KVALITA SPERMIÍ A JEJÍ ZABIJÁCI. CO MUŽSKÉ PLODNOSTI NEJVÍCE ŠKODÍ?

Optimální kvalita spermií je pro snadné početí miminka naprostým základem. Co likviduje jejich vitalitu zcela nejvíc? Mrkněte na ty nejhorší zabijáky.
Téměř neustále se v oblasti problematiky početí setkáváme se smutnými informacemi. Ani jednomu z nás neunikne, že za poslední roky stoupá počet párů, které pro to, aby přivedli na svět miminko, musí podstupovat umělá oplodnění. Problémy s reprodukčním systémem se týkají nejen žen, ale i mužů, u nichž bývá největším kamenem úrazu zejména kvantita i kvalita spermií. Mužská plodnost je obecně rok od roku horší. Přibývá případů, kdy muži mají pomalé či nekvalitní spermie, které jsou méně schopné početí, případně jejich ejakulát obsahuje malé množství oproti stanovené normě. Rapidně stoupá také přítomnost různých abnormalit, které mohou být genetické, ale stejně tak i získané v průběhu života.

Kvalita spermií má své protivníky

Vitalita a kvalita spermií je z hlediska početí opravdu velkým tématem, kterým je nutné se zabývat. Především je pak důležité vědět, na co si dát pozor a jakým přístupem je chránit. Pojďme se proto podívat na ty největší zabijáky spermií, které jsou známými zloději mužské plodnosti.

Věděli jste, že... U párů, které bojují s neplodností, se odhaduje, že výhradně mužské faktory přispívají až k 30% těchto případů. Ačkoli muži produkují miliony spermií denně (ve srovnání se ženami, které za celý život vyprodukují 300 - 400 vajíček), mohou vnější faktory (například vysoká teplota) ovlivnit zdraví těchto malých plavců. A protože spermatické buňky zrají do dospělosti až 75 dní, poškození může z velké míry ovlivnit schopnost početí.

muzske problemy (1)

Přílišné zahřívání a horečka

Zhoršená kvalita spermií má značnou souvislost s přehříváním varlat. Lidská varlata totiž nemohou správně fungovat, pokud nejsou chladnější, než zbylá část těla. Právě proto je mužská anatomie navržena tak, aby varlata byla v dostatečné vzdálenosti od tělesného tepla.

“Pokud se teplota varlat zvýší na 98 °C, produkce spermií se zcela zastaví,” tvrdí specialista na plodnost Hal Danzer, MD. Jakmile je jejich produkce přerušena, spermie bývají negativně ovlivněné po celé měsíce. Co se ale stane, když vystavení se teplu způsobí zmatek v reprodukčním systému muže? "Celkový počet spermií může být nižší, stejně tak může být zhoršená jejich pohyblivost a morfologie," říká Paul Shin, MD, urolog ve Washingtonu, D.C.

Velkou vlnu otázek způsobuje také pobyt v horké vaně či ve vířivce. Podle studie zveřejněné v roce 2007 může i pouhých 30 minut v “mokrém teple” dočasně snížit produkci spermií. Ruku v ruce s tím jde také horečka, která se tu a tam u viróz či chřipek může objevit. Vysoká horečka může mít na spermie stejný účinek jako vlhké teplo, tedy i se stejnými trvalými účinky. Podle studie z roku 2003 může koncentrace spermií po prodělané horečce klesnout až o 35 %.

Co s tím...?

Samozřejmě vůbec nejlepší je obloukem se vyhýbat situacím, kdy by mohlo dojít k přehřívání varlat. Horší je to ale v letních měsících, kdy jde jen stěží se přehřátí varlat a potažmo celého organismu ubránit. Právě v takovou chvíli přijdou vhod chladivé náplasti na varlata, které dokážou snížit teplotu varlat na optimální hladinu.

Kouření

Kouření je významným rizikovým faktorem, který nepříznivě ovlivňuje stav orgánů, ale také je jím negativně ovlivněna kvalita spermií. „Kouření je spojeno s mnoha problémy, které zasahují i do zdraví spermatu“ řekl Robert Kaufmann, reprodukční endokrinolog v Baylor All Saints Medical Center. V průběhu let studie zjistily, že muži, kteří jsou silnými kuřáky, mají menší počet spermií a výrazně zhoršenou kvalitu ejakulátu. Další výzkumy naznačují, že kouření negativně ovlivňuje chromozomy spermií. „Zajímavé je, že kouření může dokonce ovlivnit DNA spermií - je lepší se proto tomuto zlozvyku zcela vyhnout,“ poznamenal lékař.

Co s tím...?

Vůbec nejlepší je zcela zbavit se návyku na kouření. Pokud se však kouření nechcete vzdát, vyvarujte se mu alespoň v období před a během početí.

Obezita

Nízká kvalita spermií je pochopitelně také spojována s civilizačním problémem v podobě obezity. „Obezita je spojována se zvýšenou produkcí ženských hormonů (estrogenu), sníženým počtem spermií, sexuální dysfunkcí a neplodností,“ říká Daniel A. Potter, MD, specialista z Huntingtonského reprodukčního centra v Kalifornii. Podle Světové zdravotnické organizace mají obézní muži ve srovnání se zdravými jedinci sníženou funkci varlat a významně nižší počet spermií.

Co s tím...?

Základem je samozřejmě zdravý životní styl, jehož součástí by měla být kvalitní a zdravá strava ve spolupráci s pravidelným pohybem. V počátku redukce váhy je vůbec nejlepší nastartovat organismus a činnost orgánů důležitých pro dobře fungující metabolismus. Velmi prospěšné je také omezení cukrů, s čímž vám mohou pomoci náhradní sladidla, která jsou prospěšná i během shazování váhy.

Zrádné mobily a notebooky

Dobrý sluha, špatný pán. Přesně to lze říci o mobilech i noteboocích, které jsou jedním z důvodů, proč klesá kvalita spermií. Osm z devíti studií totiž prokázalo negativní dopad na množství spermií u mužů sledovaných na mobilních telefonech, zvláště když jsou telefony drženy v kapse u kalhot. „Data na mobilních telefonech s ohledem na újmu spermií bohužel rostou,“ řekl Ryan Terlecki, MD, specialista urologie na Wake Forest Baptist Medical Center. Mobilní telefony vydávají záření ve formě elektromagnetických vln, které mohou mít nepříznivé účinky na buňky nezbytné pro vývoj spermií ve varlatech.

Nepříznivé zprávy se ale týkají právě také notebooků. Pokud jde o počet a kvalitu spermií, existují určité důkazy o tom, že notebook s připojením Wi-Fi může být zabijákem spermií. Ve studii publikované v časopise Fertility and Sterility byly odebrány vzorky spermií od 29 mužů. Část vzorků byla uložena pod notebookem s bezdrátovým připojením, část spermií byla umístěna mimo jeho dosah. Spermie ve vzorku nacházející se u notebooku byly po provedení testu méně pohyblivé a vykazovaly známky poškození DNA.

Ryan Terlecki také uvedl, že teplo od notebooku je dalším rizikovým problémem, který může ovlivnit kvalitu spermií. „Je dobře prokázáno, že teplo má schopnost nepříznivě ovlivňovat parametry spermatu,“ řekl Dr. Terlecki. Dodal však, že v souvislosti s technikou je stále zapotřebí dalších výzkumů.

 

 

ZDROJE:

https://www.health.com/condition/pregnancy/trying-to-get-pregnant-10-proven-sperm-killers?slide=64812961-2792-46d3-ba8c-104bb8b9fcfe#64812961-2792-46d3-ba8c-104bb8b9fcfe

https://translate.google.com/website?sl=en&tl=cs&ajax=1&prev=search&u=https://consumer.healthday.com/women-s-health-information-34/abortion-news-2/smoking-could-harm-sperm-study-finds-642944.html

https://www.everydayhealth.com/mens-health-pictures/rumored-sperm-killers-should-you-worry.aspx