ve chvíli, kdy začnete uvažovat nad miminkem a projdete si obdobím, kdy se početí děťátka opakovaně nezdařilo, začnete přirozeně hledat způsoby, které vám k založení rodiny pomohou. Téměř každá snažilka se v takovém období zaměřuje na pečlivé mapování svých plodných dnů, s nimiž úzce souvisí také sledování bazální teploty, která vám usnadní orientaci ve vašem měsíčním cyklu. A právě o bazální teplotě si nyní něco málo povíme.
Co je bazální teplota a proč ji sledovat?
Bazální teplota je teplota těla naměřená v ústech či pochvě po několikahodinovém odpočinku. Sledováním bazální teploty se může každá žena velice snadno zorientovat v rytmu svého těla a při pravidelném měření se za krátkou dobu naučit odhalit změny či nesrovnalosti v měsíčním cyklu. Je to jednoduchá metoda, díky které poznáte, v jaké fázi cyklu se právě nacházíte. Bazální teplota slouží nejen ke zjištění ovulace, ale upozorní i na blížící se menstruaci či napoví, jestli bylo vaše snažení úspěšné a můžete se těšit na miminko.
Bazální teplota se mění během cyklu
Bazální teplota v průběhu cyklu kolísá podle toho, ve které fázi se právě ženské tělo nachází. Hodnoty bazální teploty se mění v závislosti na produkci dvou typů hormonů. Tvorba estrogenů a gestagenů ve vaječnících ovlivňuje bazální teplotu, díky čemuž může žena přesně sledovat svůj menstruační cyklus. Při pravidelném měření a zaznamenávání hodnot například do grafu či diáře se tak ženě nabízí snadný způsob, jak rozpoznat a určit plodné dny, během kterých je šance na otěhotnění největší.
První fáze cyklu
V první folikulární fázi cyklu, tedy v období od počátku menstruace do začátku ovulace, je bazální teplota nižší. V tomto období se bazální teplota (měřená v ústech) obvykle pohybuje okolo 36,5°C. Je však nutné počítat s možnými výkyvy, jelikož jsou naměřené hodnoty individuální, stejně jako délka a pravidelnost menstruačního cyklu.
Druhá fáze cyklu
Bazální teplota se v druhé luteální fázi (tedy od konce ovulace) díky tvorbě hormonu gestagenu náhle zvyšuje až o 0,5 °C a hodnoty zůstávají vyšší až do začátku další menstruace. Bezprostředně před menstruací se bazální teplota opět snižuje. Pokud u vás ke snížení hodnot naměřené bazální teploty před menstruací nedochází, je pravděpodobné, že bylo početí úspěšné a můžete se těšit na miminko. Nevýhodou sledování bazální teploty je, že její zvýšení značí konec plodného období. Proto je vhodné spolu s pravidelným měřením bazální teploty využít i další metody ke zjištění plodných dní, jako jsou například jednorázové ovulační testy.
Během vašeho snažení se o početí miminka jistě oceníte spolehlivost a přesnost testů, které obsahuje sada Midstream Adiel určena pro ženy, které chtějí mít přehled o svých plodných dnech či s jistotou rozpoznat těhotenství hned v počátku. Sada obsahuje tři těhotenské testy vyznačující se vysokou citlivostí, vhodné pro zjištění i velmi raného těhotenství, a tři ovulačních testy pro spolehlivé určení plodných dnů. Jejich použití je snadné, rychlé a maximálně komfortní.
Jak správně měřit bazální teplotu?
Aby byly naměřené hodnoty bazální teploty co nejpřesnější, je nutné provádět měření ráno bezprostředně po probuzení z dostatečně dlouhého nočního spánku, a to ještě před jakoukoliv fyzickou aktivitou. Pro měření používejte vždy stejný teploměr, který na dobu 5 minut vložte do pochvy, konečníku či úst, avšak při každém měření pokaždé na stejné místo. S přesným a komfortním měřením bazální teploty vám pomůže například IFERTRACKER bazální monitor, který dokáže měřit bazální teplotu celou noc. Chytrý bazální teploměr IFERTRACKER automaticky data vyhodnotí a pošle vám je do vašeho telefonu či tabletu, kde je budete mít kdykoliv k dispozici. Rovněž vás upozorní na blížící se ovulaci či menstruační cyklus. Oproti jiným teploměrům má nedocenitelnou výhodu v tom, že nemusíte každý den vstávat ve stejnou dobu a hlídat si tak přesný čas měření, přesto bude vaše bazální teplota měřena s maximální přesností.
Ovlivněna mnoha faktory
Sledováním jednotlivých fází cyklu se žena může jednoduše naučit porozumět svému tělu a snáze tak rozpoznat, kdy je nejvhodnější doba k početí miminka. Bazální teplota však může být i navzdory dodržování stále stejného postupu ovlivněna mnoha faktory, jakými jsou například nachlazení, užívání léků, krátký či špatný spánek nebo alkohol. Tyto faktory mohou způsobit disharmonii organismu a zapříčinit i nestálé hodnoty bazální teploty. V důsledku toho pak mohou nastat problémy s početím.
ZDROJ:
https://www.babycenter.com/chart-basal-body-temperature-and-cervical-mucus
https://www.verywellfamily.com/ovulation-on-body-basal-temperature-chart-1960284