CO DĚLAT, KDYŽ VÁM NEJDE OTĚHOTNĚT?

Snažíte se už delší dobu o miminko, ale stále vám nejde otěhotnět? Možná je za tím jeden z těchto problémů.
U každého páru, který touží založit rodinu, je to jiné. Zatímco některé páry se miminka dočkají téměř na počkání, jiní mohou řešit značné problémy s početím. Zjištění, že vám nejde otěhotnět tak rychle, jak jste si přáli, doprovází většinou zklamání a také snaha zjistit, co za tím ve skutečnosti je. Příčin samozřejmě může být celá řada - od zdravotního problému až po řekněme banalitu spočívající v nesprávném načasování početí.

Problémy s otěhotněním má podle studií až 11 % žen v produktivním věku, přičemž po jednom roce nechráněného sexu není až 15 % žen těhotných. “Důvody problémů s neplodností budou záviset na tom, ve které části reprodukčního života se nacházíte,” vysvětluje David Diaz, MD, endokrinolog a specialista reprodukční medicíny v MemorialCare Orange Coast Medical Center. “Mladší ženy mívají zpravidla problémy s ovulací, neprůchodnými vejcovody (u partnera se potýkají se zhoršenou kvalitou spermatu), zatímco starší ženy mají obvykle potíže s kvalitou vajíček.”

Jaké jsou nejčastější důvody toho, že vám nejde otěhotnět?

Potíže s ovulací

Častou příčinou bývají zejména problémy s ovulací, které vám mohou bránit v přirozeném početí. Na vině může být cysta nebo také nedostatečná činnost štítné žlázy, která produkuje hormon, jež stojí za uvolněním vajíčka během ovulace. Přestat ovulovat však můžete i tehdy, pokud máte problémy s poruchou příjmu potravy nebo se věnujete velmi intenzivnímu cvičení.

Jak zjistit problém?

V první řadě je vůbec nejdůležitější vysledovat, zda máte pravidelný menstruační a také ovulační cyklus. Pro zjištění přítomnosti ovulace je ideální vést si deník, do nějž zapíšete údaje z měření za použití kvalitního bazálního teploměru (věděli jste, že měřit bazální teplotu můžete i s pomocí chytrého bazálního monitoru?). Pro detekci ovulace ovšem můžete využít rovněž ovulační testy, které vám napoví, zda se právě nacházíte v plodném období.

Potíže s ženskými orgány

Komplikací však mohou být také srůsty na vejcovodech v důsledku operací, které mohou bránit splynutí vajíčka se spermiemi. Plodnost je však negativně ovlivňována endometriózou, která bývá třetí nejčastější příčinou bránící v početí. Opomenout nesmíme ani zánětlivé choroby pánve, stejně tak cervikální problémy, z nichž nejčastější je stenóza (neboli zúžení) děložního hrdla.

zenske problemy

Jak zjistit problém?

Jednoznačně u svého gynekologa, který na základě vyšetření může odhalit onemocnění v oblasti ženských orgánů. V případě potvrzené diagnózy se přistupuje nejprve ke konzervativnímu řešení, eventuálně operacím. Zlepšit celkový zdravotní stav ženských orgánů však můžete i díky bylinkám. Užitečným pomocníkem je například kontryhel, který působí proti děložním zánětům, podporuje funkci dělohy a zabraňuje děložním myomům.

Potíže s hormonální rovnováhou

Chyba může spočívat také ve zhoršených hladinách hormonů, které jsou tu proto, aby v ženském těle nastolily celkovou rovnováhu. Jakmile dojde k výkyvům - nežádoucím poklesům anebo naopak zvýšení množství hormonů, mohou nastat potíže s menstruačním cyklem i ovulací, přidat se však může i řada dalších přidružených problémů. Pokud jedna z částí není v té správné rovnováze, v návaznosti na to klesá šance na přirozené početí.

Jak zjistit problém?

Zcela nejpřesnější jsou samozřejmě krevní odběry, které prokáží aktuální stav vašich hormonů. Poznat to však dokážete nejen podle menstruace, která může být nepravidelná, velmi slabá anebo silná, ale také na základě detekce ovulace. Jakmile hormony nefungují tak, jak mají, ženy to zpravidla odhalí i díky pocitu, kterým jim dává jasně najevo, že je něco tak trochu jinak. Jsou více unavené, podrážděné, plačtivé, pozorují na sobě i fyzické změny v podobě zvýšeného ochlupení či nárůstu hmotnosti. Pokud chcete zjistit, zda jste z hlediska správného množství hormonů potřebných k početí plodná, určitě není od věci vyzkoušet ženský test plodnosti, jehož použití je zcela snadné jako u jiných diagnostických testů.

Potíže na straně muže

Problém s tím, že vám nejde otěhotnět, může spočívat na straně vašeho partnera. Až třetina problémů s početím totiž souvisí se zhoršenou plodností muže. “Obvykle je na vině nízký počet spermií, abnormality nebo nedostatečná pohyblivost. Zatímco některé z těchto problémů jsou chromozomální, což znamená, že jsou přítomny již od narození, muži, kteří jsou pravidelně vystaveni toxinům z prostředí, vysokým teplotám nebo záření, mají vyšší riziko problémů s plodností,” konstatuje lékař Diaz.

muzske problemy

Jak zjistit problém?

Jednoznačnou odpověď lze získat pomocí údajů ze spermiogramu, ovšem řada mužů má psychický blok ve chvíli, kdy přijde řeč na odběr ejakulátu v centrech asistované reprodukce. Vyřešit to však můžete také v pohodlí domova, a to na základě domácích testů plodnosti, které poskytnou patřičný komfort.

Na vině však může být i celá řada jiných obtíží zdravotního charakteru, stejně tak jako špatná strava, nedostatek pohybu, konzumace návykových látek, nadbytek stresu i užívání léků.

Jak řešit celou situaci a dočkat se brzy miminka?

Pokud vám nejde otěhotnět už delší dobu, je zapotřebí co nejdříve vypátrat, kde může být skrytý problém - a to buďto prostřednictvím svého lékaře nebo za použití dostupných testů. Co vám k tomu ještě může pomoci?

 

Pomoc pro ženy

Určitě se ve svém životě zaměřte na kvalitní životosprávu, dostatek spánku a také začleňte do svého harmonogramu pravidelný pohyb. Na škodu není třeba cvičení podle Ludmily Mojžíšové, která proslula svým cvičením, jež pomohlo už tolika ženám k vytouženému miminku. Nezapomeňte ani na pravidelný přísun vitamínů, zejména pak vitamínu C, D, B, E, kyseliny listové i hořčíku. Vůbec nejlepší je pak sáhnout po komplexu vitamínů, který obsahuje všechny potřebné látky pro snadnější otěhotnění. Vsadit však můžete také na šikovné bylinky, které podporují hormonální rovnováhu. Skvělým příkladem je nejen zmíněný kontryhel, ale rovněž peruánská maca nebo třeba drmek.

 

Pomoc pro muže

I u mužů je důležitá vyvážená strava, pravidelný pohyb a eliminace škodlivých látek v podobě alkoholu a kouření. Na místě jsou samozřejmě vitamíny určené mužům, které obsahují ideální poměr vitamínů a minerálů podporující plodnost a kvalitu ejakulátu. Mezi ně patří vitamín C, B i D, hořčík, selen a zinek. Také mužský organismus rozhodně uvítá přísun bylinek, které podpoří jejich reprodukční systém. Mezi ceněné pomocníky, kteří zlepšují mužskou plodnost a podporují rychlost i životaschopnost spermií, je peruánská maca a také kotvičník zemní, který příznivě působí na přirozené zvýšení testosteronu. Značně prospěšná bude pravidelná detoxikace organismu, která očistí tělo od všech nežádoucích látek bránící v početí. A opomenout nesmíme ani jedno velké téma, kterým je přehřívání varlat. To se dá vyřešit poměrně elegantním způsobem - chladivými náplastmi, které oceníte zejména v parných letních dnech.

 

 

ZDROJ: https://www.parents.com/getting-pregnant/infertility/what-to-do-when-youre-having-trouble-conceiving/