Většinou slýcháme, že s pokusy o početí by se mělo začít až asi 3 měsíce po vysazení hormonální antikoncepce. A to z toho důvodu, aby se organismus vyčistil od škodlivých hormonů. Podle nových poznatků to ale není vůbec potřeba. Žena, která chce otěhotnět, má šanci na početí v období superovulace.

Superovulace je stav, který nastane v ženském organismu bezprostředně po vysazení hormonální antikoncepce. Je to bouřlivá ovulace, u které je vysoká pravděpodobnost otěhotnění.

Po vysazení hormonální antikoncepce může být žena v prvním cyklu či cyklech plodnější. Dokud žena užívá hormonální antikoncepci, směs hormonů blokuje ovulaci. Jakmile však antikoncepci vysadí, ovulace se u většiny uživatelek nastartuje. Hned první cyklus bouřlivě ovuluje asi 70 % žen.

U některých žen může znovuobnovení plodnosti pár měsíců trvat. Tento stav se nazývá „post pill amenorea“ a nastává většinou u žen, kterým byla nasazena nevhodná hormonální antikoncepce v příliš nízkém věku, kdy mozková centra řídící uvolňování hormonů vaječníků nebyla dostatečně zralá. Tento stav je však přechodný, hormonální antikoncepce nemůže způsobit trvalou neplodnost u žen, které před užíváním plodné byly.

Tudíž tvrzení, že po vysazení hormonální antikoncepce je třeba s početím počkat, dokud se tělo ženy nevyčistí od škodlivých hormonů, je pro většinu případů nevhodné. Naopak, ihned po vysazení hormonální antikoncepce se snažte být co nejvíce sexuálně aktivní.

 

Zdroj:

https://zdravi.euro.cz/otazky-kolem-otehotneni