Na to, jestli jsou ženy schopny počít potomka, má velký vliv hormonální rovnováha, se kterou úzce souvisí správný menstruační cyklus. Které faktory mohou za špatnou funkci hormonů a jak je lze ovlivnit, zjistíte v následujícím článku, který volně navazuje na téma nejčastějších příčin neplodnosti.

Hormonální nerovnováha doprovází ženu po celý její život – od puberty, přes těhotenství až do menopauzy. Hladina hormonů se v těle často mění a mohou ji doprovázet pocity stresu či úzkosti. Nepříjemné pocity únavy a rozmrzelosti ženu trápí zejména v premenstruačním období. Tělo se však s těmito příznaky dokáže vyrovnat, a proto se hladina hormonů po menstruaci vrací zpět do normálu. Pokud se však jedná o dlouhodobou záležitost, která omezuje normální život a způsobuje zdravotní problémy, je potřeba najít řešení.

Jak se hormonální nerovnováha projevuje?

 1. Nepravidelný menstruační cyklus, s tím souvisí bolestivá menstruace, chybějící ovulace. Dále také problémy jako PMS syndromy, akné, endometrióza, cysty, myomy, syndrom polycystických vaječníku.
 2. Pocit nedostatečné energie, ten může být způsoben nerovnováhou hormonů štítné žlázy nebo nadledvinek.
 3. Zvýšená tělesná hmotnost, nejčastěji kolem břicha na stehnech a bocích. Může to být projev špatné funkce štítné žlázy nebo nadbytečná hodnota estrogenu.
 4. Problémy s pamětí, nesoustředěním a zapomnětlivost může způsobit nefunkční štítná žláza nebo nadledvinky.
 5. Tendence mastné a aknózní pokožky bývá způsobena vysokou úrovní testosteronu nebo neschopností se zbavovat nadbytečných hormonů.
 6. Sexuální nechuť, v tomto případě hraje velkou roli správná rovnováha estrogenu. Pokud je jeho hladina vysoká, dochází k absenci libida, pokud je nízká, způsobuje to pocit suchosti v pochvě.

Co je to menstruační cyklus?

Menstruační cyklus je pravidelně se opakující děj, při němž dochází k cyklickým změnám děložní sliznice a vaječníků, které jsou přímo závislé na hladině různých pohlavních hormonů. Obvykle trvá 24- 35 dnů a začíná prvním dnem menstruačního krvácení.

Rozděluje se na několik fází:

 1. Folikulární fáze – první polovina cyklu, od prvního dne menstruačního krvácení do ovulace
 2. Ovulace – cca polovina menstruačního cyklu, nastává na konci folikulární fáze
 3. Luteální fáze – konec cyklu, začíná dnem ovulace a končí prvním dnem menstruacemenstruacni cyklus_faze

Pokud jsou hormony obzvlášť pak pohlavní hormony v nerovnováze, může docházet k následujícím problémům, které jsou často příčinou neplodnosti: nepravidelný cyklus, nedozrávání vajíčka, slabá až žádná ovulace, nízká stěna dělohy a jiné. Všechny tyto faktory se podílejí na schopnosti ženy počít, proto je správná hladina hormonů a pravidelný cyklus velkým faktorem ovlivňující plodnost ženy.

Nejčastějším problémem našich zákaznic je právě ovulace a hormony spojené s ní. Pojďme si ovulaci představit podrobněji.

Ovulace je…

Reprodukční cyklus ženy je nastaven tak, aby k oplodnění docházelo jenom v určitých momentech cyklu. Tím momentem je právě ovulace, během které se pomocí luteinizačního hormonu (LH) uvolní zralé vajíčko a v ten okamžik má nejvyšší šanci na oplodnění. Za neplodnější období (takzvané plodné dny) se považuje 2 – 3 dny před ovulací a po ovulaci. Samotná ovulace nastává přibližně mezi 12 – 16 dnem cyklu, avšak u všech žen je průběh individuální a jedinečný. Bohužel u mnoha žen k ovulaci ani docházet nemusí, což způsobuje právě nepříjemné problémy s neplodností. Někdy za tím stojí nedostatek potřebného hormonu, avšak mnohdy příčina bývá zcela z jiného hlediska (nemocné či poškozené vaječníky). Tyto faktory nemusí žena často zjistit sama, proto je potřeba udělat kompletní lékařské vyšetření.

Kdy dochází k uvolnění vajíčka a je nejvyšší šance na početí, lze snadno a rychle zjistit pomocí ovulačních testů SeeNow. Ovulaci zjistíte z moči a testování provádíte z pohodlí vašeho domova vždy ráno. Věděli jste, že ovulaci lze zjistit i ze slin? V době ovulace se totiž ve slinách vyskytuje mnohem více solí. Sliny v tenké vrstvě nanesete na ovulační mikroskop (z našeho sortimentu se jedná o FertilControl Light a Fertil Control Easy), počkáte 5 minut a pokud je vaše tělo ve fázi ovulace, uvidíte na sklíčku krystaly a struktury podobné listům kapradin. Výhodou je, že testování lze provádět kdykoli během dne (ne pouze ráno jako je tomu u ovulačních testů ze slin), opakovaně každý den v měsíci a využívat tak ovulační mikroskop neomezeně i několik let.

Klíčová úloha hormonů

Pokud hladiny hormonů správně nestoupají a neklesají, dostáváme se tím k jádru problému, tedy k hormonální nerovnováze a nepravidelnému menstruačnímu cyklu. Mezi nejdůležitější pohlavní hormony patří estrogen a progesteron.

Estrogen – nejdůležitějším formou estrogenu je estradiol, který je produkován zrajícími folikuly ve vaječnících a je tedy i ukazatelem jejich růstu. Za růst folikulů může FSH hormon neboli folikulostimulační hormon. Proto se hladiny estrogenu a FSH hormonu posuzují společně. Pokud není správná hladina estrogenu, nespustí se ovulace, neboť nedojde k dozrání vajíčka a jeho uvolnění z folikulu.

Progesteron – je produkován žlutým tělískem, připravuje děložní sliznici k přijetí oplodněného vajíčka, zastavuje menstruaci a navozuje růst mléčné žlázy. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, tvorba tohoto hormonu ustane a dojde k menstruačnímu krvácení. Při nesprávné hladině tohoto hormonu sliznice po ovulaci nenarůstá a vajíčko není schopno se uchytit.menstruacni cyklus_graf

Žluté tělísko – vzniká ve druhé polovině cyklu, tvoří se ze zbytku prasklého folikulu. Hlavní funkcí je produkovat progesteron a estrogeny. Zajišťuje správnou výstelku dělohy pro uhnízdění embrya a zabraňuje menstruaci. Nedostatečná funkce bývá jedena z příčin neplodnosti a může způsobovat předčasné potraty.

Máte právě vy problémy s nepravidelnou menstruací, ovulací a celkově potřebujete zlepšit hladiny pohlavních hormonů. Na tento problém je nejvhodnější extrakt z drmku obecného o kterém se můžete dočíst zde.

Co můžete preventivně udělat?

 • Otestujte se hned při prvním podezření na hormonální nerovnováhu. U svého lékaře požádejte o takzvané provedení hormonálního profilu.
 • Konzumujte výživnou stravou a čerstvé potraviny, toto je jeden ze stavebních kamenů pro správnou funkci hormonů.
 • Detoxikujte se, správná a šetrná detoxikace pomůže tělo zbavit nežádoucích toxinů, škodlivin, ale i nahromaděných přebytečných hormonů.
 • Pravidelné cvičení a pohyb, zvýší vytrvalost, posílí svaly, zlepší krevní oběh, pročistí tělo a odbourá stres. Stačí 3x týdně minimálně 30 minut, oblíbenou a doporučovanou alternativou je i jóga.

Myslete i na své muže!


Stejně tak jako ženy postihuje hormonální nerovnováha i muže. Klíčovým pohlavním hormonem je testosteron. Při jeho nedostatku postihuje muže mnoho nepříjemných příznaků. Patří sem například vypadávání vlasů, ukládání tuků v oblasti břicha, úbytek svalové hmoty, podrážděnost, nervozita, nespavost, snížené vnímaní apod. Veškeré tyto faktory se zároveň odráží i v případě jejich sexuálního života. Snížená hladina pohlavního hormonu testosteronu negativně ovlivňuje prostatu, erekci, sexuální touhu a celkovou plodnost. Na zvýšení hladiny testosteronu, zlepšení sexuální aktivity a podporu produkce i kvality spermií je dle vědců doporučován Kotvičník. 

 

Zdroje:

https://zdravi.euro.cz/jak-poznat-ovulaci-bez-pouziti-testu-napovi-citlivy-cich-i-zvysena-chut-na-sex/

https://zdravi.euro.cz/menstruace