Aby ženská plodnost fungovala tak, jak má, je zapotřebí harmonická souhra a také spolupráce několika důležitých hormonů. Mezi ně řadíme nejen estrogen či progesteron, ale také FSH (folikuly stimulující hormon). Přestože se o něm v minulosti příliš nemluvilo, v současné době je mu věnovaná značná pozornost, což je velmi dobře. Právě jeho hodnoty totiž dokážou odhalit případnou neplodnost a dokonce také menopauzu.

Co představuje FSH a jaká je jeho funkce?

Folikostimulační hormon FSH (někdy také folitropin) patří mezi hormony, které pomáhají stimulovat činnost i vývoj pohlavních orgánů. Řadí se mezi gonadotropiny, k nimž patří také LH (lutropin) a hCG (choriogonadotropin) i LTH (prolaktin). Jeho jistou zvláštností je skutečnost, že koluje v krvi nejen ženám, ale také mužům.

Jak už název napovídá, jedná se o hormon, jehož úlohou je stimulovat růst i zrání folikulů, neboli váčků, které se nacházejí ve vaječnících a v nichž jsou uložena vajíčka. V rámci běžně probíhajícího měsíčního cyklu dochází nejčastěji k růstu jednoho váčků (Graafův folikul) a následně dozrání vajíčka. Nebýt FSH, jednoduše by k takovému průběhu nedošlo. Jakmile dojde k ovulaci, začne hladina folitropinu kolísat. Do plodných dnů totiž bývá jeho hodnota vysoká, po ovulaci však klesne a drží se v nízkých hladinách až do následujícího cyklu. Hlavní činnost v tuto chvíli přebírá progesteron, který tlumí produkci folitropinu.

Kde se tvoří FSH?

Na rozdíl od některých hormonů se FSH tvoří v mozku a to konkrétně v podvěsku mozkovém, tedy hypofýze, což je žláza s vnitřní sekrecí. Své hormony proto dokáže okamžitě vypouštět přímo do krve. V jeho přední části (adenohypofýze) se pak ukrývají sekreční buňky, které jsou zodpovědné za produkci hormonů. Kromě FSH se v adenohypofýze tvoří také růstový hormon, prolaktin, LTH nebo třeba také TSH. Nutno podotknout, že hypofýza je velmi citlivá na hladiny hormonů, které kolují v krvi, a vzápětí na to upravuje svou činnost.

Co prozradí hodnoty FSH?

Kromě běžných hodnot, které se v rámci cyklu přirozeně mění, lze u folitropinu zpozorovat některé výkyvy, které však mohou značit vážnější zdravotní problémy.

  • Pokud jsou hodnoty FSH nízké, znamená to, že tělo poukazuje na problémy s hypofýzou či hypotalamem, které produkují nedostatek hormonů.
  • Pokud jsou hodnoty FSH vysoké, je zde znatelné selhání funkce vaječníků v důsledku nevyvinutí či poškození, které může být rozličného charakteru. Zvýšené hodnoty však mohou být příčinou také anovulace, ale i předčasné menopauzy. V případě klimakteria, jež přichází v obvyklém věku, je jeho zvýšená hodnota běžným jevem.

Jednou z možností, jak dosáhnout hormonální rovnováhy a zajistit stabilitu FSH hormonu, jsou přírodní přípravky, které pozitivně ovlivňují činnost žláz s vnitřní sekrecí. K nim nepochybně řadíme produkt MACA NEGRA s obsahem černé peruánské macy, která podporuje rovnováhu hormonálního systému. Za vyzkoušení ovšem stojí také kapky GYNEX ENERGY s obsahem složek mochna husí, kontryhel obecný, hluchavka bílá, kontryhel obecný podporují menstruační komfort.

Kdy poznám, že FSH nepracuje správně?

Nestabilita FSH způsobuje několik obtíží, které vás mohou přivést k myšlence, že jeho činnost nefunguje optimálně tak, jak by měla. Mezi tyto příznaky patří nepravidelná menstruace, časné příznaky menopauzy v produktivním věku, nepřítomnost ovulace, ale i nevydařené pokusy o početí miminka.

Jak se FSH vyšetřuje?

Pokud se snažíte o miminko a dlouhodobě se vám to nedaří nebo vás trápí nepravidelná menstruace, může být na vině právě zhoršená hodnota FSH hormonu, kterou lékaři mohou zjistit prostřednictvím krevních odběrů. Nejčastěji je nabírán kompletní hormonální profil, při něm lze zjistit současnou hladinu všech důležitých hormonů, jež jsou významné pro početí. Pokud ovšem chcete stav své plodnosti zjistit diskrétně a to v pohodlí svého domova, zajisté oceníte jednoduchý test ženské plodnosti Adiel, který zjistí hladinu folitropinu z vaší moče. Testování je tedy stejné jako u ovulačního či těhotenského testu. Jeho výhodou je nejen rychlost, ale hlavně spolehlivost ve výši 99 %. S tímto testem bude negativní výsledek dobrou zprávou, i když to není důkazem plodnosti. Pozitivní výsledek testu naznačuje, že plodnost je snížena a doporučujeme, abyste zašla za svým lékařem, diskutovala s ním o výsledcích a možná provedla více testů.

ZDROJ:

https://www.verywellfamily.com/day-3-fsh-levels-test-1960172

https://www.yourhormones.info/hormones/follicle-stimulating-hormone/