Na to, jestli jsou ženy schopny počít potomka, má velký vliv hormonální rovnováha, se kterou úzce souvisí správný menstruační cyklus. Které faktory mohou za špatnou funkci hormonů a jak je lze ovlivnit, zjistíte v následujícím článku, který volně navazuje na téma nejčastějších příčin neplodnosti.
Hormonální nerovnováha doprovází ženu po celý její život – od puberty, přes těhotenství až do menopauzy. Hladina hormonů se v těle často mění a mohou ji doprovázet pocity stresu či úzkosti. Nepříjemné pocity únavy a rozmrzelosti ženu trápí zejména v premenstruačním období. Tělo se však s těmito příznaky dokáže vyrovnat, a proto se hladina hormonů po menstruaci vrací zpět do normálu. Pokud se však jedná o dlouhodobou záležitost, která omezuje normální život a způsobuje zdravotní problémy, je potřeba najít řešení.
Jak se hormonální nerovnováha projevuje?
- Nepravidelný menstruační cyklus, s tím souvisí bolestivá menstruace, chybějící ovulace. Dále také problémy jako PMS syndromy, akné, endometrióza, cysty, myomy, syndrom polycystických vaječníku.
- Pocit nedostatečné energie, ten může být způsoben nerovnováhou hormonů štítné žlázy nebo nadledvinek.
- Zvýšená tělesná hmotnost, nejčastěji kolem břicha na stehnech a bocích. Může to být projev špatné funkce štítné žlázy nebo nadbytečná hodnota estrogenu.
- Problémy s pamětí, nesoustředěním a zapomnětlivost může způsobit nefunkční štítná žláza nebo nadledvinky.
- Tendence mastné a aknózní pokožky bývá způsobena vysokou úrovní testosteronu nebo neschopností se zbavovat nadbytečných hormonů.
- Sexuální nechuť, v tomto případě hraje velkou roli správná rovnováha estrogenu. Pokud je jeho hladina vysoká, dochází k absenci libida, pokud je nízká, způsobuje to pocit suchosti v pochvě.
Co je to menstruační cyklus?
Menstruační cyklus je pravidelně se opakující děj, při němž dochází k cyklickým změnám děložní sliznice a vaječníků, které jsou přímo závislé na hladině různých pohlavních hormonů. Obvykle trvá 24- 35 dnů a začíná prvním dnem menstruačního krvácení.
Rozděluje se na několik fází:
- Folikulární fáze – první polovina cyklu, od prvního dne menstruačního krvácení do ovulace
- Ovulace – cca polovina menstruačního cyklu, nastává na konci folikulární fáze
- Luteální fáze – konec cyklu, začíná dnem ovulace a končí prvním dnem menstruace
Pokud jsou hormony obzvlášť pak pohlavní hormony v nerovnováze, může docházet k následujícím problémům, které jsou často příčinou neplodnosti: nepravidelný cyklus, nedozrávání vajíčka, slabá až žádná ovulace, nízká stěna dělohy a jiné. Všechny tyto faktory se podílejí na schopnosti ženy počít, proto je správná hladina hormonů a pravidelný cyklus velkým faktorem ovlivňující plodnost ženy.
Nejčastějším problémem našich zákaznic je právě ovulace a hormony spojené s ní. Pojďme si ovulaci představit podrobněji.
Ovulace je…
Reprodukční cyklus ženy je nastaven tak, aby k oplodnění docházelo jenom v určitých momentech cyklu. Tím momentem je právě ovulace, během které se pomocí luteinizačního hormonu (LH) uvolní zralé vajíčko a v ten okamžik má nejvyšší šanci na oplodnění. Za neplodnější období (takzvané plodné dny) se považuje 2 – 3 dny před ovulací a po ovulaci. Samotná ovulace nastává přibližně mezi 12 – 16 dnem cyklu, avšak u všech žen je průběh individuální a jedinečný. Bohužel u mnoha žen k ovulaci ani docházet nemusí, což způsobuje právě nepříjemné problémy s neplodností. Někdy za tím stojí nedostatek potřebného hormonu, avšak mnohdy příčina bývá zcela z jiného hlediska (nemocné či poškozené vaječníky). Tyto faktory nemusí žena často zjistit sama, proto je potřeba udělat kompletní lékařské vyšetření.
Kdy dochází k uvolnění vajíčka a je nejvyšší šance na početí, lze snadno a rychle zjistit pomocí ovulačních testů SeeNow. Ovulaci zjistíte z moči a testování provádíte z pohodlí vašeho domova vždy ráno. Věděli jste, že ovulaci lze zjistit i ze slin? V době ovulace se totiž ve slinách vyskytuje mnohem více solí. Sliny v tenké vrstvě nanesete na ovulační mikroskop (z našeho sortimentu se jedná o FertilControl Light a Fertil Control Easy), počkáte 5 minut a pokud je vaše tělo ve fázi ovulace, uvidíte na sklíčku krystaly a struktury podobné listům kapradin. Výhodou je, že testování lze provádět kdykoli během dne (ne pouze ráno jako je tomu u ovulačních testů ze slin), opakovaně každý den v měsíci a využívat tak ovulační mikroskop neomezeně i několik let.
Klíčová úloha hormonů
Pokud hladiny hormonů správně nestoupají a neklesají, dostáváme se tím k jádru problému, tedy k hormonální nerovnováze a nepravidelnému menstruačnímu cyklu. Mezi nejdůležitější pohlavní hormony patří estrogen a progesteron.
Estrogen – nejdůležitějším formou estrogenu je estradiol, který je produkován zrajícími folikuly ve vaječnících a je tedy i ukazatelem jejich růstu. Za růst folikulů může FSH hormon neboli folikulostimulační hormon. Proto se hladiny estrogenu a FSH hormonu posuzují společně. Pokud není správná hladina estrogenu, nespustí se ovulace, neboť nedojde k dozrání vajíčka a jeho uvolnění z folikulu.
Progesteron – je produkován žlutým tělískem, připravuje děložní sliznici k přijetí oplodněného vajíčka, zastavuje menstruaci a navozuje růst mléčné žlázy. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, tvorba tohoto hormonu ustane a dojde k menstruačnímu krvácení. Při nesprávné hladině tohoto hormonu sliznice po ovulaci nenarůstá a vajíčko není schopno se uchytit.
Žluté tělísko – vzniká ve druhé polovině cyklu, tvoří se ze zbytku prasklého folikulu. Hlavní funkcí je produkovat progesteron a estrogeny. Zajišťuje správnou výstelku dělohy pro uhnízdění embrya a zabraňuje menstruaci. Nedostatečná funkce bývá jedena z příčin neplodnosti a může způsobovat předčasné potraty.
Máte právě vy problémy s nepravidelnou menstruací, ovulací a celkově potřebujete zlepšit hladiny pohlavních hormonů. Na tento problém je nejvhodnější extrakt z drmku obecného o kterém se můžete dočíst zde.
Co můžete preventivně udělat?
- Otestujte se hned při prvním podezření na hormonální nerovnováhu. U svého lékaře požádejte o takzvané provedení hormonálního profilu.
- Konzumujte výživnou stravou a čerstvé potraviny, toto je jeden ze stavebních kamenů pro správnou funkci hormonů.
- Detoxikujte se, správná a šetrná detoxikace pomůže tělo zbavit nežádoucích toxinů, škodlivin, ale i nahromaděných přebytečných hormonů.
- Pravidelné cvičení a pohyb, zvýší vytrvalost, posílí svaly, zlepší krevní oběh, pročistí tělo a odbourá stres. Stačí 3x týdně minimálně 30 minut, oblíbenou a doporučovanou alternativou je i jóga.
Myslete i na své muže!
Stejně tak jako ženy postihuje hormonální nerovnováha i muže. Klíčovým pohlavním hormonem je testosteron. Při jeho nedostatku postihuje muže mnoho nepříjemných příznaků. Patří sem například vypadávání vlasů, ukládání tuků v oblasti břicha, úbytek svalové hmoty, podrážděnost, nervozita, nespavost, snížené vnímaní apod. Veškeré tyto faktory se zároveň odráží i v případě jejich sexuálního života. Snížená hladina pohlavního hormonu testosteronu negativně ovlivňuje prostatu, erekci, sexuální touhu a celkovou plodnost. Na zvýšení hladiny testosteronu, zlepšení sexuální aktivity a podporu produkce i kvality spermií je dle vědců doporučován Kotvičník.
Zdroje:
https://zdravi.euro.cz/jak-poznat-ovulaci-bez-pouziti-testu-napovi-citlivy-cich-i-zvysena-chut-na-sex/
https://zdravi.euro.cz/menstruace