Klimakterium je z fyziologického hlediska přirozené a dříve či později čeká každou ženu. Ke klasické menopauze zpravidla dochází v období mezi 45-55 lety, kdy dojde k výrazným změnám hormonálních hladin, jež způsobí ztrátu menstruace, vyhasnutí vaječníků a tím pádem zastavení plodného života. Menopauza se však čím dál častěji týká mnohem mladších žen, které se zrovna nachází v období, kdy uvažují o rodině. V tu chvíli se ale nejedná o přirozený přechod, ale o nepříjemnou diagnózu, kterou je předčasná menopauza.

Ze statistik vyplývá, že předčasná menopauza se týká zhruba 1 % žen, jejichž počet bohužel pomalu narůstá. Nejčastěji se objevuje kolem třicátého až čtyřicátého roku. Výjimkou ovšem nejsou ani ženy, které předčasnou menopauzu prodělají již kolem dvaceti let, kdy už se však jedná o předčasné ovariální selhání.

Jak probíhá předčasná menopauza?

Předčasná menopauza je nepříjemný stav, který se od běžného přechodu výrazně odlišuje tím, že nastupuje před čtyřicátým rokem věku ženy. Tedy ve fertilním období, kdy bychom něco takového čekaly nejméně. Stejně jako u přirozeného klimakteria dochází k zastavení produkce ženských pohlavních orgánů. Menstruace se již nedostavuje, aktivita vaječníků vyhasíná, tělo trpí nedostatkem estrogenů a hormonální hladiny jsou v podstatě totožné jako u běžného klimakteria. Podobně je to také s příznaky, které jsou v obou případech velmi podobné.

Předčasná menopauza se obvykle projevuje:

  • Vynecháním menstruace (amenoreou) nebo nepravidelným menstruačním cyklem bez ovulace
  • Vaginální suchostí
  • Návaly horka
  • Častým nucením na malou i samovolným únikem moči
  • Nočním pocením
  • Nevolnostmi
  • Snížený libidem
  • Poruchou nálad a nespavostí
  • Bolestivostí pohybového aparátu
  • Problémy s kůží, vlasy i nehty

Příznaky spojené s předčasnou menopauzou se objevují v důsledku poklesu estrogenu. Pokud ho tělo postrádá, dojde k hormonální nestabilitě. Tinktura JUKL Jetel luční, obsahuje jetel luční, který  napomáhá Menopauzální komfortu

 

top-view-bottles-with-organic-oil-pills-table

Proč k předčasné menopauze dochází?

Ne vždy se podaří odhalit přesnou příčinu předčasné menopauzy. Je ale zřejmé, že jejímu vzniku podstatně nahrává špatná výživa, velmi nízká tělesná hmotnost, dědičná i autoimunitní onemocnění, genetická zátěž, poškození vaječníků z důvodu infekcí a chirurgické odstranění vaječníků. Důvodem ale mohou být také vedlejší účinky způsobené léčbou nádorových onemocnění.

Je možné při ní otěhotnět?

Velký problém nastává především tehdy, pokud se předčasná menopauza objeví ve věku, kdy žena touží po miminku. Předčasná menopauza je bohužel (stejně jako ta běžná) nezvratný stav, který zastaví menstruační cyklus a tím zabrání ženám v přirozeném otěhotnění. Naštěstí se ale objevila metoda, která může dopřát miminko i ženám, kterým do života vstoupila předčasná menopauza. Řešením totiž může být brzy transplantace vaječníků, která již byla provedena také u nás.

Léčba předčasné menopauzy je velmi důležitá

Pokud na sobě začnete pozorovat projevy, které by mohly značit předčasnou menopauzu, s návštěvou lékaře určitě neotálejte. Lékař se nejprve bude snažit vyloučit jiné příčiny obtíží. Odebere vám krev, díky kterým změří hladinu estradiolu, jehož nízké hodnoty svědčí pro vyhasínání vaječníků. Dost zásadní je také hladina FSH, která stojí za produkcí estrogenu a růstu vajíček.

Pokud se předčasná menopauza na základě vyšetření potvrdí, je určitě dobré nepodceňovat léčbu a to nejen z důvodu nepříjemných příznaků. Je nutné si uvědomit, že předčasná menopauza není přirozený stav vůči tělu, tudíž jakožto neléčená může způsobit celou řadu další onemocnění. Nedostatkem estrogenu může nastat špatné fungování kardiovaskulárního systému i zvýšená lomivost kostí.

Bylinky jsou při projevech menopauzy velkým pomocníkem

Velkou oporu můžeme nalézt také v bylinkách, které pomáhají řešit různé neduhy. Maca peruánská dle herbáře upravuje hormonální nerovnováhu, pomáhá k její udržitelnosti, potlačuje návaly a podrážděnost, zmírňuje projevy stárnutí. Upravuje nepravidelnou menstruaci, vyrovnává hormonální hladinu, podporuje funkčnost vaječníků, vyživuje ženské pohlavní orgány, zvyšuje sexuální aktivitu, působí proti frigiditě.

ZDROJ:

https://www.womenshealth.gov/menopause/early-or-premature-menopause

https://www.webmd.com/menopause/guide/premature-menopause-symptoms#1