ODDÁLENÍ MENSTRUACE KVŮLI DOVOLENÉ. JE TO ZDRAVÉ?

Oddálení menstruace o pár dnů přináší své výhody, ovšem není zcela bez rizika.

Chystáte se na dovolenou a menstruační kalendář vám hlásí, že právě v těchto dnech očekáváte své dny? Je nepochybné, že každou dovolenou si chceme naplno užít, aniž bychom musely řešit svou periodu. Občas se proto zkrátka neobejdeme bez hormonálních tabletek, jež jsou určené pro oddálení menstruace. Přestože nás potěší příjemně strávenou dovolenou bez menstruačního krvácení, mohou přinést také řadu vedlejších účinků.

Jak oddálit menstruaci? S antikoncepcí je to jiné než bez ní

Hlavní otázkou, která je při posunutí menstruace důležitá, je, zda užíváte hormonální antikoncepci či nikoli. Pokud žádnou antikoncepci neberete, je možné oddálení menstruace pouze za pomoci hormonálních tablet (nejčastěji Norethisteron či Orgametril), které vám předepíše váš gynekolog. Tablety se zpravidla užívají pět dní před očekávaným termínem menstruace, přičemž přesné dávkování stanoví vždy lékař. Po vysazení se menstruační krvácení dostaví během tří dnů.

V případě, že užíváte monofázickou hormonální antikoncepci (21 dní berete prášky, 7 dní jste bez prášků), jednoduše vynecháte sedmidenní pauzu a budete pokračovat v dalším platíčku. Tělo tak bude stále pod vlivem hormonů a menstruace se nedostaví. Spustí se až v okamžiku, kdy zahájíte sedmidenní pauzu. Nejedná se však o klasické oddálení menstruace, ale o posunutí pseudomenstruačního krvácení. Jiné je to v případě třífázové antikoncepce, která má v průběhu cyklu jiné složení, proto ji není možné užívat v kuse po sobě. Vždy je proto nejlepší konzultovat oddálení menstruace u trifázické antikoncepce s ošetřujícím lékařem.

antikoncepce

Zabírají na posunutí cyklu přírodní pomocníci?

Spousta žen se v rámci oddálení menstruace zaměřuje na sílu přírody, přestože gynekologové jsou vůči takovému postupu poměrně skeptičtí. Už naše babičky doporučovaly pro posunutí menstruace odvar z kontryhelu či měsíčku, stejně tak popíjení citrónové šťávy pár dní před menstruací. Přestože si některé ženy něco takového nemohou vynachválit, je nutné podoktnout, že ne u každého se podobné účinky skutečně dostaví.

Co může způsobit oddálení menstruace?

Je zřejmé, že jakýkoli zásah do přirozeného menstruačního cyklu může způsobit problémy. Každá žena na oddálení menstruace reaguje jinak. Zatímco některým nezpůsobuje žádné vedlejší účinky, jiné se už v samotném průběhu potýkají s bolestivostí v oblasti pánevního dna, pocitem nafouknutí, nervozitou a příznaky, jež jsou typické pro premenstruační syndrom. Není neobvyklé, že se obtíže dostaví až po vysazení hormonálních preparátů. Zaskočit pak mohou zejména ženy, které touží po miminku. Vlivem oddálení menstruace může dojít k celkovému rozladění hormonální rovnováhy, zejména u citlivějších žen. To se následně projeví poruchou menstruačního cyklu, objevit se mohou také problémy s ovulací. Nestabilita hormonálního systému se v průběhu následujících cyklů většinou sama srovná, přesto není na škodu dopřát svému tělu regeneraci, kterou si po náročném období rozhodně zaslouží.

 

ZDROJ:

http://wellspringsurgerybristol.nhs.uk/wp-content/uploads/2016/01/Delaying-Menstruation.pdf

https://www.cosmopolitan.com/uk/body/health/a9983922/how-to-delay-period/

https://www.netdoctor.co.uk/ask-the-expert/sex-faqs/a27737/delay-period-with-norethisterone/