Samovolné potraty jsou bolestivým okamžikem v životě ženy. Co je jejich příčinou?
Není nic smutnějšího, než když ženu, která očekává miminko, postihne samovolný potrat či zamlklé těhotenství. Bolestivý okamžik pak vyvolá řadu emocí, strachu a také otázek, jak a proč k něčemu takovému mohlo dojít. Nepříznivou zprávou je, že počet samovolných potratů se rok od roku dramaticky zvyšuje. Podle posledních statistik se samovolné potraty týkají 50-70 % časných a lékařem nepotvrzených gravidit, které jsou ukončeny opožděnou a silnou menstruací. U diagnostikovaných těhotenství se jedná o 12-15 % potratů. Co je jejich hlavní příčinou a jak pomoci svému tělu, aby se snížila pravděpodobnost samovolných potratů?
Samovolné potraty a jejich problematika
Bohužel ne každá žena má to štěstí, že donosí své miminko hned na poprvé, což však neznamená, že by mateřství bylo zcela vyloučené. Lidská reprodukce je velmi zranitelná, proto není neobvyklé, že ve chvíli, kdy je tělo ženy poněkud oslabené, dojde k samovolnému potratu či zamlklému těhotenství. Samovolné potraty představují stav, kdy se plod v děloze přestává vyvíjet a odumírá. Plod pak může být vyloučen silnou menstruací, v některých případech je pak nutné vyčistění nebo-li kyretáž.
Samovolné potraty mají své jasné příčiny
Samotní odborníci vnímají jeden až dva potraty u žen, které předtím samovolné potraty neprodělaly, jako náhodný jev. Čím častěji se ale samovolné potraty opakují, tím více se snižuje šance na úspěšné těhotenství a právě to je zapotřebí spolu s odborníky řešit. I po několika potratech ovšem není zdravě probíhající těhotenství vyloučené, jen je potřeba diagnostikovat hlavní příčiny a najít cestu, která vás k mateřství dovede.
Obecně se dá říci, že mezi příčinami, které mohou způsobit samovolné potraty, je nejen vyšší věk rodiček, ale i řada dalších faktorů, mezi které jednoznačně řadíme nezdravý životní styl. Pokud však půjdeme do celé problematiky trochu hlouběji, zjistíme, že největším problémem jsou genetické abnormality, hematologické a imunologické příčiny, neléčené choroby štítné žlázy, cukrovka, ale také nerovnováha v oblasti pohlavních hormonů, stejně tak i infekční choroby. Genetické poruchy bývají původcem až 70 % spontánních potratů, ve 30 % se pak jedná o zbylé uvedené příčiny. Neobvyklé nejsou ani vrozené vady dělohy. Ty se však objevují pouze u 0,1 % žen. Ačkoli možné důvody potratů jsou známé, někdy se může stát, že k osvětlení přesné příčiny nedojde, to proto, že identifikace konkrétního problému bývá často velmi obtížná.
Nejčastější důvody časných potratů:
- Genetická onemocnění či poruchy
- Hematologická onemocnění (poruchy srážlivosti, trombofilní mutace)
- Infekční onemocnění (zejména chlamydie, toxoplazmósa, zarděnky i listerie)
- Onemocnění žláz s vnitřní sekrecí
- Poruchy imunitního systému
- Nestabilita pohlavních hormonů (například nedostatek progesteronu)
- Chromozomální abnormality (přemíra či nedostatek chromozomů)
- Děložní anomálie
Pro podporu přirozeného početí a úspěšného těhotenství je dobré tělu poskytnout vyvážený přísun potřebných vitamínů a dalších účinných látek na podporu ženské plodnosti. Například ve formě tříměsíční kúry, kterou je vhodné zahájit již před plánovaným otěhotněním. CONCEIVE PLUS WOMEN´S je kombinace speciálních vitamínů, antioxidantů a minerálů v podobě kapslí, které obsahují Zinek napomáhající k normální plodnosti a reprodukci. Dále Vitamín B12, který se podíí na procesu dělení buněk, podporuje funkci imunitního systému, snižuje únavu a vyčerpání, napomáhá ke správné funkci psychické činnosti a nervové soustavy.
Problematika neplodnosti či neschopnost ženy donosit plod se stává aktuálním tématem nejen u starších párů, ale i u mladších partnerů. Reprodukční biologie je velmi složitá a neúspěch může mít mnoho příčin. Pro podporu plodnosti párů a snazší cestu za vytouženým miminkem je vhodné poohlédnout se po doplňcích stravy, které byly stvořeny ke zlepšení a stimulaci reprodukční schopnosti. Energy balíček obsahuje sadu potravinových doplňků pro ženu a muže, jenž některé složky mohou pozitivně působit na hladinu hormonů, posílení imunity a doplní tělu důležité vitamíny i minerály.
Jak poznat probíhající samovolný potrat?
Pokud se jedná o spontánní potrat ve vyšším stupni těhotenství, vždy bývá doprovázeno krvácením a bolestí břicha. Takový stav pak musí být neprodleně vyšetřený gynekologem. Někdy se ale stává, že samovolné potraty získají podobu velmi silné a opožděné menstruace. Pokud si žena předtím neudělala těhotenský test, ani nemusí vědět, že se jedná o probíhající časný potrat. Plod je v takovém případě v podstatě nenápadně vyloučený prostřednictvím menstruace. Pokud jste však provedla těhotenský test, který byl pozitivní, a zároveň jste objevila náznaky krvácení či špinění, rozhodně se co nejdříve nechte vyšetřit odborným lékařem.
Jak se vyrovnat se samovolným potratem?
V těžkých a složitých životních situacích se mnohdy spoléháme na podporu rodiny a svých nejbližších. Pokud se žena musí potýkat se smutnou událostí jakou bezesporu samovolný potrat je, rozhodně by neměla být na své pocity a emoce sama. Blízkost partnera či účast kamarádky, sestry nebo někoho jiného z rodiny sice její bolest z prožívaného neštěstí neutiší, ale alespoň z části ji to pomůže nastalou situaci překonat. Mnohdy totiž ženu, která prodělala samovolný potrat trápí pocit viny. I když pravděpodobně zcela neopodstatněný, může tento psychický otřes vést až k depresím. Je tedy více než vhodné, aby si žena promluvila s gynekologem a získala tak od něj odpovědi na vyvstalé otázky, což může dopomoci k vyrovnání se s celou situací. Rovněž je vhodné, aby oba partneři vyhledali terapeuta či poradce, který jim oběma pomůže opět získat nadhled, víru a naději na šťastný a spokojený život spolu s vlastním miminkem.
ZDROJ:
https://www.healthline.com/health/pregnancy/missed-abortion