Spermie velice citlivě reagují na zvyšování teploty. Varlata jsou v šourku mimo tělo právě proto, že tělesná teplota pro ně bývá příliš vysoká. Uvnitř těla se pohybuje kolem 37,5 stupně Celsia. Spermie potřebují o jeden až dva stupně méně.

Šourek je pružný právě proto, aby mohl vyrovnávat rozdíly teplot, v horku se svaly, které ho ovládají, uvolní a jeho plocha se zvětší. Teplo pak vyzařuje ven. Když je zima, přitáhnou svaly varlata blíž k tělu a šourek se svraští, aby spermie nezůstaly v chladu.

Vyhřívané sedačky a notebooky

Vědci z německého Giessenu připevnili na pohlavní orgány 30 zdravých mužů několik senzorů a pak je na 90 minut posadili na vyhřívanou sedačku. Už po půlhodině stoupla teplota na 37,3 °C a u jednoho ze sledovaných mužů, dokonce na 39,7 stupně. U nevyhřívané sedačky dosahovaly v průměru 36,7 °C.
Podobně může zvýšit teplotu šourku i notebook na klíně. Provozní teplota přístroje snadno přesáhne 70 stupňů, a laptop pak zahřeje šourek až o 2,7 stupně.
Laptop kromě toho vyzařuje vysokofrekvenční záření, které tvorbě spermií také neprospívá. Podobně jako třeba mobil v kapse u kalhot nebo řada domácích spotřebičů: mikrovlnka, mixér, multifunkční vysavač aj.

Nepřehánět saunování

Znamená to, že se máme zbavit aut s vyhřívanými sedačkami, notebooků, mobilů a dalších elektronických zařízení, pokud nechceme být impotentní a neplodní? To rozhodně ne. K trvalému poškození tvorby spermií dochází podle všeho tehdy, pokud je muž vystavený dlouhodobému a intenzivnímu působení těchto nebo dalších negativních vlivů. Ty navíc nemají vliv na náš sexuální apetit ani na potenci.

sauna-bucket-with-rose-petals

Čítankovým příkladem mohou být horké koupele nebo saunování. Muži, kteří je po dobu několika měsíců absolvovali minimálně jednou týdně, měli horší spermiogram. Jakmile přestali, množství spermií se postupně znormalizovalo.

Podobné to podle všeho bude i s ostatními, přechodně působícími vlivy. Muži by si proto měli dávat pozor na vyhřívané sedačky, horké koupele, saunu a laptop na klíně až v okamžiku, kdy mají nízký počet spermií. A tedy i potíže s tím, aby přivedli partnerku do jiného stavu. Jinak není důvod panikařit.

Letní dovolená

Britští lékaři zaznamenali u mužů, kteří darovali sperma pro umělé oplodnění, pokles počtu spermií poté, co se vrátili z letní dovolené v teplých oblastech. Před odjezdem přitom měli spermiogram normální.

Řešením pro muže, kteří se pokouší s partnerkou o miminko, můžou být chladicí náplasti na varlata. Jejich použití je pohodlné a jednoduché. Příjemně chladí varlata a tím zajišťují vyšší pohyblivost spermií.

Mužská plodnost se rychle zhoršuje

Na druhou stranu by bylo chybné podceňovat problémy s plodností. Stupňují se docela dramaticky. V roce 1940 mívali muži v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 miliónů spermií. V šedesátých letech minulého století považovali lékaři za hranici nutnou k oplodnění 80 miliónů spermií. V osmdesátých letech to bylo 40 miliónů a v současné době pouze 20 miliónů. Norma se neustále snižuje, aby se do ní většina mužů v populaci vešla.

Na potížích s početím dítěte se muži v některých zemích podílejí až v polovině případů, což v minulosti nebylo obvyklé. Příčiny tohoto jevu jsou odborníkům vcelku jasné. Spermie jsou, podobně jako ohrožené druhy některých živočichů, velice citlivé na znečištěné životní prostředí a chemickou zátěž. Najdeme ji v přírodě, ve stravě i ve vodě. Jde o malá množství, ale jejich působení bývá trvalé. Negativně působí na spermie také ionizující záření a elektromagnetický smog.

Tyto vlivy většina z nás obvykle eliminovat nedokáže. Zato některé další zabijáky spermií rozhodně ano. Ať už je to obezita, cigarety, alkohol a drogy. Nebo neléčené, případně nedoléčené infekce pohlavních orgánů, příliš těsné spodní prádlo a přehnaný dlouhodobý stres.

Podle odborníků neovlivňují tyto negativní jevy jen počet spermií, ale i jejich kvalitu. To pak častěji vyvolává samovolné potraty nebo vývojové vady plodu.

 

Zdroj:

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/nicitele-muzske-plodnosti-22558