Pro úspěšné otěhotnění je rozhodující váš ovulační cyklus, kdy dochází k uvolnění vajíčka a je nejvyšší šance na početí.
Běžný menstruační cyklus zpravidla mívá délku 28 dní, přičemž je rozdělený do čtyř zásadních fází:
1. Fáze – Menstruace
Přirozená menstruace trvá nejčastěji 2-7 dní. Po dobu těchto dní dochází ke ztrátám krve včetně endometria, které společně mohou dosáhnout objemu 50 až 80 ml. Tělo v tu chvíli produkuje několik hormonů a také enzymů, jako třeba plazmin, který zabraňuje srážení menstruační krve. Společnými silami se snaží o to, aby se děloha pečlivě očistila a byla následující cyklus připravena pro případné otěhotnění.
2. Fáze – Folikulární fáze
Po menstruaci přebírá slovo FSH, což je hormon stimulující folikul (produkovaný buňkami hypofýzy), díky kterému začne ve vaječníku růst několik míšků spolu s vajíčky. Jejich obaly produkují důležité estrogeny, zejména estradiol. Díky jeho působení se ve vaječníku vyvine kvalitní a oplodnění schopné vajíčko, které čeká na třetí fázi cyklu – ovulaci.
3. Fáze – Ovulace
Když je vajíčko plně vyvinuté, začne tělo produkovat dostatek estradiolu, díky kterému dojde k uvolňování luteinizačního hormonu. V ten okamžik se spouští ovulace, která obvykle probíhá 12-14.den cyklu a obyčejně trvá 48 hodin. Vajíčko posléze putuje vejcovodem do dělohy, kde vyčkává na oplodnění. Ovulace bývá často doprovázena ovulačními bolestmi. Typické jsou zejména změny na děložním čípku a také cervikálním hlenu, který spermiím usnadňuje cestu k vajíčku.
Co jsou to plodné dny?
Plodné dny jsou dny, kdy je žena nejplodnější. Jedná se o 1 – 2 dny před ovulací a v den ovulace. Plodné dny mohou trvat až 5 dní, neboť životaschopnost spermií je 3 – 5 dní. V této době může spermie oplodnit vajíčko, doporučuje se mít v tomto období pravidelný pohlavní styk. Své plodné dny si můžete vypočítat s pomocí naší ovulační kalkulačky.
4. Fáze – Luteální fáze
Mezi ovulací a menstruací se nachází poslední období – luteální fáze, která zakončuje menstruační cyklus. Ta zpravidla netrvá déle než 16 dnů. V tomto okamžiku dochází k dramatickému poklesu estrogenu a naopak prudkému nárůstu hladiny progesteronu, který je produkován žlutým tělískem, jež vzniká po prasknutí folikulu. Ten je důležitý také v případě raného těhotenství a drží nad oplodněným vajíčkem ochrannou ruku. Vysoká hladina progesteronu zvyšuje tělesnou teplotu, proto můžeme v tomto období poznat ovulaci díky vyšší bazální teplotě. Progesteron také stojí za růstem děložní sliznice, kde je vajíčko nachystané na oplodnění. Pokud k němu nedojde, po konci luteální fáze vajíčko zaniká, bazální teplota spolu s hladinou progesteronu klesne a dochází k menstruaci.
Kdy a jak začít testovat svou ovulaci?
Doporučujeme hlídat své plodné dny a ovulaci pomocí ovulačních testů. Nabízíme jak ovulační testy, které detekují LH hormon z moči, tak ovulační mikroskopy.
V první řadě určete délku vašeho menstruačního cyklu. Délka vašeho menstruačního cyklu je počet dní od prvního dne menstruace (menstruačního krvácení) do posledního dne před začátkem další menstruace. Podle posledních měsíců (dle vašeho menstruačního kalendáře) vyhodnoťte, jaká je vaše obvyklá délka cyklu.
V obrázku č.1 zakroužkujte v prvním sloupci (Menstruační cyklus) svou obvyklou délku vašeho menstruačního cyklu. Následně zakroužkujte v sloupci č. 2 (Začátek testování) číslo, které se nachází přímo vedle zakroužkovaného čísla v sloupci 1. Číslo v sloupci 2 (Začátek testování) znázorňuje kolikátý den cyklu je vhodná doba k testování.
Pokud je menstruační cyklus kratší než 21 dní nebo delší než 38 dní, doporučujeme navštívit vašeho ošetřujícího lékaře. Kalendář je pouze orientační, je třeba mít na paměti, že každý menstruační cyklus je individuální.