Testy zjišťující těhotenství jsou v dnešní době velmi známou a využívanou metodou, jak zjistit požehnaný stav. Jejich hlavní schopnost je odhalit přítomnost hormonu hCG neboli human choriogonadotropin, který se v krvi i v moči zvýší po uhnízdění vajíčka v děloze. Uhnízdění vajíčka nastane v případě, že se spermie stihnou během 48 hodin dostat k vajíčku a oplodnit ho (životnost vajíčka se pohybuje v rozmezí 12 až 24 hodin, po neúspěšném oplodnění vajíčko zaniká tzn. již nelze oplodnit).
Existují různé způsoby, jak přijít na to, zda u ženy těhotenství nastalo. My se budeme zejména soustředit na zjištění hormonu hCG z krve a z moči.

Pro podporu životaschopnosti spermií a vytvoření jakéhosi přátelského prostředí při cestě k vajíčku doporučujeme vyzkoušet speciálně navržené lubrikačními gely, které zvyšují šanci na početí.

Rychlý těhotenský test z moči

Známou formou jsou jednorázové a celkem rychlé testy z moči, pomocí kterých můžete zjistit přítomnost hormonu hCG. My nabízíme spolehlivé a snadno použitelné jednorázové testy SeeNow. Jedná se o papírové testy ve tvaru úzkého proužku, které ponoříte do moči a oni odhalí přítomnost hCG hormonu. Je statisticky dokázáno, že veškeré testy tohoto typu měří s přesností 90 – 99%. Test je z důvodu mírné chybovosti nutno provést opakovaně a těhotenství tak ověřit 2-3 papírovými testy. Testování musí probíhat vždy ráno, kdy je moč čerstvá a během noci se v ní potřebný hormon nahromadil v dostatečné míře.
Těhotenský test z moči je možné udělat nejdříve dva až tři týdny od pravděpodobném oplodnění. V tu dobu bývá hladina hormonu optimální pro přesnost měření. Testování dříve by ukázalo negativní výsledek. Zprvu máte hladinu hCG nižší (okolo 10-30 IU/ml), zvyšuje se tím víc, čím je delší doba ode dne oplození. Svého vrcholu dosahuje v období osmého až desátého týdnu těhotenství. To má za následek častou a mnohdy nevyhnutelnou nevolnost, která nastávající maminky může tížit i několik měsíců. To je ovšem individuální, jelikož každá žena nával hormonů vnímá jinak.

Test může ukázat:

  • Pozitivní výsledek – na testu se objeví dvě čárky (kontrolní i testovací), ano jste tedy těhotná
  • Negativní výsledek – na testu je pouze jedna čárka (kontrolní), bohužel nejste těhotná nebo se testujete příliš brzo. Proto to zkuste za několik dnů znovu.
  • Neplatný výsledek – na testu se i po několika minutách neobjeví kontrolní ani testovací čárka. Může to znamenat to, že těhotná nejste nebo si děláte test příliš 

TT01-res-300x300

Spolehlivé krevní testy

Pokud nechcete čekat na zjištění svého těhotenství několik týdnů, ale chcete znát váš stav během několika dnů (již 8. den po početí), je pro vás ideální zjistit těhotenství pomocí těhotenských krevních testů ZAP od firmy Innova Pharma. Testování lze provést kdykoliv během dne (ne pouze ráno, jako je tomu u papírových testů z moči) a navíc dostanete výsledek s přesností a spolehlivostí až 99%.
Výhoda těchto těhotenských krevních testů je v tom, že jsou mnohem citlivější na obsah hCG hormonu, který je v krvi obsažen již 7. – 8. den po početí (v moči je hormon přítomen v detekovatelném množství až za několik týdnů). I to je jeden z důvodů, proč je těhotenský krevní test doporučován lékaři. V dnešní době jej používají gynekologové po celé České republice, neboť díky tomuto testu dokáží u pacientky odhalit těhotenství během 15 minut a nemusejí čekat 24 hodin na výsledky z laboratoře.

Co dělat, když zjistíte, že jste těhotná?

Není potřeba se zbytečně stresovat ohledně okamžité návštěvy lékaře, protože těhotenství není nemoc. Stačí lékaři zavolat, prokonzultovat situaci a domluvit termín návštěvy. Tu většinou gynekolog stanoví na 7. nebo 8. týden těhotenství. V tomto období totiž lékař již dokáže zjistit stav plodu, jeho vývoj a případné problémy.
Něco jiného je, pokud ženu již v raném těhotenství doprovází komplikace jako krvácení, špinění nebo silné bolesti břicha. V tom případě je nutná urgentní ambulantní prohlídka lékařem.

V období těhotenství i po porodu je velmi dobré dbát navyvážený poměr všech potřebných látek, které přispívají ke správnému vývoji plodu a fyzické i psychické zdraví maminky. Sekci s vitamíny pro těhotné najdete zde.