JE KOJENÍ PŘEKÁŽKOU V OTĚHOTNĚNÍ?

Jste právě po porodu a řešíte otázku, zda je možné otěhotnět při kojení?

Máme pro vás odpověď.
Každá novopečená a kojící maminka si pokládá řadu otázek. Řeší, jak zjistí, jestli má miminko dostatek mléka, zda se jí podaří dlouho kojit nebo třeba jestli včas odhalí, co děťátku zrovna schází. Seznam otázek každé maminky je opravdu bohatý. Jedním z velkých témat u kojících matek je také zvědavost, zda je možné po šestinedělí za předpokladu kojení otěhotnět. Přeci jen ne každá maminka se po nedávném porodu cítí na další těhotenství, nehledě na fakt, že ženy po císařském řezu musí určitý čas počkat s opětovným početím miminka. Samotná problematika otěhotnění při kojení je poměrně dost obsáhlá a také propletená řadou zajímavostí. A právě na to, jak dalece má kojení antikoncepční účinek, se právě teď podíváme.

Co se děje ve vašem těle, když kojíte?

Ačkoli většina maminek zaslechla, že právě kojení vyniká svou zaručenou antikoncepční schopností, není to tak úplně pravda. I během kojení totiž lze otěhotnět, a to i přesto, že laktace poskytuje určitou brzdu v nástupu ovulace. Po porodu placenty se v těle ženy začnou dít hormonální změny (klesají hladiny progesteronu a estrogenu, zároveň se obnovuje činnost gonadotropinu), díky kterým by mělo dojít ke spuštění hormonálního cyklu. Tomuto ději ale zabrání jiné hormony odpovědné za laktaci - oxytocin a prolaktin, který zastaví mechanismy nutné k početí. Prolaktin potlačuje v mozku hormon, jež stimuluje vaječník, aby každý měsíc vyloučil vajíčko za účelem oplození. Absence menstruačního cyklu se pak nazývá laktační amenorea (LAM), která v podstatě způsobí dočasnou neplodnost ženy. Pokud trvale kojíte, je méně pravděpodobně, že budete ovulovat. Možnost početí však stoupá ve chvíli, kdy miminko odstavíte od mléka. Zároveň také platí, že čím déle jste od porodu, tím se antikoncepční účinek kojení rapidně snižuje.

Zda právě v období kojení ovulujete, můžete zjistit pomocí ovulačního testu, který vám odhalí, jestli se aktuálně nacházíte v období plodných dnů. Dost často se může stát, že přítomnost ovulace přehlédnete. Přeci jen k ní dochází dva týdny před očekávanou menstruací. Dokud nedostanete první menstruaci, abyste na základě toho mohla využít jiné formy antikoncepce, může být příliš pozdě na to, abyste zabránila těhotenství, pokud se o něj zrovna nesnažíte. Vyplatí se tedy spíše počkat.

kojení

Může být kojení spolehlivou antikoncepční metodou?

Aby kojení fungovalo jako antikoncepce, je nutné, aby hladina prolaktinu byla poměrně vysoká a hladina gonadotropinu nízká, což lze v podstatě zaručit pouze tehdy, pokud budete pravidelně a dostatečně dlouho kojit (podle studií je k potlačení ovulace nutné kojit ideálně pětkrát denně, dohromady 65 minut za den), aby došlo k antikoncepčnímu účinku. Hladina prolaktinu má ale během dne kolísavý charakter, zároveň se odvíjí od doby uplynuté po porodu. V prvním týdnu dochází k pomalému poklesu prolaktinu téměř o polovinu, potom je snížen na optimální hladinu nutnou pro produkci mléka. Prudký nárůst tohoto hormonu pak nastává ihned při zahájení kojení, přičemž nejvyšších hodnot dosahuje půl hodiny po jeho začátku. Následně opět začne klesat do základních udržovacích hodnot (přibližně po dvou až třech hodinách). Při plném a intenzivním kojení může laktace fungovat jako antikoncepce, nicméně nejedná se o 100% ochranu! Jakmile se ale sníží počet kojení v důsledku přikrmování, postupně se začnou v organismu obnovovat přirozené mechanismy nutné pro spuštění ovulace, což trvá asi šest týdnů od začátku přikrmování.

 

Ze života studií a praxe

Nyní se pojďme podívat na některé údaje, které jsou spojené s problematikou otěhotnění během laktace.

Spolehlivá ochrana před početím (srovnatelná s hormonální antikoncepcí) je u kojících žen zachována pouze 10 týdnů po porodu.
U plně kojících žen bez menstruace je spolehlivost ochrany 95-98 %, jakmile se ale dostaví menstruace, riziko početí se zvyšuje.
Přikrmování zvyšuje riziko otěhotnění také u žen bez menstruace.
Pouze 2,6 % kojících žen otěhotní před první menstruací.
Průměrný čas početí po první menstruaci po porodu je 2-3 měsíce u nekojících žen, 2-4 měsíce u kojících žen.
V prvních 6 měsících otěhotní 36 % kojících žen s menstruací, do roka otěhotní 55 % menstruujících kojících žen.
Až 1,7 % žen s LAM, které mají nechráněný styk, otěhotní během 6 měsíců, do roka 7 % a do dvou let až 13 % žen.
Uvádí se, že při laktační amenoree a současném kojení kojence mladšího 6 měsíců před nástupem menstruace, je 2-5% šance na otěhotnění. Pokud tedy vyloženě miminko neplánujete, není příliš vhodné spoléhat na kojení jako na jinou antikoncepční metodu.

 

 

ZDROJ:

Kvalita života žen v poporodním období, Doc. MUDr. Josef Záhumenecký, PhD.

https://www.whattoexpect.com/getting-pregnant/ovulation/can-you-get-pregnant-while-breastfeeding/