Gynekologické záněty se občas tváří neškodně, pokud se ale opakují, mohou způsobit neplodnost.
Každá žena se alespoň jednou setkala s gynekologickým zánětem. Ze statistik vyplývá, že záněty pohlavních orgánů jsou nejčastějším důvodem, který přivádí ženy k lékaři. Gynekologické záněty nejsou nic neobvyklého a většinou se dají dobře léčit. Možná právě to vzbuzuje dojem, že nejde o nic vážného. Pokud se ovšem opakují nebo jsou špatně zaléčené, mohou se stát celoživotní komplikací a přivodit neplodnost. Studie prokázaly, že přibližně třetina žen, která má problémy s početím, vykazuje pozánětlivé změny na vejcovodech, v oblasti dělohy i vaječníků.
Které gynekologické záněty přivádí ženy k lékaři?
Mezi nejběžnější gynekologické záněty patří zánět vulvy, pochvy a děložního krčku, které moderní medicína dokáže většinou vyléčit bez následků. Zánět se však může rozšířit také do oblasti malé pánve a způsobit tak záněty dělohy, vejcovodů i vaječníků. Ženské pohlavní ústrojí je vzájemně propojené, proto i poměrně banální zánět může znamenat problém v okamžiku, kdy se přenese hlouběji do orgánů a začne páchat škody na reprodukčních orgánech. Neléčené infekce mohou vést k chronickým a dlouhodobým zánětům, které následně brání v úspěšném početí.
Setkat se můžete nejčastěji s:
- vaginální mykózou
- trichomoniázou
- bakteriálním vaginálním zánětem
- papilomavirovou infekcí
- zánětem děložní sliznice
- aerobní vaginitis
- zánětem Bartholinovy žlázy
- hlubokým pánevním zánětem
Čím jsou způsobené?
Gynekologické záněty se objeví tehdy, pokud dojde k narušení přirozeného prostředí v pochvě nebo poškození sliznice, kde se bakterie či mikroorganismy přemnoží a následně vyvolají zánět. Na harmonii poševní rovnováhy se podílí zejména imunitní systém, hormony a také optimální prostředí zajištěné kyselinou mléčnou.
Rovnováhu poševního prostředí nejvíce narušují hormonální změny, oslabená imunita, používání nevhodného spodního prádla, nezdravé stravování s vysokým podílem cukrů, antibiotika i rizikové sexuální chování. Rozhodující jsou také hygienické návyky. Vznik zánětů podporuje používání nevhodných kosmetických a hygienických přípravků, časté mytí i špatné utírání po toaletě. V souvislosti s létem nám může také ublížit koupání v přírodních koupalištích, stejně tak delší doba strávená v mokrých plavkách. Bakteriím a mikroorganismům nejvíce vyhovuje teplé a vlhké prostředí. Právě proto je letní období pro gynekologické záněty jako stvořené.
Vysoce koncentrovaný a účinný extrakt Gynex Energy je všestranný doplněk pro ženy obsahující mochnu husí, kontryhel obecný, hluchavku bílou a kontryhel obecný podporující menstruační komfort.
Jak se projevují?
Přestože některé gynekologické záněty mohou probíhat zcela bezpříznakově a vyvíjet se tak bez povšimnutí, mezi časté projevy patří:
- výtoky z pochvy (zatímco u vaginální mykózy je typický bílý, hrudkovitý výtok připomínající tvaroh, u bakteriálních a hnisavých zánětů je přítomný silně zapáchající výtok žlutého nebo zeleného zabarvení)
- bolesti v podbřišku a při pohlavním styku
- nepříjemné pocity a pálení při močení
- svědění, pálení a otok genitálu
- podezřelé krvácení mimo cyklus
- horečka, únava i malátnost
Šikovným pomocníkem je bylinný koncentrát Hemann Femigard. Jedná se o recepturu MUDr. Václava Vydry napomáhající regulaci biorytmu ženských pohlavních orgánů. Koncentrát je vyroben z celých bylin bez přidání chemické konzervace.
Jak se léčí?
Běžné gynekologické záněty se většinou léčí antibiotiky či antimykotiky v závislosti na původci onemocnění. Hluboké pánevní záněty, které patří k vážnějším onemocněním a způsobují neplodnost, zpravidla vyžadují antibiotickou léčbu, hospitalizaci, popřípadě chirurgický zákrok. Pokud se objeví jakýkoli příznak, který by mohl značit přítomnost zánětu, raději zavčasu zajděte za svým lékařem. Pamatujte na to, že čím dříve je nasazena vhodná léčba, tím nižší je pravděpodobnost poškození nebo narušení reprodukčních orgánů.
Jak jim předcházet?
Kromě návštěvy lékaře, která je pro včasné zachycení zánětů zcela nezbytná, je důležité věnovat se také prevenci. Velkou roli v ní hraje zejména zdravý životní styl, používání nedráždivých intimních přípravků, nošení prodyšných a přírodních materiálů i dodržování hygieny. V létě pak dávejte pozor při výběru koupališť a po koupání si na sebe oblečte suché prádlo. Podstatné je také zajištění rovnováhy v oblasti ženských hormonů, s čímž vám pomohou homeopatika či bylinky, které nijak nezatěžují lidský organismus. S jejich pomocí dojde ke stabilizaci hormonů a podpoření všech funkcí reprodukčních orgánů včetně poševního prostředí.
ZDROJ:
https://www.glowm.com/section_view/heading/Infections%20as%20a%20Cause%20of%20Infertility/item/327
https://www.intechopen.com/books/genital-infections-and-infertility/unexplained-female-infertility-alert-over-overt-and-hidden-genital-infections