Co je drmek obecný neboli Vitex agnus castus?

Drmek obecný, známý také jako mnišský pepř, je šest metrů dřevnatá rostlina, která pochází z Asie a teplých oblastí kolem středomoří. Drmek obecný, jež pochází z čeledi hluchavkovitých, vyniká svým modrofialovým květenstvím. K léčivým účelům se ale sbírají drobné plody, které dozrávají na podzim a následně se suší. Nejvíce je drmek obecný ceněný pro obsah aktivních látek, které připomínají ženské hormony. Plody drmku jsou také bohaté na léčivé silice a flavonoidy.

Drmek obecný byl už od starověku považovaný za takový ženský lék. Staří Římané rádi využívali jeho speciální účinky příznivé pro zdraví. Během středověku byl využíván zejména z důvodu, že utlumoval sexuální touhy a stal se tak společníkem římských manželek v okamžiku, kdy byli jejich manželé v zahraničí s legiemi. Právě proto si vysloužil přezdívku coby klášterní nebo mnišský pepř.

Jak drmek obecný působí na lidské tělo a zdraví?

Drmek obecný je díky blahodárným účinkům velmi prospěšný v oblasti kontroly a regulace reprodukčního systému. Příznivě ovlivňuje celý menstruační cyklus, proto je už po mnoho let využíván na zmírnění obtíží při menstruaci a stabilizaci ženských hormonů. V dnešní době je drmek obecný doporučován především ženám, které trpí premenstruačním syndromem, menstruačními bolestmi i nepravidelným krvácením. Zároveň patří mezi nejlepší byliny, které dokážou pomáhat během endometriózy i při fibroidních cystách dělohy. Jeho další vlastností je schopnost podporovat celý ovulační cyklus a pomáhat tak ženám, které si přejí otěhotnět. Své uplatnění nachází také během mateřství, kdy podporuje tvorbu mateřského mléka. Kromě toho, že posiluje oblast ženského zdraví, působí rovněž antibakteriálně, dobře si tedy poradí s problematickou pletí a je účinný také v boji proti akné.

Účinky na ženu

 • Pomáhá stabilizovat menstruační cyklus
 • Odstraňuje potíže vzniklé s menstruací (bolestivé, silné či nepravidelné měsíčky)
 • Vyrovnává hladiny hormonů při menopauze
 • Podporuje ovulaci a produkci ženských hormonů
 • Stimuluje rozvoj mléčné žlázy a laktaci po porodu
 • Je vhodný jako podpůrný prostředek při endometrióze i neplodnosti
 • Pomáhá při poporodním krvácení a napomáhá odloučení placenty
 • Je součinný při léčbě fibrózní cysty v prsou

Obecné účinky

 • Usnadňuje hojení zánětů, má antimykotické účinky a pomáhá v boji proti akné
 • Funguje jako prevence při střevních obtížích
 • Dokáže snižovat horečku, tlumit bolest hlavy a minimalizovat nevolnost

Proč je drmek obecný tak účinný v oblasti ženského zdraví?

Drmek obecný je bylinka, která už roky přitahuje pozornost z hlediska zkoumání jeho účinků. Podle studií odborníci prokázali přítomnost sloučenin, které jsou do jisté míry podobné ženským hormonům. Právě proto je drmek obecný schopný upravovat hladiny pohlavních hormonů, podporovat jejich produkci a regulovat ženský cyklus.

Bylinné výtažky dokážou stimulovat uvolnění luteinizačního hormonu a harmonizovat folikuly stimulující hormon, který je pro početí miminka významný. Dochází k nárůstu progesteronu, který působí na hypofýzu a samotnou produkci žlutého tělíska. Kromě zvýšení produkce progesteronu dokáže drmek obecný regulovat sekreci prolaktinu a snížit jeho hladinu na optimální množství. Nadměrná hladina prolaktinu je totiž častým viníkem neplodnosti.

Jak se drmek obecný užívá?

Drmkové plody můžete využívat ve formě tinktury, nálevu, ale také prostřednictvím kapslí, jako je Drmek FORTE s vitamínem E, který obsahuje vysokou koncentraci účinné látky a to v poměru 10:1. Je obohacený o vitamín E.


Síla bylinek je neuvěřitelná, ovšem vždy pamatujte, že zázraky se nedějí přes noc. Účinky bylinek i přírodních doplňků stravy se projeví až při dlouhodobém a pravidelném užívání, v řádu několika týdnů.

 

Zdroj:

https://botanika.wendys.cz/index.php/19-fr-polivka-uzitkove-a-pametihodne-rostliny-cizich-zemi/1013-drmek-obecny-vitex-agnus-castus